Zamknij

Musisz mieć operację serca? O tej porze ryzyko zgonu jest najniższe

Monika Piorun
27.10.2017 18:18
Musisz mieć operację serca? O tej porze ryzyko zgonu jest najniższe
fot. pizaby.com/CC0 Public Domain

Jeśli w najbliższym czasie czeka Cię zabieg na otwartym sercu, lepiej postaraj się, by przeprowadzono po południu. Francuscy naukowcy przekonują, że wtedy ryzyko zgonu jest najniższe. Dlaczego? Wszystko przez nasz zegar biologiczny...

Po południu czy rano? Kiedy lepiej przeprowadzać operacje kardiologiczne?

Czy od tego, o której godzinie zaplanowano nam operację może zależeć nasze życie? Choć brzmi to absurdalnie, to jednak wyniki najnowszych badań opublikowanych przez zespół francuskich naukowców na łamach prestiżowego czasopisma medycznego "The Lancet" wskazują, że większe szanse na powodzenie zabiegu przeprowadzanego na otwartym sercu mamy po południu niż rano.

Wcale nie chodzi tu o to, że lekarze, którzy ją wykonują, są wtedy najbardziej sprawni. Dużo większy wpływ na pozytywny przebieg operacji ma zegar biologiczny. Okazuje się, że nasz naturalny rytm okołodobowy działa w taki sposób, że to właśnie w południe taki organ, jak serce, jest w stanie najlepiej znieść wszelkie interwencje chirurgiczne i potrzebuje mniej czasu na to, by się po nich zregenerować. Po południu nasze serce ma mniej szans na powikłania po operacji. Zawał zdarza się wtedy aż o połowę rzadziej niż rankiem, mamy też niższe ryzyko wystąpienia innych powikłań po zabiegach na otwartym organie.

Rytm okołodobowy wyznacza, kiedy nasze organy są mniej podatne na uszkodzenia

Prof. Bart Staels - jeden z członków zespołu badawczego - uważa, że najnowsze odkrycie pozwoli na to, by lekarze mogli selekcjonować pacjentów, w przypadku których ryzyko zgonu podczas operacji kardiologicznych jest najwyższe i kwalifikować ich do zabiegów, które przeprowadzane są po południu, kiedy szanse na niebezpieczne komplikacje są niższe.

Warto dodać, że w tym roku za wyjaśnienie mechanizmu działania rytmu okołodobowego na poziomie molekularnym przyznano Nagrodę Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii. Otrzymało ją trzech amerykańskich naukowców (Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash oraz Michael W. Young), których wyniki badań można odnieść do wielu aspektów naszego życia - m.in. pory dnia, w której ryzyko powikłań po operacjach na otwartym sercu jest najniższe.

Zobacz także

Zrzut-ekranu-2017-10-27-o-18.13.55-1
fot.
fot. nobelprize.org
źródło: The Lancet/BBC

___

zdrowie.radiozet.pl/π