Zamknij

6 typów COVID-19 z podziałem na objawy. Który z nich jest najcięższy?

02.10.2020
Aktualizacja: 28.10.2020 10:30

Czy na podstawie objawów i częstości ich występowania można przewidzieć nasilenie COVID-19? Zdaniem naukowców tak, wyróżnili oni 6 typów COVID-19 z podziałem na charakterystyczne dla nich objawy i określili, w której grupie jest największe ryzyko hospitalizacji związane z ciężkim przebiegiem tej choroby. 

Typy COVID-19 z podziałem na objawy
fot. Shutterstock

Aplikacja COVID Symptom Study, która zbiera informacje o objawach i stanie zdrowia osób zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2, pozwoliła naukowcom wytypować sześć różnych "typów" COVID-19, choroby wywoływanej przez ten patogen. Ich zdaniem każdy z tych "typów" charakteryzuje się innym zestawem objawów oraz nasileniem choroby. Odkrycie to pomoże lekarzom przewidzieć, kto spośród chorych na COVID-19 jest najbardziej narażony na ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i będzie wymagać ewentualnej hospitalizacji.

Objawy COVID-19 – jakie są najczęstsze?

Trzy kluczowe objawy COVID-19 to nadal:

Inne objawy tej choroby, rzadziej wskazywane, to m.in.:

"Typy" COVID-19 z podziałem na objawy

Aby dowiedzieć się, czy poszczególne objawy zwykle pojawiają się razem i jaki ma to związek z postępem choroby, zespół badawczy wykorzystał algorytm uczenia maszynowego do analizy danych około 1600 użytkowników z Wielkiej Brytanii i USA z potwierdzonym COVID-19, którzy regularnie wpisywali w marcu i kwietniu 2020 r. swoje objawy do aplikacji. Analiza ujawniła sześć specyficznych grup objawów pojawiających się w charakterystycznych punktach czasowych postępu choroby. To dzięki nim udało się ustalić sześć różnych "typów" COVID-19:

  1. "Grypopodobny", bez gorączki – objawy charakterystyczne dla tego "typu" COVID-19 to: ból głowy, utrata węchu, bóle mięśni, kaszel, ból gardła, ból w klatce piersiowej, brak gorączki.
  2. "Grypopodobny", z gorączką – temu "typowi" COVID-19 towarzyszą następujące objawy: ból głowy, utrata węchu, kaszel, ból gardła, chrypka, gorączka, utrata apetytu.
  3. Żołądkowo-jelitowy – przy tym typie choroby mogą pojawić się: ból głowy, utrata węchu, utrata apetytu, biegunka, ból gardła, ból w klatce piersiowej, brak kaszlu.
  4. Ciężki przebieg, poziom pierwszy, zmęczenie – ten typ COVID-19 – zdaniem naukowców – charakteryzuje się bólem głowy, utratą węchu, kaszelem, gorączką, chrypką, bólem w klatce piersiowej, zmęczeniem.
  5. Ciężki przebieg, poziom drugi, splątanie – objawy charakterystyczne dla tego "typu" COVID-19 to: ból głowy, utrata węchu, utrata apetytu, kaszel, gorączka, chrypka, ból gardła, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, splątanie, ból mięśni.
  6. Ciężki przebieg, poziom trzeci, brzuch i układ oddechowy – ten typ przebiegu choroby charakteryzuje się: bóle głowy, utratą węchu, utratą apetytu, kaszlem, gorączką, chrypką, bólem gardła, bólem w klatce piersiowej, zmęczeniem, splątaniem, bólem mięśni, dusznością, biegunką, bólem brzucha.
loader

Czy na podstawie objawów da się przewidzieć ciężki przebieg COVID-19?

Wszystkie osoby z COVID-19, korzystające z aplikacji, doświadczały bólu głowy i utraty węchu, z różnymi kombinacjami dodatkowych objawów w różnym czasie. Niektóre z nich, m.in. splątanie, ból brzucha i duszność, nie są powszechnie znane jako objawy COVID-19, ale są symptomami charakterystycznymi dla najcięższych postaci tej choroby.

Zdaniem badaczy, ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 jest większe wśród osób doświadczających objawów charakterystycznych dla typu 6, czyli "Ciężki przebieg, poziom trzeci, brzuch i układ oddechowy". Prawie połowa pacjentów z tymi objawami (z badanej grupy) trafiła do szpitala. W grupie pacjentów mających objawy charakterystyczne dla typu 1, czyli "grypopodobny, bez gorączki", hospitalizowanych było 16 proc. Wspomagania oddychania wymagało 19,8 proc. w grupie 6, 9,9 proc. w grupie 5, 8,6 proc. w grupie 4, 3,3 proc. w grupie 3, 4,4 proc w grupie 2 oraz 1,5 proc. w grupie 1.

Objawy charakterystyczne dla typów 4, 5 oraz 6 występowały częściej u osób starszych, z deficytem odporności, nadwagą oraz schorzeniami współistniejącymi, takimi jak cukrzyca, choroby płuc.

"Wczesne ostrzeżenie": kto będzie potrzebował pomocy?

Naukowcy opracowali również model łączący informacje o wieku, płci, BMI i wcześniejszych chorobach, z objawami zebranymi w ciągu zaledwie pięciu dni od wystąpienia choroby. Pozwoliło to przewidzieć, do której grupy należy pacjent i jakie jest ryzyko, że będzie on wymagał hospitalizacji i wspomagania oddychania. Biorąc pod uwagę, że większość osób, które wymagają wspomagania oddychania, trafia do szpitala około 13 dni po wystąpieniu pierwszych objawów, lekarze będą mieli dodatkowe osiem dni, by do tego nie dopuścić.

– Te odkrycia mają ważne implikacje dla opieki i monitorowania osób najbardziej narażonych na ciężki COVID-19 – powiedziała dr Claire Steves z King’s College London (Wielka Brytania). I dodała: – Jeśli potrafisz przewidzieć, kim są ci ludzie, masz czas, aby udzielić im wsparcia i wczesnych interwencji, takich jak monitorowanie poziomu tlenu i cukru we krwi oraz zapewnienie im odpowiedniego nawodnienia. To prosta opieka, którą można zapewnić w domu, zapobiegając hospitalizacjom. To może uratować życie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: "Six distinct 'types' of COVID-19 identified", King’s College London