Zamknij

Polscy lekarze ZDALNIE zoperowali pacjenta hospitalizowanego w... Bułgarii

09.06.2021 09:47
Operacja na odległość
fot. Shutterstock

Lekarze ze szpitala klinicznego w Lublinie wzięli udział w niezwykłej operacji na odległość, którą przeprowadzono w Bułgarii. Jak to możliwe?

"The future is now" chciałoby się powiedzieć, czytając o nowatorskiej operacji, przeprowadzonej w stolicy Bułgarii - Sofii. Lekarze znajdujący się 1,5 tys. kilometrów od siebie operowali razem. To pierwsza taka operacja w Polsce i jedna z pierwszych na świecie.

Operacja na odległość

W międzynarodowej operacji na odległość wzięli udział kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii SPSK1 w Lublinie prof. Tomasz Zubilewicz i dr hab. Marek Iłżecki. Zabieg odbył się w sali operacyjnej szpitala w Sofii. Pacjentem był 61-letni mężczyzna z tętniakiem aorty brzusznej.

"Śmiem twierdzić, że jesteśmy pierwszymi w Polsce i jednymi z pierwszych na świecie, którzy uczestniczą w międzynarodowej operacji na odległość dzięki zaawansowanym technikom wizualizacji z użyciem hologramu" - powiedział PAP prof. Zubilewicz.

Innowacyjność tej technologii obrazowania polega na tym, że lekarze znajdujący się np. kilka tysięcy kilometrów od siebie - ubrani w specjalne gogle - mogą zobaczyć na żywo operowany obszar w formie wyświetlanych hologramów.

"Po założeniu gogli widzimy przed sobą w powietrzu operowany obszar. Jest to cyfrowy wycinek fragmentu ciała ludzkiego. Wyświetlany obraz jest niezwykle precyzyjny. Widzimy tak naprawdę anatomię tętniaka w trójwymiarze u konkretnego pacjenta. Możemy ten obraz obracać, przybliżać, zobaczyć przekrój, aby oceniać wszelkie struktury i zagłębienia" - tłumaczył dr Iłżecki.

Lubelscy lekarze podkreślili, że istotą takich zabiegów jest to, że lekarze mogą zdalnie, mimo dzielących ich kilometrów, nawigować lekarzy, którzy są w sali operacyjnej.

"Występujemy dzisiaj w roli konsultantów medycznych. Pomagamy przeprowadzić kolegów z Bułgarii przez najtrudniejsze momenty zabiegu i podpowiadamy im, na co powinni zwrócić uwagę przy wszczepianiu stengraftu" - wyjaśnił prof. Zubilewicz.

Chirurdzy naczyniowi ze szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie od blisko 25 lat wykonują wewnątrznaczyniowe zabiegi leczenia tętniaków aorty brzusznej. Rocznie operują ok. 100-130 takich pacjentów.

Za system trójwymiarowej wizualizacji wspierający lekarzy podczas zabiegów medycznych odpowiada krakowska firma MedApp, która stworzyła aplikację CarnaLife Holo. Prace nad system trwają od 2017 r. Urządzenie ma certyfikat wyrobu medycznego. Innowacyjny system może być wykorzystywany podczas operacji np. w dziedzinie kardiologii, onkologii, ortopedii czy laryngologii.

Źródło: PAP