Zamknij

Krwiak podtwardówkowy po urazie głowy: ostry i przewlekły. Jak rozpoznać objawy?

26.11.2020
Aktualizacja: 26.11.2020 16:20
Krwiak podtwardówkowy
fot. Shutterstock

Silny ból głowy i problemy neurologiczne po wypadku lub urazie mogą świadczyć o tym, że tworzy się groźny krwiak podtwardówkowy. To stan zagrażający życiu człowieka, wymagający pilnej interwencji lekarza. Gromadząca się pod czaszką krew uciska na mózg i może prowadzić do groźnych dla zdrowia i życia powikłań neurologicznych.

Krwiak podtwardówkowy to nieprawidłowe nagromadzenie krwi pomiędzy oponą twardą a oponą pajęczą otaczającymi mózg. 

Krwiak podtwardówkowy: przyczyny

Krwiak podtwardówkowy powstaje najczęściej w wyniku przemieszczenia się mózgu w czaszce podczas urazu głowy, co prowadzi do napinania i rozrywania żył łączących powierzchnię mózgu z oponą twardą.

Uraz prowadzący do powstania krwiaka musi być silny, więc trudno takiego zdarzenia nie pamiętać. Wyjątkiem są osoby starsze z zanikiem mózgu, u których niegroźny z pozoru uraz może skutkować krwawieniem podtwardówkowym, a także osoby, które w czasie, gdy doszło do urazu były pod wpływem alkoholu. 

Wyróżnia się dwa rodzaje krwiaków podtwardówkowych:

  • krwiak podtwardówkowy ostry - objawy pojawiają się najczęściej do 72 godzin po urazie głowy. To rzadka konsekwencja urazów, dotyczy zaledwie 1 proc. wszystkich urazów czaszki i mózgu. 
  • krwiak podtwardówkowy przewlekły - objawy pojawiają się powyżej 21 dni od urazu głowy. Częściej występuje u osób w podeszłym wieku, co związane jest ze zmniejszeniem masy mózgu powodującym rozciągnięcie żył łączących powierzchnię mózgu z oponą twardą oraz z mniejszą elastycznością naczyń żylnych.

Krwiak podtwardówkowy: objawy

Gromadząca się pod oponą twardą krew zaczyna się rozpychać, bo czaszka dorosłego człowieka nie może się rozszerzyć i zrobić więcej miejsca. Krwiak zaczyna uciskać mózg, co powoduje silne bóle głowy i zaburzenia świadomości. Duży krwiak może prowadzić do zaburzeń neurologicznych i utraty przytomności.

Objawy mogą też narastać stopniowo, co ma miejsce w przypadku krwiaka przewlekłego. Wtedy ból głowy narasta z czasem, może też zależeć od przyjmowanej pozycji ciała. Na przewlekłego krwiaka podtwardówkowego mogą również wskazywać postępujące zaniki pamięci, a także pogorszenie funkcjonowania intelektualnego.

Krwiak podtwardówkowy: badania

Rozpoznanie krwiaka podtwardówkowego ustala się na podstawie badania obrazowego mózgowia i kości czaszki, zwykle jest to tomografia komputerowa.

Krwiak podtwardówkowy: leczenie

Jeśli leczenie krwiaka podtwardówkowego zostanie podjęte w odpowiednim czasie, to istnieje szansa na całkowite wyleczenie pacjenta bez powikłań neurologicznych. 

Warto jednak wiedzieć, że samo usunięcie krwiaka i zatamowanie krwawienia nie oznacza wyleczenia. Jeśli doszło już do uszkodzenia mózgu, to pewne zmiany, na przykład niedowład jednej części ciała, będą nieodwracalne.

Krwiaka ostrego leczy się operacyjnie, co polega na usunięciu kości czaszki znad krwiaka i usunięciu krwiaka z powierzchni mózgu. Należy zrobić to jak najszybciej, by zapobiec powikłaniom, które mogą prowadzić do śmierci.

 Leczenie krwiaka przewlekłego zależy od jego wielkości. Krwiaki duże wymagają zwykle usunięcia operacyjnego, ale małe można leczyć zachowawczo.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mpl, ''Krwiak nad- i podtwardówkowy'' autorstwa Magdaleny Karwackiej, Mariusza Siemińskiego, Walentego M. Nyki z Katedry Neurologii, Kliniki Neurologii Dorosłych, Akademii Medycznej w Gdańsku (journals.viamedica.pl)