Zamknij

Palec prawej stopy zamiast kciuka? Nietypowy przeszczep w Australii

18.07.2017 14:07

20-letni Zac Mitchell, który stracił kciuk podczas wypadku na farmie, przeszedł niezwykłą operację, dzięki której lekarzom udało się mu dołączyć palec prawej stopy do dłoni. Takie transplantacje należą do rzadkości...

South Eastern Local Health Discrict/Youtube.com/CsTrIK3r
fot. ---

Zac Mitchell pracował jako pasterz na jednej z farm w Australii Zachodniej. Niestety w kwietniu zaatakował go byk, który niemal zmiażdżył mu dłoń. Młody mężczyzna stracił kciuk, kiedy rozwścieczone zwierzę przyciskało do ogrodzenia część jego ręki.

Mimo że jego współpracownikom udało się zabezpieczyć organ, który odpadł, w przenośnej lodówce, lekarze, którzy udzielali pomocy pacjentowi przetransportowanemu drogą lotniczą do szpitala w Perth, nie byli w stanie przeszczepić mu brakującego palca. Specjaliści podejmowali się tej próby dwukrotnie, jednak obydwie transplantacje były nieudane.

Dwa tygodnie temu młody mężczyzna został przeniesiony do szpitala Sydney Eye, gdzie lekarze postanowili podjąć się operacji, która wydawała się dotąd niemal niemożliwa do wykonania. Wpadli na to, by zastąpić brakujący kciuk... palcem prawem stopy!

Trudny wybór 

Dr Sean Nicklin z Sydey Eye Hospital potwierdza, że pacjent początkowo nie chciał w ogóle słyszeć o takim rozwiązaniu. Kaleczenie zdrowych organów po to, by "naprawić" te, które są niesprawne, wielu osobom może wydawać się absurdem - zwłaszcza, jeśli chodzi o tak ważne części ciała jak palce.

Biorąc pod uwagę dalszy komfort życia Zaca lekarze uważali, że łatwiej będzie mu funkcjonować bez jednego palca u nogi niż bez kciuka. Po pewnym czasie pacjent uległ namowom specjalistów i zdecydował się poddać niezwykłej transplantacji.

Przeszczep palca prawej stopy do dłoni, który został przeprowadzony dwa tygodnie temu, trwał około 8 godzin. Dopiero teraz - kiedy okazało się, że wszystko poszło zgodnie z planem - lekarze zdecydowali się upublicznić informację o nietypowym zabiegu. Zac czuje się świetnie i - mimo tak krótkiego czasu od operacji - niemal całkowicie sprawnie porusza palcami u rąk i nóg. Może też normalnie chodzić. Teraz czeka do roczna rehabilitacja. Pacjent podkreśla, że ma nadzieję na to, że uda się mu powrócić zarówno do pracy zawodowej, jak i do ulubionego zajęcia, czyli... ujeżdżania byków!

Tak wygląda "nowa" dłoń młodego pacjenta z palcem prawej stopy zamiast kciuka.

rąsia
fot.
fot. South Eastern Local Health Discrict

Zobacz także

________
zdrowie.radiozet.pl/BBC/π