Zamknij

Pionierska operacja. Rocznemu dziecku przeszczepiono jelito od zmarłego mężczyzny

12.10.2022 14:28

To pionierska operacja, o której mówi cały świat. Rocznej dziewczynce przeszczepiono jelito, a także wątrobę, żołądek, śledzionę i trzustkę od zmarłego dawcy, którego serce przestało bić. Narządy były sztucznie natleniane i "utrzymywane przy życiu". 

Sala operacyjna
fot. Shutterstock

Mała Emma z Hiszpanii została pierwszym na świecie biorcą przeszczepu jelita od dawcy, który zmarł z powodu niewydolności serca - poinformował we wtorek szpital La Paz w Madrycie. "Dziecko zostało już wypisane i jest w idealnym stanie w domu z rodzicami" – podano w oświadczeniu.

U dziewczynki zdiagnozowano niewydolność jelit, gdy miała zaledwie miesiąc. Jej jelito było zbyt krótkie, a stan jej zdrowia gwałtownie się pogarszał, dlatego zdecydowano się wykonać pionierską operację. Oprócz jelita Emma otrzymała także nową wątrobę, żołądek, śledzionę i trzustkę.

- Dobrą wiadomością jest to, że życie toczy się dalej, że Emma jest bardzo odważna i każdego dnia udowadnia, że chce dalej żyć – powiedziała dziennikarzom jej matka, zanim podziękowała rodzinie dawcy i lekarzom. Przeszczep wykonano, gdy dziewczynka miała rok, obecnie ma 17 miesięcy.

Narządy przeszczepione dziecku pochodzą od zmarłej osoby, u której potwierdzono brak bicia serca i funkcji oddychania. Narządy te poddawano pozaustrojowemu natlenianianiu tkanek (ECMO).

Tym, co wyróżnia przypadek Emmy, jest trudność w uchronieniu jelita przed niewydolnością, po ustaniu akcji serca. Jednak hiszpańskim specjalistom udało się zachować narządy w odpowiednim stanie, by mogły być przeszczepione dziecku.

Hiszpania jest światowym liderem w dziedzinie przeszczepów - wykonuje się ich ponad 102 na milion mieszkańców (dane na 2021 rok). Więcej przeszczepów wykonuje się jedynie w Stanach Zjednoczone. Większość przeszczepionych narządów pochodzi od dawców, u których potwierdzono śmierć mózgu, ale zachowana jest akcja serca, ponieważ dzięki temu narządy pozostają nienaruszone. Jednak od czasu rozwoju nowoczesnych technologii możliwe jest odpowiednie natlenianie narządów pochodzących od dawców, których serce przestało bić. W tym momencie tego typu przeszczepy stanowią około jednej trzeciej wszystkich, przeprowadzanych w Hiszpanii.

Źródło: Reuters