Zamknij

Przeszczep płuc u 70-latka. To najstarszy pacjent, u którego wykonano taki zabieg

21.09.2020
Aktualizacja: 28.10.2020 15:00

U siedemdziesięcioletniego mężczyzny, który chorował na zwłóknienie płuc, na początku września wykonano przeszczep tego narządu. Jest to najstarszy pacjent, u którego wykonano taki zabieg. Podjęli się go lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Przeszczep płuc po zwłóknieniu płuc
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/ EAST NEWS

Mężczyzna, któremu przeszczepiono płuca, cierpiał na zwłóknienie płuc, czyli przewlekłe i postępujące zapalenie płuc. Konsekwencją tej choroby jest upośledzenie działania tego narządu (struktury pęcherzyków płucnych) i utrata podstawowej czynności tego narządu, jaką jest transport tlenu z pęcherzyka do krwi i dalej do tkanek. Choroba ta była u mężczyzny na tyle rozwinięta, że miał on problem z wykonaniem najprostszych czynności życiowych, takich jak wstanie z krzesła czy pójście do łazienki. 

– Nie był w stanie podjąć praktycznie żadnego wysiłku, a jego stan stale się pogarszał. Transplantacja umożliwi mężczyźnie normalnie funkcjonowanie – wyjaśniła Wioleta Wójcik z zespołu ds. organizacji i promocji Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) w Gdańsku.

Mężczyzna jest najstarszym człowiekiem w Polsce, u którego wykonano tego typu zabieg. Zdaniem dr hab. Jacka Wojarskiego z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej, koordynatora programu transplantacji płuc w UCK, zabieg u pacjenta w tym wieku, to rekord w skali kraju. 

– Były doniesienia o przeszczepach u 68-latków, u 69-latków. Granica przeszczepu jest zatem przesunięta – poinformował. I dodał: – Choć operacje u osób starszych obarczone są dodatkowym ryzykiem, w tej konkretnej sytuacji zdecydowaliśmy się je podjąć. Doświadczone ośrodki, a do takich aspirujemy, poddają ocenie każdego pacjenta i nie kierują się wiekiem wyłącznie metrykalnym, analizujemy pacjenta bardziej pod względem wieku biologicznego. Pan Eugeniusz to były sportowiec, prowadzący aktywny tryb życia i jego wiek biologiczny został oceniony na zdecydowanie niższy niż ten metrykalny.

Międzynarodowe Towarzystwo Przeszczepów Serca i Płuc w wytycznych dotyczących przeszczepu płuc podaje, że zabieg ten powinno się wykonywać u osoby maksymalnie 65-letniej, bo u osób powyżej tego wieku znacznie rośnie ryzyko niepowodzenia takiej operacji. 
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne program przeszczepów płuc rozpoczęło w marcu 2018 r. Obecnie tego typu operacje wykonywane są w tam rutynowo. Podobne zabiegi wykonuje się również w Poznaniu, Szczecinie i w Zabrzu.

– Możemy pochwalić się znakomitymi wynikami operacji. W ponad 90 proc. są to zabiegi przeprowadzone z sukcesem. Natomiast w 2019 roku sukces ten był stuprocentowy. Co więcej, nasi pacjenci, co nas ogromnie cieszy, wracają do wcześniej podejmowanych ról społecznych, do pracy – powiedział dr Wojarski.

loader

Źródło: PAP