Zamknij

Siatki chirurgiczne pod lupą. Mogą powodować poważne komplikacje

15.01.2020 14:38
Siatki chirurgiczne mogą powodować groźne powikłania
fot. Shutterstock

Niektóre siatki chirurgiczne, stosowane w leczeniu przepukliny, wysiłkowego nietrzymania moczu i wypadania narządów miednicy mniejszej po porodzie, mogą przecinać nerwy i prowadzić do kalectwa - alarmuje BBC.

Siatki chirurgiczne to wyroby medyczne stosowane w operacyjnym leczeniu przepukliny brzusznej, wysiłkowego nietrzymania moczu i wypadania narządów miednicy mniejszej po porodzie. Jednak duża liczba powikłań i ich poważny charakter skłaniają do refleksji nad stosunkiem korzyści do ryzyka.

Dyskusja rozgorzała po programie Victorii Derbyshire z BBC, w którym przytoczono historię 300 pacjentów, którzy po wszczepieniu siatki doznali poważnych powikłań: od infekcji i przewlekłego bólu, po perforację narządów. Eksperci szacują, że przewlekły ból wystąpi u jednego na dziesięć pacjentów po wszczepieniu siatki. Jak tłumaczył w BBC prof. Carl Heneghan z Uniwersytetu Oksfordzkiego, część siatek testowana była na zwierzętach, ale wyłącznie krótkotrwale, pod kątem odpowiedzi immunologicznej. Jeśli układ odpornościowy nie zareagował, test wypadł pomyślnie. Jednak nikt nie testował siatek w kontekście przewlekłego bólu.

W 2015 roku Komisja Europejska zleciła Komitetowi Naukowemu ds. Pojawiających się i Nowo Rozpoznanych Zagrożeń dla Zdrowia (SCENIHR) ocenę zagrożeń dla zdrowia, związanych ze stosowaniem siatek chirurgicznych.

Wnioski były następujące:

  • w przypadku wszystkich procedur ilość oczek powinna być ograniczona na tyle, na ile to możliwe;
  • więcej powikłań występuje w leczeniu wypadania żeńskich narządów miednicy mniejszej (POP) niż wysiłkowego nietrzymania moczu (SUI), ponieważ pierwszy zabieg wymaga zużycia znacznie większej ilość siatki;
  • wszczepienie dowolnej siatki do leczenia POP drogą dopochwową powinno być rozważane wyłącznie w skomplikowanych przypadkach, w szczególności po nieudanej operacji.

W marcu 2020 zostanie opublikowany raport rządu brytyjskiego na temat stosowania siatek chirurgicznych w uroginekologii. Wszelkie zalecenia będą miały również znaczenie dla siatki przepuklinowej.

Źródło: bbc.com, ec.europa.eu