Oceń
Nieodpowiednio wykonany manicure lub tatuaż mogą stać się przyczyną zakażenia HCV - wirusem zapalenia wątroby typu C. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że doszło do zakażenia, bo choroba może rozwijać się w ukryciu. Konsekwencje zakażenia są jednak bardzo poważne. Jakie objawy powinny niepokoić? Sprawdź, co warto wiedzieć.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C może dotknąć każdego człowieka. Tę zakaźną chorobę wywołuje wirus zapalenia wątroby typu C (HCV). Większość Polaków nie bada się w tym kierunku, a do zakażenia może dojść każdego dnia i w sytuacjach: w salonie kosmetycznym lub u dentysty. Zagrożenie pojawia się wtedy, kiedy dochodzi do uszkodzenia skóry podczas niedbale wykonywanych zabiegów chirurgicznych lub przy użyciu źle wysterylizowanego sprzętu medycznego czy narzędzi kosmetycznych.
Szacuje się, że w Polsce żyje około 120 tysięcy osób nieświadomych zakażenia HCV. Kto powinien wykonać badanie w kierunku HCV? Każda osoba, która była podawana hospitalizacji, przechodziła transfuzję krwi przed 1992 rokiem, korzysta z usług gabinetów kosmetycznych, stomatologicznych lub ma tatuaże – w szczególności te, robione metodą domową przez niewykwalifikowaną osobę.
- Wirus ten nazywamy "cichym zabójcą", bo potrafi nawet kilkadziesiąt lat pozostawać w ukryciu, skutecznie niszcząc w tym czasie wątrobę. Nawet w przypadku pojawienia się raka tego narządu, pierwsze objawy mogą wystąpić dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Rocznie z powodu raka wątroby umiera dwa tysiące osób. Większość z tych nowotworów wywołanych jest przez HCV – powiedział Sebastian Gawlik z Fundacji Urszuli Jaworskiej.
Objawy zakażenia HCV. Na co zwrócić uwagę?
Przebieg WZW typu C jest bardziej skryty niż w przypadku innych wirusowych zapaleń wątroby. Okres wylegania wirusa po zakażeniu trwa od 1 do 5 miesięcy (średnio 7–8 tygodni). Ostra postać choroby przebiega gwałtownie, objawy są bardziej nasilone, zwykle są to objawy dyspeptyczne (niestrawność, bóle brzucha), uczucie zmęczenia, rzadziej żółtaczka.
U mniej więcej 80 proc. osób zakażonych wirusem HCV zakażenie przebiega bezobjawowo, pomimo że w tym czasie wirus niszczy komórki gospodarza. U 50–75 proc. osób zakażonych pojawiają się przewlekłe następstwa choroby, w tym przewlekłe zapalenie wątroby, marskość, pierwotny rak wątroby.
Objawy WZW typu C, które występują najczęściej:
- osłabienie
- przewlekłe zmęczenie
- nadmierna senność
- depresja
- objawy grypopodobne: bóle mięśni, bóle stawów, stany podgorączkowe
- utrata apetytu
- nudności
- wymioty
- wzdęcia
- zmniejszenie masy ciała
- powiększenie wątroby i śledziony
- świąd skóry
- zażółcenie białkówek
- zażółcenie skóry
Objawy występują u niewielkiej liczby chorych. Większość zakażonych nie skarży się na niepokojące dolegliwości, są nosicielami wirusa, nawet o tym nie wiedząc.
Niezależnie od przebiegu we wczesnej fazie zakażenia, u większości nieleczonych pacjentów rozwija się postać przewlekła choroby, rozpoznawana po upływie 6 miesięcy od zakażenia, w której objawy są mało nasilone lub w ogóle nie występują, a przebieg jest powolny. Przewlekłe zapalenie wątroby prowadzi do uszkodzenia miąższu wątroby, co może prowadzić do marskości wątroby, niewydolności tego narządu, a także rozwinięcia się pierwotnego raka wątroby.
Lecenie WZW typu C. Czy chorobę można wyleczyć?
Od kilku lat dostępne są leki, które skutecznie eliminują wirusa z organizmu w niemal 100% przypadków. Dzięki temu postępowi w medycynie, wirusowe zapalenie wątroby typu C jest pierwszą zakaźną, przewlekłą chorobą, która jest w pełni wyleczalna. W Polsce leczenie HCV jest świadczeniem gwarantowanym w programie lekowym Ministerstwa Zdrowia i każda osoba posiadająca ubezpieczenie zdrowotne ma do niego dostęp. Leczenie polega jedynie na przyjmowaniu doustnym tabletek przez 2-3 miesiące.
O test anty-HCV można poprosić lekarza POZ.
Źródło: PAP/Fundacja Urszuli Jaworskiej
Oceń artykuł