Zamknij

Podwójny przeszczep płuc u pacjenta z COVID-19. Lekarze pokazali zdjęcie

12.06.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 18:39
Podwójny przeszczep płuc u pacjenta z COVID-19
fot. Northwestern Memorial Hospital Chicago

Podwójny przeszczep płuc otrzymała pacjentka z koronawirusem hospitalizowana w Chicago. Po zabiegu chirurdzy pokazali, jak COVID-19 niszczy płuca.

Pacjentka z koronawirusem, przez sześć tygodni hospitalizowana z powodu COVID-19 na oddziale intensywnej terapii w Northwestern Memorial Hospital w Chicago, jako pierwsza na świecie otrzymała udany, podwójny przeszczep płuc. Lekarze stanęli na głowie, żeby uratować jej życie.

COVID-19 - przeszczep płuc

Początkowo kobieta została podłączona do respiratora, a następnie do układu pozaustrojowego natleniania krwi (ECMO), który tygodniami może zastępować płuca i serce. Ponieważ płuca były kompletnie zdewastowane, pacjentka została wpisana na listę oczekujących na podwójny przeszczep.

"Przez wiele dni była najbardziej chorą osobą na OIOM-ie, a być może i w całym szpitalu" - napisała w oświadczeniu dr Beth Malsin, specjalistka chorób płuc i intensywnej opieki medycznej Northwestern Memorial Hospital w Chicago.

Sprawa była o tyle trudna, że transplantacje nie są przeprowadzane u pacjentów z aktywnymi infekcjami, ponieważ po operacji podawane są leki hamujące układ odpornościowy. Oznaczało to, że pacjentka musiała najpierw pomyślnie przejść test wykluczający obecność koronawirusa.

Płuca pacjenta z COVID-19

Gdy test na obecność koronawirusa w końcu wyszedł ujemnie, pacjentka została poddana podwójnemu przeszczepowi płuc. Na stole operacyjnym spędziła aż 10 godzin. Po operacji lekarze udostępnili szokujące zdjęcie.

covid_pluca
fot. Northwestern Memorial Hospital Chicago

Dr Ankit Bharat, szef chirurgii klatki piersiowej NMH i dyrektor chirurgii programu przeszczepu płuc, powiedział w rozmowie z The New York Times, że jest to jedno z najgorszych uszkodzeń płuc, jakie widział.

Pacjentka pomału wraca do zdrowia.

Źródło: techtimes.com