Zamknij

Prof. Damian Ziaja: operacje w czasie pandemii są znacznie trudniejsze

19.01.2021
Aktualizacja: 19.01.2021 12:55
Operacje w czasie pandemii
fot. Shutterstock

Leczenie operacyjne chorych na COVID-19, a także ich rekonwalescencja są o wiele trudniejsze niż u chorych nieobciążonych tą chorobą – tłumaczy prof. Damian Ziaja, chirurg ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Prof. Damian Ziaja kieruje Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Megrez w Tychach (Śląskie), który od początku pandemii był szpitalem zakaźnym jednoimiennym. To tam m.in. trafiają osoby chorujące na COVID-19 wymagające pilnej interwencji chirurgicznej, a więc na przykład chorzy z zapaleniem wyrostka robaczkowego, kamicą pęcherzyka żółciowego, niedrożnością przewodu pokarmowego, przetoką między jelitami a układem moczowym, czy ostrym zapaleniem trzustki.

Niestety leczenie takich pacjentów jest bardzo trudne – co podkreśla ekspert. Infekcja COVID-19 pogarsza stan ogólny chorego, leczenie jest z reguły dłuższe i wymaga dodatkowych środków ostrożności.

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 i spowodowane nim problemy oddechowe pogarszają ogólny stan takiego chorego, który – dodatkowo osłabiony – dłużej dochodzi do siebie po operacji. Przebywa w szpitalu dłużej, niż wymagałoby tego samo leczenie operacyjne również dlatego, że opuszcza oddział, dopiero kiedy ma ujemny wynik testu na koronawirusa – tłumaczy prof. Ziaja.

Dodatkowo sama operacja w reżimie sanitarnym stanowi dodatkowe wyzwanie dla chirurga.

– Operowanie chorych na COVID-19 w kombinezonach ochronnych jest trudne. Kaski ograniczają widoczność, ręce w dwóch parach rękawic drętwieją, mimo nawiewu w tych strojach jest bardzo gorąco. Cieszymy się jednak, że możemy operować, co w dobie pandemii, kiedy przełożono tyle zabiegów planowych, nie jest tak oczywiste. Proszę pamiętać, że niemożność operowania odbiera chirurgowi chęć do życia – wyznaje prof. Ziaja.

Zdaniem prof. Damiana Ziai szansą na poprawę sytuacji są szczepienia przeciw COVID-19. Ale – jego zdaniem – to nie oznacza, zbyt szybkich poluzowań wymogów sanitarnych   

– Mamy jeszcze zbyt małą wiedzę choćby na temat tego, jak długo utrzymuje się odporność po szczepieniu. Musimy poczekać, a obecne zasady bezpieczeństwa zostaną z nami jeszcze długo. Na pewno jednak warto się szczepić – to jedyna droga w chwili obecnej do opanowania pandemii. Jako pracownik medyczny stykający się codziennie z pacjentami chorymi na COVID-19 zostałem już zaszczepiony i zachęcam innych do tego samego – podsumowuje prof. Damian Ziaja.

Źródło: PAP