Zamknij

10 mitów na temat koronawirusa: WHO dementuje nieprawdziwe informacje

25.02.2020 16:42

Czy zwierzęta mogą zachorować na koronawirusa? Czy antybiotyki leczą zakażenie koronawirusem? Czy odbieranie paczek z Chin jest bezpieczne? Obalamy najczęstsze mity na temat nowego koronawirusa z Chin COVID-19. Sprawdź, czy masz aktualną wiedzę na temat koronawirusa. 

Mity na temat koronawirusa
fot. Shutterstock

Koronawirusy to rodzina wirusów, które mogą powodować choroby u ludzi i zwierząt. Kilka koronawirusów powoduje u ludzi infekcje dróg oddechowych, od zwykłego przeziębienia do poważniejszych chorób, takich jak Bliskowschodni Zespół Niewydolności Oddechowej (MERS) i zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS). Ostatnio odkryty koronawirus powoduje ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego, która przy ciężkim przebiegu może być śmiertelna. 

Najczęstsze objawy COVID-19 to gorączka, zmęczenie i suchy kaszel. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać bóle, przekrwienie błony śluzowej nosa, katar, ból gardła lub biegunkę. Objawy te są zwykle łagodne i zaczynają się stopniowo.

Niektóre osoby zarażają się, ale nie rozwijają żadnych objawów i nie czują się źle. Większość ludzi (około 80%) dochodzi do siebie po chorobie bez konieczności specjalnego leczenia. Około 1 na 6 osób, które zachorują na COVID-19, poważnie choruje i ma trudności z oddychaniem. Osoby starsze i osoby z podstawowymi problemami medycznymi, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, problemy z sercem lub cukrzyca, częściej chorują na poważną chorobę. Około 2% osób z tą chorobą zmarło.

Osoby z gorączką, kaszlem i trudnościami w oddychaniu powinny zwrócić się o pomoc medyczną.

Światowa Organizacja Zdrowia postanowiła obalić najczęściej pojawiające się mity na temat koronawirusa. Sprawdź, czy masz wiarygodne informacje na temat COVID-19.

1. Czy suszarki do rąk zabijają nowego koronawirusa?

To MIT. Suszarki do rąk nie nie zabijają wirusa 2019-nCoV. Aby uchronić się przed nowym koronawirusem, należy często myć ręce mydłem i wodą lub specjalnymi prepararatami odkażającymi. Po umyciu rąk należy je dokładnie osuszyć, używając ręczników papierowych lub suszarki z ciepłym powietrzem.

2. Czy skanery termiczne są skuteczne w wykrywaniu osób zainfekowanych nowym koronawirusem?

Skanery termiczne skutecznie wykrywają osoby, u których wystąpiła gorączka (tj. mają wyższą niż normalna temperatura ciała) z powodu zakażenia nowym koronawirusem.

Nie mogą jednak wykryć osób zarażonych, ale jeszcze niechorujących. Dzieje się tak, ponieważ u osób zarażonych wirusem objawy, w tym gorączka, występują po 2-10 dniach od zarażenia.

3. Czy bezpiecznie jest odbieranie listów lub paczek z Chin?

Tak. Osoby otrzymujące paczki z Chin nie są narażone na zarażenie się nowym koronawirusem. Z badań wynika, że koronawirusy nie są w stanie przetrwać długo na przedmiotach, takich jak listy lub paczki. 

4. Czy rozpylanie alkoholu lub chloru na ciało może zabić nowego koronawirusa?

Nie, to MIT. Rozpylanie alkoholu lub chloru na ciele nie zabije wirusów, które już dostały się do organizmu. Rozpylanie takich substancji może być natomiast szkodliwe dla błon śluzowych, oczu, ust. Należy pamiętać, że zarówno alkohol, jak i chlor mogą być przydatne do dezynfekcji powierzchni, ale należy je stosować zgodnie z odpowiednimi zaleceniami.

5. Czy zwierzęta domowe mogą chorować na nowego koronawirusa (2019-nCoV)?

Obecnie nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe, takie jak psy lub koty, mogą zostać zarażone nowym koronawirusem. Warto jednak myć ręce mydłem i wodą po kontakcie ze zwierzętami.

ZOBACZ: Potwierdzono koronawirusa u psa. To pierwszy przypadek na świecie

6. Czy szczepionki przeciwko zapaleniu płuc chronią przed nowym koronawirusem?

Nie. Szczepionki przeciw zapaleniu płuc, takie jak szczepionka przeciw pneumokokom i szczepionka przeciwko Haemophilus influenza typu B (Hib), nie zapewniają ochrony przed nowym koronawirusem.

7. Czy nowy koronawirus wpływa tylko na osoby starsze, czy osoby młodsze też są zagrożone?

Ludzie w każdym wieku mogą zostać zainfekowani przez nowego koronawirusa (2019-nCoV). Starsi ludzie i osoby z wcześniej istniejącymi schorzeniami (takimi jak astma, cukrzyca, choroby serca) wydają się bardziej podatne na ciężkie zachorowanie na wirusa.

8. Czy jedzenie czosnku może zapobiec infekcji nowym koronawirusem?

Czosnek to zdrowa żywność i może mieć pewne właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Jednak nie ma żadnych dowodów na to, że jedzenie czosnku chroni ludzi przed nowym koronawirusem.

9. Czy antybiotyki są skuteczne w zapobieganiu i leczeniu nowego koronawirusa?

Nie, antybiotyki nie działają przeciwko wirusom, tylko bakteriom. Nowy koronawirus (2019-nCoV) jest wirusem, dlatego antybiotyki nie powinny być stosowane jako środek zapobiegawczy lub leczniczy.

10. Czy są jakieś specjalne leki zapobiegające nowemu koronawirusowi lub leczące zakażenie?

Nie istnieje konkretny lek zalecany do zapobiegania lub leczenia zakażenia nowym koronawirusem (2019-nCoV).

Osoby zakażone wirusem powinny otrzymać odpowiednią opiekę medyczną w celu złagodzenia i leczenia objawów.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: who.int