Zamknij

Niewydolność wielonarządowa: co to oznacza? Przyczyny, leczenie

01.04.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 00:34

Gdy u chorego dochodzi do niewydolności kilku narządów, mówi się wtedy o niewydolności wielonarządowej. To stan bardzo ciężki, zagrażający życiu człowieka i wymagający wprowadzenia procedur medycznych podtrzymujących funkcje życiowe. Dowiedz się, jakie są przyczyny niewydolności wielonarządowej.

Niewydolność wielonarządowa
fot. Shuterstock

Niewydolność wielonarządowa (MODS - multiple organ dysfunction syndrome) to stan, gdy u chorego doszło do niewydolności dwóch lub więcej narządów, lub układów. Stan ten wymaga interwencji medycznej w celu zachowania równowagi organizmu, funkcji narządów, a przede wszystkim w celu ratowania życia chorego.

Niewydolność wielonarządową dzieli się na:

  • pierwotną, która rozwija się bezpośrednio po zadziałaniu czynnika uszkadzającego;
  • wtórną, która jest wynikiem postępowania niekontrolowanej uogólnionej reakcji zapalnej.

Niewydolność wielonarządowa: przyczyny

Najczęściej niewydolność wielonarządowa jest wynikiem ciężkiej sepsy (nawet 90 proc. wszystkich przypadków) lub wstrząsu septycznego, zatruć, oparzeń lub ciężkiej niewydolności krążenia.

Niewydolność wielonarządowa uważana jest za ostatnie ogniwo choroby, zakażenia, nieprawidłowego stanu toczącego organizm. 

Często to płuca inicjują kaskadę niewydolności wielonarządowej. Niewydolność oddechowa występuje często w ciągu pierwszych 72 godzin. Następnie można zaobserwować niewydolność wątroby (5–7 dni), krwawienie z przewodu pokarmowego (10–15 dni) i niewydolność nerek (11–17 dni).

Niewydolność wielonarządowa: leczenie

Nie ma jednego leku ani urządzenia, które mogłoby odwrócić niewydolność wielonarządową. Terapia zwykle ogranicza się głównie do leczenia podtrzymującego: oddychania, krążenia. Utrzymanie odpowiedniego natlenienia tkanek jest głównym celem.

Istotą leczenia niewydolności wielonarządowej jest wspomaganie każdego niewydolnego narządu.

U pacjentów z sepsą konieczne jest szybkie podanie antybiotyku i kontrola zakażenia włącznie z leczeniem chirurgicznym.

Śmiertelność w przypadku niewydolności wielonarządowej jest wysoka. Ryzyko śmierci wzrasta wraz z liczbą niewydolnych układów i czasem trwania ich niewydolności. Szacuje się, że niewydolność każdego kolejnego narządu zwiększa ryzyko zgonu o 15 proc.

Ryzyko śmierci z powodu niewydolności wielonarządowej jest większe u osób w podeszłym wieku, osób z kwasicą, zakażeniem drobnoustrojami opornymi, upośledzoną reakcją immunologiczną. 

Ważne

Niewydolność wielonarządowa w przebiegu COVID-19

Choroba COVID-2019 jest powodowana przez zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Rozwijające się zakażenie wirusem może prowadzić do zapalenia płuc, zespołu ostrej niewydolności oddechowej, posocznicy, niewydolności wielonarządowej, śmierci.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.