Zamknij

Podwójny przeszczep płuc u pacjenta z COVID-19. Lekarze pokazali zdjęcie

12.06.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 18:39

Podwójny przeszczep płuc otrzymała pacjentka z koronawirusem hospitalizowana w Chicago. Po zabiegu chirurdzy pokazali, jak COVID-19 niszczy płuca.

Podwójny przeszczep płuc u pacjenta z COVID-19
fot. Northwestern Memorial Hospital Chicago

Pacjentka z koronawirusem, przez sześć tygodni hospitalizowana z powodu COVID-19 na oddziale intensywnej terapii w Northwestern Memorial Hospital w Chicago, jako pierwsza na świecie otrzymała udany, podwójny przeszczep płuc. Lekarze stanęli na głowie, żeby uratować jej życie.

COVID-19 - przeszczep płuc

Początkowo kobieta została podłączona do respiratora, a następnie do układu pozaustrojowego natleniania krwi (ECMO), który tygodniami może zastępować płuca i serce. Ponieważ płuca były kompletnie zdewastowane, pacjentka została wpisana na listę oczekujących na podwójny przeszczep.

"Przez wiele dni była najbardziej chorą osobą na OIOM-ie, a być może i w całym szpitalu" - napisała w oświadczeniu dr Beth Malsin, specjalistka chorób płuc i intensywnej opieki medycznej Northwestern Memorial Hospital w Chicago.

Sprawa była o tyle trudna, że transplantacje nie są przeprowadzane u pacjentów z aktywnymi infekcjami, ponieważ po operacji podawane są leki hamujące układ odpornościowy. Oznaczało to, że pacjentka musiała najpierw pomyślnie przejść test wykluczający obecność koronawirusa.

Płuca pacjenta z COVID-19

Gdy test na obecność koronawirusa w końcu wyszedł ujemnie, pacjentka została poddana podwójnemu przeszczepowi płuc. Na stole operacyjnym spędziła aż 10 godzin. Po operacji lekarze udostępnili szokujące zdjęcie.

Northwestern Memorial Hospital Chicago
fot.

Dr Ankit Bharat, szef chirurgii klatki piersiowej NMH i dyrektor chirurgii programu przeszczepu płuc, powiedział w rozmowie z The New York Times, że jest to jedno z najgorszych uszkodzeń płuc, jakie widział.

Pacjentka pomału wraca do zdrowia.

Źródło: techtimes.com