Zamknij

10 najgroźniejszych zarazków według WHO. Na liście tajemnicza choroba X

23.11.2022
Aktualizacja: 23.11.2022 11:03

Światowa Organizacja Zdrowia po raz pierwszy stworzyła listę najgroźniejszych zarazków, które mogą wywoływać epidemie i pandemie, już kilka lat temu. Jest na niej 10 patogenów uważanych za najbardziej śmiercionośne. WHO zapowiada, że niebawem lista zostanie zaktualizowana. Na razie jest na niej 10 chorób, w tym tajemnicza choroba X.

Najgroźniejsze zarazki według WHO
fot. Shutterstock

Z powodu pandemii COVID-19 ludzie zdecydowanie bardziej obawiają się dziś zarazków niż przed 2020 rokiem, a zainteresowanie chorobami zakaźnymi i wirusami je wywołującymi znacznie wzrosło, również wśród naukowców. To dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) postanowiła zaktualizować listę najbardziej zabójczych patogenów. Na razie znajduje się na niej 10 chorób, w tym nieznana jeszcze choroba X.

Najbardziej śmiercionośne patogeny według WHO

Lista, która po raz pierwszy została opublikowana w 2017 roku, obejmuje obecnie następujące choroby:

  1. COVID-19
  2. gorączka krwotoczna krymsko-kongijska
  3. choroba wirusowa Ebola i choroba wirusowa Marburg
  4. gorączka Lassa
  5. zespół oddechowy Bliskiego Wschodu (MERS)
  6. zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej (SARS)
  7. choroba Nipah i choroba henipawirusowa
  8. gorączka doliny Rift
  9. Zika
  10. choroba X.

WHO poinformowała, że rozpoczyna „globalny proces naukowy”, aby zaktualizować tę listę. Mają się na niej znaleźć wszystkie ważne choroby, na które nie ma do tej pory szczepionek i leków. Celem jest nadanie kierunku przyszłym badaniom naukowym, zwłaszcza w zakresie szczepionek, testów i leczenia. Razem z WHO będzie pracować ponad 300 naukowców, którzy będą analizować ponad 25 rodzin wirusów i bakterii, a także chorobę X. Jak wyjaśnia Michael Ryan, dyrektor wykonawczy programu WHO ds. zagrożeń zdrowotnych, chodzi o to, by „w przyszłości można było szybko i skutecznie reagować na pojawiające się epidemie i pandemie”.

– Bez znaczących inwestycji w badania i rozwój przed pandemią COVID-19, nie byłoby możliwe opracowanie bezpiecznych i skutecznych szczepionek w rekordowym czasie – powiedział Michel Ryan. Nowa zmieniona lista najgroźniejszych dla ludzi patogenów ma zostać opublikowana w pierwszym kwartale 2023 roku.

Co to jest choroba X?

Choroba X na razie jeszcze nie istnieje. Te nazwę nadano „nieznanemu patogenowi, który może spowodować poważną międzynarodową epidemię” – jak wyjaśnia WHO. Choroba X, która znalazła się na liście, to zamiennik dla infekcji patogenem, którego jeszcze nie znamy, choć lekarze i naukowcy zgodnie uważają, że niebawem się on pojawi.

Badacze uważają, że choroba X „może być czymkolwiek”, to zarazek, który pojawi się znikąd i zacznie masowo zakażać ludzi, wywołując globalną pandemię. W środowisku medycznym trwa już nawet debata, czy COVID-19 był chorobą X. Niektórzy twierdzą, że covid spełnia warunki, aby uznać go za pierwszą chorobę X, inni uważają, że to wirus Zika wywoływał pierwszą chorobą X. Są i tacy, według których nie mieliśmy jeszcze choroby X. Specjaliści zgadzają się jednak, że kolejna choroba X nadchodzi – to pewne na 100 proc., choć nie wiadomo jeszcze, jaki to będzie wirus i kiedy się pojawi.

loader

Źródło: WHO to identify pathogens that could cause future outbreaks and pandemics, WHO.int [dostęp: 23.11.2022] / Prevention.com