Ostry brzuch: przyczyny, objawy, badania i leczenie

14.01.2020
Aktualizacja: 14.01.2020 13:53
Ostry brzuch
fot. Shutterstock

Ostry brzuch to stan, który charakteryzuje nagły, silny i nieustępliwy ból brzucha. Przyczyną ostrego brzucha mogą być krwawienia, urazy, zapalnia różnych narządów znajdujących się w jamie brzusznej. To stan poważny, który często wymaga interwencji chirurga.

Ostry brzuch to ogólna nazwa nagłych, ciężkich, wymagających szybkiej interwencji chorób brzucha (jamy brzusznej).

Choroby te charakteryzuje piorunujący przebieg, dlatego wymagają one szybkiej diagnostyki i szybkiego leczenia, często operacyjnego.

Ostry brzuch: przyczyny

Termin ,,ostry brzuch'' obejmuje różne choroby jamy brzusznej. Choroby te mogą dotyczyć wszystkich narządów jamy brzusznej. Czasami wiążą się z przewlekłą chorobą danego narządu, a czasami są ostrym stanem, który rozwinął się nagle w jednym z narządów.

Do ostrych chirurgicznych chorób jamy brzusznej, zwanych ostrym brzuchem zalicza się przede wszystkim krwawienia do przewodu pokarmowego (żołądka, jelita), zapalenie otrzewnej, czyli błony wyścielającej od środka całą jamę brzuszną.

Przyczyny ostrego brzucha:

 • krwawienie z przewodu pokarmowego;
 • ostre zapalenie wyrostka robaczkowego;
 • ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego;
 • ostre zapalenie trzustki;
 • ostre zapalenie przydatków;
 • ostre niedokrwienie jelit;
 • niedrożność jelit;
 • perforacja przewodu pokarmowego;
 • zapalenie otrzewnej;
 • urazy.

Ostry brzuch: objawy

Podstawowym objawem ostrego brzucha, czyli ostrych chirurgicznych chorób jamy brzusznej jest silny ból brzucha (często wymuszający przyjęcie określonej pozycji ciała), któremu zazwyczaj towarzyszą takie objawy jak: nudności, wymioty, zatrzymanie gazów i nieoddawanie stolca.

Objawem krwawienia z przewodu pokarmowego są krwawe wymioty przypominające treścią kawowe fusy i smoliste stolce lub stolce z domieszką krwi.

Chorobom jamy brzusznej towarzyszą także objawy ogólne, w tym osłabienie, bladość skóry, pocenie się, zmniejszone wydalenie moczu.

 • Uwaga, wystąpienie silnego bólu brzucha, który nie da się złagodzić środkami przeciwbólowymi, któremu dodatkowo towarzyszą wymienione wyżej objawy, powinno skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza lub na oddziale ratunkowym w szpitalu.

Ostry brzuch: badania

Podstawą jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem. Lekarz musi wiedzieć, gdzie dokładnie umiejscowiony jest ból, jak długo trwa, jakie objawy mu towarzyszą. Następie lekarz bada brzuch palcami, stosując odpowiedni ucisk. Często konieczne jest również badanie per rectum i badanie ginekologiczne u kobiet.

Przeprowadza się również badania obrazowe jamy brzusznej i miednicy (USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny) oraz badania krwi.

Ostry brzuch: leczenie

Choroby jamy brzusznej zwane potocznie ostrym brzuchem przeważnie, chociaż nie zawsze, leczy się chirurgicznie.

Leczenie nieoperacyjne obejmować może podanie dożylnie antybiotyków, leczenie płynami, założenie sondy żołądkowej.

Sposób leczenie ostrego brzucha zależy od zaawansowania choroby i jej przebiegu, decyzje dotyczące leczenie zawsze podejmowane są indywidualnie w odniesieniu do sytuacji konkretnego pacjenta.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.