Zamknij

Jarosław Jakimowicz oddał część wątroby synowi

30.10.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 03:08
Jarosław Jakimowicz w Radiu ZET
fot. Radio Zet

O rodzinnym przeszczepie wątroby aktor Jarosław Jakimowicz opowiedział Michałowi Figurskiemu w audycji „NieZŁY pacjent w Radiu ZET”. 

Piętnaście lat temu aktor Jarosław Jakimowicz oddał fragment wątroby swojemu siedmiomiesięcznemu synowi. O życiowej roli – roli żywego dawcy – opowiedział Michałowi Figurskiemu w audycji „NieZŁY pacjent w Radiu ZET”.

Atrezja dróg żółciowych – leczenie

– Przez 2,5 roku żyliśmy w Centrum Zdrowia Dziecka. W tym czasie może przez 10 dni łącznie był w domu. To była atrezja dróg żółciowych. Antybiotyki, po półtora miesiąca pierwsza operacja udrożnienia, niestety nie udało się, konieczny był przeszczep – wspominał Jarosław Jakimowicz w Radiu ZET.

Obecny na sali lekarz, prof. dr hab. n.med. Krzysztof Zieniewicz, tłumaczył, że atrezja dróg żółciowych to wrodzona wada noworodków, która polega na tym, że nie ma połączenia między drogami żółciowymi a przewodem pokarmowym. Po urodzeniu dzieci mają narastającą żółtaczkę, konieczna jest operacja.

Od taty pobrano dwa fragmenty wątroby z zachowaniem naczyń zaopatrujących organ w krew i przewieziono do Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie siedmiomiesięczny syn przebywał pod troskliwą opieką chirurgów-transplantologów dziecięcych. „To była jedna z pierwszych w Polsce operacji w ramach programu przeszczepiania wątroby od żywych spokrewnionych dawców” – mówił prof. Krzysztof Zieniewicz.

Rodzinny przeszczep wątroby

– Kłopot polegał na tym, że wątroba została zaszyta pod mięśniami brzucha dopiero po dwóch latach. Przez dwa lata chodził z tą wątrobą wszytą pod skórę. To była przedziwna konstrukcja, którą można było przesuwać, dotykał ją, oklepywał – wspominał Jarosław Jakimowicz w audycji „NieZŁY pacjent w Radiu ZET”.

Dziś Jeremiasz, młodszy syn Jarosława Jakimowicza, ma 15 lat i jest energicznym nastolatkiem. „Do drugiego roku życia sześć razy przechodził zapalenie płuc. Dziś bierze lek przeciwodrzutowy, ale poza tym skacze na trampolinach, gra w piłkę, jeździ na rowerze, ale nie normalnie, tylko po wertepach, wykonuje wszystkie ekstremalne historie” – mówił Jarosław Jakimowicz w Radiu ZET.

U dawcy wątroba zregenerowała się błyskawicznie. „Wątroba jest wyjątkowym organem. Nie odrasta jak ogon traszki, ale powiększa swoją objętość, żeby móc pełnić swoją funkcję” – tłumaczył prof. Krzysztof Zieniewicz w audycji Michała Figurskiego, zdradzając, że wspomniany wcześniej program transplantacyjny działa do dziś.

– Ponad 300 pacjentów otrzymało wątroby od swoich rodziców, rodzeństwa, dziadków. To zawsze duże wyzwanie logistycznie, niezależnie od tego, czy jest to wątroba, serce, płuca, nerki. Dziś startujemy już z programem przeszczepiania dwóch narządów: serce i wątroba, serce i nerka, nerka i trzustka. Postęp w tej dziedzinie jest niebywale dynamiczny, natomiast immunosupresja pozostaje wciąż dużym problemem – mówił prof. dr hab. n.med. Krzysztof Zieniewicz w Radiu ZET.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące omawianych w programie chorób lub innych, o których chciałbyś usłyszeć w naszej audycji, napisz do nas na adres: niezlypacjent@radiozet.pl

Audycji Michała Figurskiego „ NieZŁY pacjent w Radiu ZET” możecie słuchać w każdy wtorek, w godzinach 21-23.

Posłuchaj podcastu