Zamknij

Biegacz połknął tabletkę podczas biegu i pękł mu przełyk

12.08.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 16:58
Biegacz połknął tabletkę podczas biegu i pękł mu przełyk
fot. Shutterstock

Historia 37-letniego biegacza przejdzie do historii medycyny. Podczas ultramaratonu w Stanach Zjednoczonych trafił do szpitala z objawami zawału serca. Podczas diagnostyki okazało się, że mężczyzna ma pęknięty przełyk.

37-latek wziął udział w biegu na ponad 160 km, który odbywał się w Kalifornii (USA). Podczas pokonywania trasy jego samopoczucie znacznie się pogorszyło. Odczuwał silny ból brzucha i klatki piersiowej, miał trudności z oddychaniem, wymiotował. Objawy wskazywały na zawał serca. Biegacz został przewieziony do szpitala. Na miejscu okazało się, że przyczyną złego stanu zdrowia mężczyzny był pęknięty przełyk. Dolegliwość ta znana jest jako zespół Boerhaave\'a.

Czym jest zespół Boerhaave'a?

Zespół Boerhaave'a to schorzenie polegające na samoistnym pęknięciu przełyku w jego zdrowej ścianie (najczęściej lewej tylno-bocznej ścianie przełyku, około 2-3 centymetry od miejsca wpustowego do żołądka), które nie było wywołane mechanicznym czy termicznym urazem. Jest ono bardzo rzadkie, ale obarczone dużym ryzykiem śmierci. Przyczyną pęknięcia jest nagły wzrost ciśnienia w przełyku, wywołany gwałtownymi wymiotami lub gwałtownym, bardzo nasilonym kaszlem. Co ciekawe, ta dolegliwość najczęściej dotyczy mężczyzn, w wieku 40-60 lat, zwłaszcza tych nadużywających alkoholu i jedzących obfite posiłki. W przypadku tego urazu należy, jak najszybciej wezwać pogotowie. Ryzyko śmierci jest niezwykle wysokie - tym większe im później uraz zostanie rozpoznany.

Jakie rozpoznać pęknięcie przełyku?

Niestety objawy pękniętego przełyku (zespołu Boerhaave'a) nie są specyficzne (mogą sugerować zawał serca). Ten uraz może sugerować tzw. triada Macklera, czyli gwałtowne wymioty, silny zamostkowy ból klatki piersiowej oraz odma podskórna w dolnej części szyi. Z objawów dodatkowych, które zwykle zauważane są podczas badania przedmiotowego pacjenta, możemy wyróżnić bolesność uciskową i obronę mięśniową w nadbrzuszu. Pacjent może skarżyć się również na duszność, gorączkę.

Gdy pojawi się jeszcze objaw Hammana, tj. trzeszczenie w górnych drogach oddechowych, możemy być pewni, że mamy do czynienia z pękniętym przełykiem.  
Aby potwierdzić diagnozę, lekarze zwykle zlecają badanie RTG z kontrastem, rezonans magnetyczny (RM) lub tomografię komputerową (TK).

Warto wiedzieć

Pierwszy przypadek pękniętego przełyku został opisany w 1724 r. przez Hermanna Boerhaave'a, profesora medycyny na uniwersytecie w Leiden. Historia dotyczyła barona Jana van Wassenaera, wielkiego admirała floty holenderskiej, który po uczcie gwałtownie zwymiotował. Rozwinął się u niego silny lewostronny ból w klatce piersiowej. Umarł w ciągu 24 godzin.

Zespół Boerhaavego - jak wygląda leczenie pękniętego przełyku?

W pierwszej kolejności lekarze zlecają antybiotykoterapię, która ma zapobiec zapaleniu śródpiersia oraz sepsy. Następnie wykonywane jest chirurgiczne lub endoskopowe zespolenie perforacji. Wybór metody zależy od stopnia pęknięcia przełyku, zakażenia organizmu, a także od umiejscowienia uszkodzenia oraz kondycji ściany przełyku. Przez cały czas leczenia pacjent ma zlecane dożylne uzupełnienie płynów.

Ten biegacz przejdzie do historii medycyny

W przypadku 37-latka opisanego na początku artykułu do pęknięcia przełyku doszło wskutek przyjęcia tabletki przeciwbólowej. Podczas jej połykania miał silny odruch wymiotny, następnie pojawił się silny ból w klatce piersiowej, trudności z oddychaniem. Nie mógł dalej biec, nie mógł leżeć. Ratownik medyczny, który udzielił mu pierwszej pomocy podejrzewał zawał serca. Jednak badanie RTG z kontrastem wykazało, że w płucu znajduje się mnóstwo płynu.  Można powiedzieć, że biegacz miał szczęście. Lekarze postawili prawidłową diagnozę po 12 godzinach od wystąpienia pierwszych objawów. Mężczyzna znalazł się na sali operacyjnej, gdzie lekarze uszczelnili mu przełyk.

Mężczyzna spędziło w szpitalu 41 dni, przez 30 dni był karmiony przez sondę. W rozmowie z dziennikarzami powiedział: "Przez kilka dni po operacji czułem się bardzo odwodniony i desperacko pragnąłem szklanki wody. Po 5 dniach to uczucie przeszło. Musiałem nauczyć się oddychać, chodzić, ale po 70 dniach mogłem znów zacząć biegać". Dodał: "Pęknięcie przełyku, którego doświadczyłem podczas biegu wytrzymałościowego w Stanach Zachodnich, było jednym z najbardziej przerażających doświadczeń w moim życiu".

Lekarz, który leczył biegacza w artykule dla BMJ Case Reports napisał: "Aż 96 procent ultramaratończyków cierpi na zaburzenia żołądkowo-jelitowe podczas biegu. Ale to pierwszy tego typu przypadek - nigdzie w literaturze medycznej nie trafiliśmy na podobny opis".

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: BMJ Case Reports