Zamknij

Krzysztof Jaryczewski w Radiu ZET o przeszczepie wątroby

01.03.2019
Aktualizacja: 17.11.2020 00:16
Przeszczep wątroby: Krzysztof Jaryczewski w Radiu ZET
fot. ---

– Rock to jest pewna filozofia życia. Wiąże się z drogą, wolnością. W moim przypadku te pojęcia były trochę wynaturzone – przyznał w Radiu ZET Krzysztof Jaryczewski, lider zespołu Oddział Zamknięty. 

Dwa lata po przeszczepie wątroby stan zdrowia Krzysztofa Jaryczewskiego lekarz ocenia na… 10/10. „Pacjent był zdrowy już parę tygodni po transplantacji” – poinformował prof. Maciej Wójcicki, chirurg, transplantolog w audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET”. Sprawdź, jak wygląda kwalifikacja do zabiegu i jak długo wraca się do zdrowia.

Życie muzyka rockowego

– Gdy w wieku kilku lat usłyszałem „All along the watchtower” Jimmy’iego Hendriksa, to pomyślałem, że nie mogę być nikim innym niż muzykiem rockowym – mówił Krzysztof Jaryczewski w audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET”.

Rachunek za spełnienie marzeń życie wystawiło po latach. Alkohol, narkotyki, lekomania, porażenie strun głosowych, rak wątroby – wyliczał Michał Figurski audycji „NieZŁY pacjent w Radiu ZET”, zwracając uwagę na fakt, że mało który z rockmanów mówi: „chciałem grać, chciałem śpiewać”. Zdecydowana większość zapamiętała to tak: „chciałem być muzykiem rockowym”.

– To jest też pewna filozofia życia. Wiąże się z drogą, wolnością. W moim przypadku te pojęcia były trochę wynaturzone – przyznał Krzysztof Jaryczewski, podkreślając jednak, że najważniejsze rzeczy powstały w przerwach pomiędzy imprezowaniem, gdy umysł miał jasny.

Dwa lata temu usłyszał zdanie, które chorych napawa tak samo nadzieją, jak i lękiem: „mam dobrą wiadomość, zakwalifikował się pan do przeszczepu”.

Przeszczep wątroby – kwalifikacja

– Drugi raz dostałem kredyt zaufania. Pierwszy raz był wtedy, gdy udało mi się wyjść z uzależnienia – mówił Krzysztof Jaryczewski. To kluczowy moment w jego opowieści. Dzięki abstynencji zakwalifikował się do przeszczepu.

– Podstawowym kryterium było to, że pan Krzysztof jest wolny od nałogu. Nie miałem co do tego najmniejszych wątpliwości. Otwarcie mówił o swoim uzależnieniu w przeszłości, ale wielokrotnie podkreślał, że od 18 lat jest „czysty chemicznie” – potwierdził obecny w studiu Radia ZET prof. Maciej Wójcicki, chirurg, transplantolog, lekarz prowadzący.

Czynna choroba alkoholowa dyskwalifikuje pacjenta w procesie starania się o przeszczep wątroby. Minimalny okres pełnej abstynencji to sześć miesięcy. W przypadku występowania uzależnień w przeszłości konieczna jest także pozytywna opinia psychiatryczna. Limit wieku pacjenta, który może zostać zakwalifikowany do przeszczepu wątroby, w Klinice Hepatologii Katedry i Kliniki Ogólnej Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wynosi 70 lat. Prof. Maciej Wójcicki mówi jednak, że jeśli zgodę wyrażą kardiolog, pulmonolog, anestezjolog, hepatolog i chirurg, to powyżej 70. roku życia też się można się zakwalifikować.

Krzysztof Jaryczewski miał dużo szczęścia. Pomimo kilkudziesięciu lat rockowego stylu życia jego ogólny stan zdrowia był dobry i pacjent szybko trafił na listę oczekujących. Paradoksalnie, rozwijający się w organie rak był czynnikiem sprzyjającym, przyspieszył procedurę.

– W marskości wątroby czasem rozwija się nowotwór wątrobokomórkowy. Musi się mieścić w pewnych kryteriach, nie może być zbyt zaawansowany. W takim przypadku przyznawane są dodatkowe punkty, które mogą przenieść pacjenta nieco wyżej na liście oczekujących – potwierdził prof. Maciej Wójcicki.

Lekarz podkreślił też, że kolejność na liście zakwalifikowanych do przeszczepu jest przestrzegana bardzo rygorystycznie, w tej kwestii panuje całkowita demokracja. „Przy całej sympatii dla historii rockowej, nie miało to wpływu na punkty” – powiedział prof. Maciej Wójcicki.

Transplantacja wątroby – rokowanie

Transplantacja wątroby, ze względu na skomplikowaną budowę tego narządu, jest najtrudniejszym rodzajem zabiegu. Jak tłumaczył na antenie Radia ZET prof. Maciej Wójcicki, chirurg musi poruszać się z niebywałą precyzją, żeby ominąć najważniejsze połączenia, usunąć wątrobę, a następnie z zegarmistrzowską precyzją dokonać zespolenia naczyń i przewodów żółciowych.

Z drugiej strony, transplantacja wątroby to wyjątkowo skuteczna procedura. Chory narząd jest usuwany, zdrowy przeszczepiany, a pacjent po kilku miesiącach od operacji wraca do pełni zdrowia. „Niepodjęcie funkcji przez wątrobę przeszczepioną to jest bardzo rzadka sytuacja, w okolicach 2-3 procent. Wątroba jest narządem uprzywilejowanym immunologicznie” – powiedział prof. Maciej Wójcicki w audycji Michała Figurskiego „Nie ZŁY pacjent w Radiu ZET”.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące omawianych w programie chorób lub innych, o których chciałbyś usłyszeć w naszej audycji, napisz do nas na adres: niezlypacjent@radiozet.pl

Audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET” możecie słuchać w każdy wtorek, w godzinach 21-23.