Zamknij

120 tysięcy osób w Polsce nie wie, że ma HCV. Jak rozpoznać objawy?

26.07.2022
Aktualizacja: 26.07.2022 12:55

Nieodpowiednio wykonany manicure lub tatuaż mogą stać się przyczyną zakażenia HCV - wirusem zapalenia wątroby typu C. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że doszło do zakażenia, bo choroba może rozwijać się w ukryciu. Konsekwencje zakażenia są jednak bardzo poważne. Jakie objawy powinny niepokoić? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Manicure bez rękawiczek
fot. Shutterstock
 1. Objawy zakażenia HCV. Na co zwrócić uwagę?
 2. Lecenie WZW typu C. Czy chorobę można wyleczyć?

Wirusowe zapalenie wątroby typu C może dotknąć każdego człowieka. Tę zakaźną chorobę wywołuje wirus zapalenia wątroby typu C (HCV). Większość Polaków nie bada się w tym kierunku, a do zakażenia może dojść każdego dnia i w sytuacjach: w salonie kosmetycznym lub u dentysty. Zagrożenie pojawia się wtedy, kiedy dochodzi do uszkodzenia skóry podczas niedbale wykonywanych zabiegów chirurgicznych lub przy użyciu źle wysterylizowanego sprzętu medycznego czy narzędzi kosmetycznych.

Szacuje się, że w Polsce żyje około 120 tysięcy osób nieświadomych zakażenia HCV. Kto powinien wykonać badanie w kierunku HCV? Każda osoba, która była podawana hospitalizacji, przechodziła transfuzję krwi przed 1992 rokiem, korzysta z usług gabinetów kosmetycznych, stomatologicznych lub ma tatuaże – w szczególności te, robione metodą domową przez niewykwalifikowaną osobę.

- Wirus ten nazywamy "cichym zabójcą", bo potrafi nawet kilkadziesiąt lat pozostawać w ukryciu, skutecznie niszcząc w tym czasie wątrobę. Nawet w przypadku pojawienia się raka tego narządu, pierwsze objawy mogą wystąpić dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Rocznie z powodu raka wątroby umiera dwa tysiące osób. Większość z tych nowotworów wywołanych jest przez HCV – powiedział Sebastian Gawlik z Fundacji Urszuli Jaworskiej.

Objawy zakażenia HCV. Na co zwrócić uwagę?

Przebieg WZW typu C jest bardziej skryty niż w przypadku innych wirusowych zapaleń wątroby. Okres wylegania wirusa po zakażeniu trwa od 1 do 5 miesięcy (średnio 7–8 tygodni). Ostra postać choroby przebiega gwałtownie, objawy są bardziej nasilone, zwykle są to objawy dyspeptyczne (niestrawność, bóle brzucha), uczucie zmęczenia, rzadziej żółtaczka.

U mniej więcej 80 proc. osób zakażonych wirusem HCV zakażenie przebiega bezobjawowo, pomimo że w tym czasie wirus niszczy komórki gospodarza. U 50–75 proc. osób zakażonych pojawiają się przewlekłe następstwa choroby, w tym przewlekłe zapalenie wątroby, marskość, pierwotny rak wątroby.

Objawy WZW typu C, które występują najczęściej:

 • osłabienie
 • przewlekłe zmęczenie
 • nadmierna senność
 • depresja
 • objawy grypopodobne: bóle mięśni, bóle stawów, stany podgorączkowe
 • utrata apetytu
 • nudności
 • wymioty
 • wzdęcia
 • zmniejszenie masy ciała
 • powiększenie wątroby i śledziony
 • świąd skóry
 • zażółcenie białkówek
 • zażółcenie skóry

Objawy występują u niewielkiej liczby chorych. Większość zakażonych nie skarży się na niepokojące dolegliwości, są nosicielami wirusa, nawet o tym nie wiedząc.

Niezależnie od przebiegu we wczesnej fazie zakażenia, u większości nieleczonych pacjentów rozwija się postać przewlekła choroby, rozpoznawana po upływie 6 miesięcy od zakażenia, w której objawy są mało nasilone lub w ogóle nie występują, a przebieg jest powolny. Przewlekłe zapalenie wątroby prowadzi do uszkodzenia miąższu wątroby, co może prowadzić do marskości wątroby, niewydolności tego narządu, a także rozwinięcia się pierwotnego raka wątroby.

Lecenie WZW typu C. Czy chorobę można wyleczyć?

Od kilku lat dostępne są leki, które skutecznie eliminują wirusa z organizmu w niemal 100% przypadków. Dzięki temu postępowi w medycynie, wirusowe zapalenie wątroby typu C jest pierwszą zakaźną, przewlekłą chorobą, która jest w pełni wyleczalna. W Polsce leczenie HCV jest świadczeniem gwarantowanym w programie lekowym Ministerstwa Zdrowia i każda osoba posiadająca ubezpieczenie zdrowotne ma do niego dostęp. Leczenie polega jedynie na przyjmowaniu doustnym tabletek przez 2-3 miesiące.

O test anty-HCV można poprosić lekarza POZ.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP/Fundacja Urszuli Jaworskiej