Zamknij

11-krotny wzrost zakażeń koronawirusem. To teraz najczęstsze objawy COVID-19

13.09.2022
Aktualizacja: 13.09.2022 14:30
Najczęstsze objawy COVID-19 teraz
fot. Schutterstock

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez MZ, liczba zakażeń koronawirusem we wtorek jest ponadjedenastokrotnie większa niż w poniedziałek. Mimo to minister zdrowia Adam Niedzielski ocenia, że ostatnie wzrosty zakażeń to wynik powakacyjnego powrotu do aktywności społecznej.

  1. To nie nowa fala, tylko wynik aktywności społecznej
  2. Liczba przypadków COVID-19 rośnie nie tylko w Polsce
  3. Jakie są teraz najczęstsze objawy COVID-19?

Z raportów o zakażeniach koronawirusem opublikowanych na stronie rządowej wynika, że w poniedziałek 12 września badania potwierdziły 659 zakażeń koronawirusem, nikt nie zmarł z powodu COVID-19. We wtorek potwierdzono natomiast 7876 zakażeń, zmarło 28 osób z COVID-19. Wzrost liczby zakażeń jest więc ponadjedenastokrotny. Nawet biorąc pod uwagę kumulację liczby zakażeń z weekendu w danych wtorkowych, wzrost jest ogromny! Minister zdrowia jednak uspokaja.

To nie nowa fala, tylko wynik aktywności społecznej

Sytuację związaną z tak olbrzymim wzrostem liczby zakażeń z optymizmem skomentował na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski: „Ostatnie dobowe wzrosty zakażeń to wynik powakacyjnego powrotu do aktywności społecznej, w tym do szkół”.

Minister poinformował również, że przez najbliższy czas wzrosty te mogą się utrzymywać. „Nie jest to jednak nowa fala. Co istotne, utrzymuje się niski poziom hospitalizacji covidowej – ok. 2,3 tys.” – napisał na Twitterze minister Niedzielski.

Liczba przypadków COVID-19 rośnie nie tylko w Polsce

Choć łatwo o tym ostatnio zapomnieć, epidemia COVID-19 nie minęła, żadna poważna instytucja zajmująca się zdrowiem na świecie nie ogłosiła jej końca. Liczba zachorowań na COVID-19 w ostatnim czasie wzrosła nie tylko w Polsce. Dzieje się tak również w Wielkiej Brytanii, gdzie rośnie obawa przed kolejną falą zachorowań – jak informuje portal Express.co.uk. Według danych z aplikacji ZOE Covid, w sobotę 10 września 2022 roku odnotowano w Wielkiej Brytanii już 120 686 nowych objawowych przypadków COVID-19.

Chociaż obecnie dominujący podwariant Omikrona BA.5 nie jest uważany za tak śmiertelny jak oryginalny wariant z Wuhan, który rozprzestrzeniał się w 2020 roku, czy chociażby wariant Delta z roku 2021, to nadal stanowi zagrożenie dla osób najbardziej wrażliwych na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza dla seniorów.

Jakie są teraz najczęstsze objawy COVID-19?

Jak ostrzega prof. Tim Spector, ekspert z Wielkiej Brytanii i twórca aplikacji ZOE Covid, „znów zaczyna rosnąć liczba przypadków COVID-19”. Jednym z głównych objawów pozostaje ból gardła. To jednak nie wszystkie objawy choroby COVID-19, którą powoduje podwariant BA.5

Według badania ZOE Covid pięć najważniejszych objawów zakażenia obecnie dominującym podwariantem SARS-CoV-2 to:

  1. ból gardła
  2. ból głowy
  3. zatkany nos
  4. kaszel (bez flegmy)
  5. katar.

Ból gardła, bóle głowy, zatkany nos i kaszel bez odkrztuszania odczuwa ponad 50 proc. pacjentów, natomiast katar dotyka 48 proc. z nich.

W tej chwili w Polsce nie obowiązują już prawie żadne środki ostrożności związane z COVID-19. Jedynym obostrzeniem jest obowiązek noszenia maseczek w aptekach, przychodniach i szpitalach. Został on przedłużony do 30 września 2022 r.

W Polsce czwarta dawka szczepionki przeciwko COVID-19 jest dostępna wciąż jedynie dla osób powyżej 60. roku życia – mimo wcześniejszych zapowiedzi ministerstwa zdrowia, że we wrześniu drugą dawką przypominającą będą się już mogli szczepić wszyscy dorośli.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: TT: @a_niedzielski / PAP/Gabriela Putkowska / Express.co.uk