Zamknij

Do czego potrzebna jest nam śledziona?

06.08.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 17:28
Do czego potrzebna jest nam śledziona?
fot. Shutterstock

Śledziona jest jednym z ważniejszych narządów - filtruje krew i chroni przed patogenami. Wszelkie obrażenia jamy brzusznej mogą prowadzić do uszkodzenia śledziony i groźnych powikłań. Pigułka wiedzy o śledzionie: gdzie się znajduje, jakie spełnia funkcje, czy boli i jak jest leczona. 

Śledziona: funkcje

Śledziona jest wielkości pięści lub pomarańczy, leży tuż pod przeponą i obok żołądka. Jest chroniona przez 8,9,11 żebro. Jest to niewielki narząd, który u zdrowej osoby nie wychodzi spod łuku żebrowego. Zlokalizowana jest w jamie brzusznej, po lewej stronie. Zdrowa śledziona nie jest wyczuwalna. Narząd jest niewielki i waży zaledwie 150 g. Najważniejsze funkcje śledziony.

  • Magazynowanie krwi i wytwarzanie przeciwciał;
  • Usuwanie przeciwciał. W śledzionie znajduje się bardzo duża ilość limfocytów, które odgrywają bardzo ważną rolę w systemie odpornościowym ustroju; 
  • Wytwarzanie przeciwciał;
  • Usuwanie wadliwych elementów morfotycznych krwi: erytrocytów, limfocytów, trombocytów. 
śledziona
fot.

W śledzionie znajdują się liczne rozgałęzione tętnice oraz żyły śledzionowej, którymi krew wpływa i dociera do narządu. 

Śledziona: budowa 

Obmacując brzuch nie wyczujemy śledziony. Jest ona zlokalizowana w łuku żebrowym. Gdy leżymy, jej długa oś biegnie wzdłuż dziesiątego żebra. Kiedy wstajemy, przód narządu zwrócony w stronę mostka nieco się obniża, ale u zdrowego człowieka nigdy nie wychodzi spod łuku żebrowego. Gdy siedzimy ukrywa się na kilku ostatnich żebrach po lewej stronie.

Śledziona: pęknięcie i uszkodzenie 

Śledziona to ważny i potrzebny  narząd, ale nie jest niezbędny do życia. W przypadku urazów brzucha, bardzo często ulega uszkodzeniu lub pęknięciu. Obrażenia w obrębie jamy brzusznej niosące ryzyko uszkodzenia narządu mogą prowadzić do poważnych dla zdrowia powikłań. Pourazowe pęknięcie śledziony nierzadko jest przyczyną wewnętrznego krwawienia, które może nawet skutkować śmiercią.

Ważna informacja

Krwotok wewnętrzny to stan, w którym krew gwałtownie i w dużej ilości wylewa się poza naczynia krwionośne, zwykle bez wypływu na zewnątrz ciała. Do przerwania ciągłości tętnic lub żył może dojść na skutek urazu lub w przebiegu chorób ogólnoustrojowych.

Do krwotoku wewnątrzczaszkowego najczęściej dochodzi w wyniku urazu (na skutek np. wypadku samochodowego, upadku z wysokości). Czasami dochodzi także do samoistnego pęknięcia dużego naczynia w mózgu, czemu może sprzyjać m.in. nadciśnienie tętnicze i cukrzyca.

Powiększenie śledziony 

Zazwyczaj leczenie chorób śledziony koncentruje się nie na śledzionie, ale na leczeniu choroby podstawowej, co jest sporym błędem. Zmiana ta może być spowodowana:

Ważna informacja

Najczęstszym objawem, który pojawia się w obrębie tego narządu, jest splenomegalia, czyli powiększenie śledziony. Nieznaczne powiększenie śledziony występuje bardzo często, dlatego o splenomegalii mówimy dopiero wtedy, gdy jest dwa razy większa niż normalnie, czyli osiąga 350 gram.

Oznaki, świadczące o powiększeniu śledziony:

  • słabość,
  • duszność,
  • szybka utrata masy ciała,
  • gorączka,
  • żółtaczka,
  • nudności, wymioty.

Przeczytaj:  Marskość wątroby nie jest chorobą alkoholików. Jak rozpoznać objawy marskości? 

Źródło: medicinenet.com; webmd.com