Zamknij

Embolizacja: na czym polega zabieg, który przeszła Melania Trump?

15.05.2018 12:50
Melania Trump/Embolizacja nerki/
fot. Shutterstock/East News/Courtesy Everett Collection

Melania Trump jest pierwszą żoną prezydenta USA, która w ciągu ostatnich trzech dekad przeszła zabieg medyczny w trakcie urzędowania w Białym Domu. Od czasów Nancy Regan, która w 1987 roku poddała się mastektomii, żadna Pierwsza dama nie miała operacji. W jaki sposób leczy się przypadłość związaną z łagodną dysfunkcją nerki, która wymagała interwencji lekarzy?

Mimo że zabieg, który przeszła Melania Trump, przebiegł pomyślnie i nie doszło do żadnych komplikacji, to jednak lekarze ze szpitala Walter Reed National Military Medical Center nieopodal Waszyngtonu zalecają jej jeszcze tygodniowy pobyt w placówce. Stephanie Grisham, jej rzeczniczka prasowa, zapewniła, że żonie 45. prezydenta USA "nie grozi żadna poważna choroba i nic nie zagraża jej życiu". Ogłosiła też, że:

Pierwsza dama oczekuje na powrót do zdrowia, by móc kontynuować swoją pracę na rzecz dzieci.

Jak podaje Agencja Reutera, prezydent Trump odbył rozmowę telefoniczną z żoną i operującymi ją specjalistami zarówno przed, jak i po zabiegu.

Melania Trump przeszła "procedurę embolizacji w leczeniu łagodnej choroby nerek". Na czym to polega?

Co to jest embolizacja?

Zabieg embolizacji jest procedurą chirurgiczną, która polega na zamknięciu dopływu krwi do niektórych obszarów. Stosowana jest w przypadku wielu różnych schorzeń. Można nią leczyć m.in. tętniaki, naczyniakiżylaki a także  mięśniaki macicy. Uważana jest za metodę pozwalającą na małoinwazyjne leczenie nieprawidłowo zmienionych naczyń krwionośnych. Ogranicza się głównie do zamknięcia światła tętnicy lub żyły. Wykonuje się ją pod kontrolą obrazowania rentgenowskiego.

Embolizacja wymaga wprowadzenia cewnika poprzez nacięcie, przez które doprowadza się go do zmienionego chorobowo miejsca, by za pomocą specjalnej spirali embolizacjnej zamknąć nieprawidłowo poszerzone naczynie i je uszczelnić.

W przypadku guzów nerki a także różnego rodzaju dysfunkcji tego narządu lub nowotworów, embolizacja pomaga zablokować dopływ krwi do zmienionego chorobowo miejsca i zmniejszyć jego rozmiar.

Po zamieszczeniu cewnika w naczyniu krwionośnym przesuwa się go do tętnicy nerkowej, dostarczającej krew do nerki. Powoduje to obumieranie guza, który bez dostępu do tlenu z krwi oraz niezbędnych składników odżywczych nie może się dalej rozwijać. U niektórych pacjentów przez kilka dni lub nawet tygodni po embolizacji może dochodzić do powikłań. Oprócz bólu lub gorączki chorzy zwykle skarżą się m.in. na nudności i wymioty. U niektórych może zaś dojść nawet do krwawień.

Embolizacja była uważana dotąd za jedną z najskuteczniejszych metod usuwania mięśniaków macicy (na które cierpi niemal połowa kobiet powyżej 35. roku życia) a także żył jajnikowych lub żył przymacicza. Zabiegi tego typu stosuje się także w przypadku nieco poważniejszych dolegliwości, m.in. tętniaków i naczyniaków mózgu czy nowotworów wątroby.

Lekarze o operacji Melanii Trump

Dr Sanjay Gupta, korespondent medyczny stacji CNN, która jako jedna z pierwszych na świecie podała informację o operacji Pierwszej damy, analizując, co mogło spowodować konieczność przeprowadzenia embolizacji w przypadku Melanii Trump, stwierdził, że łagodne schorzenie nerek jego zdaniem mogło mieć u Pierwszej damy związek z np. torbielą. Tego typu wypełniona płynem struktura może czasami rozwijać się w okolicach nerek. Zwykle jednak nie wymaga embolizacji, dlatego równie prawdopodobna może być w jej przypadku też cysta

Zgodnie z zaleceniami amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) embolizacja "odcina dopływ krwi do pewnych części ciała" – tłumaczył dr Gupta. Lekarz dodał też, że:

Są pewne łagodne nowotwory (guzy), które można leczyć w ten sposób. Mają one w sobie dużo naczyń krwionośnych, dlatego mogą powodować krwawienie. Jednym ze sposobów ich leczenia jest embolizacja, blokująca przepływ krwi w tej części nerki.

Z kolei urolog, dr Jamin Brahmbhatt z Orlando Health na Florydzie, wyjaśnił, że najczęstszym stanem, w którym stosuje się procedurę embolizacyjną, jest angiomyolipoma, czyli naczyniakomięśniakotłuszczak uważany za łagodny guz nerki, występujący aż czterokrotnie częściej u kobiet (ma go od 0,3 do 3 proc. populacji).

Dr Brahmbhatt potwierdził, że tego typu guzy nie są złośliwe, ale jeśli rosną, to mogą powodować ból a także krwawienie wokół nerek lub krwiomocz.

Naczyniakomięśniakotłuszczaki tylko w bardzo rzadkich przypadkach wymagają embolizacji. Czasami pacjenci przyjmowani są jednak na noc w celu monitorowania czynności nerek, co zdaniem urologa może wyjaśniać, dlaczego Melania Trump ma pozostać w szpitalu nawet przez tydzień. Zdarza się bowiem, że dochodzi do tego, że operowana zmiana nie została całkowicie zatorowana, dlatego wymagane jest powtórzenie zabiegu.

Lekarz podkreślił jednak, że embolizacja jest "procedurą o dość niskim ryzyku". Nie powinno się jej mimo wszystko nadużywać, ponieważ grozi to utratą części funkcji nerek.

Ludzie mają zwykle po dwie nerki a każda z nich jest wielkości pięści. Narządy te filtrują około 200 litrów krwi każdego dnia. Przekształcają odpady w mocz, który następnie wypływa z ciała przez pęcherz. Nawet z jedną nerką można żyć normalnie. Usunięcia tego narządu zwykle wymagają jednak duże guzy, powyżej 7 cm, a także różnego rodzaju wady nerek, rozległe urazy, infekcje, kamica nerkowa, wielotorbiolowate nerki a także niektóre zmiany chorobowe powodujące niewydolność nerek.

Jak dbać o nerki?

  • Nie odwadniaj organizmu! Odpowiednia ilość płynów (w zależności od zapotrzebowania minimum 1–1,5 l dziennie) ułatwia prawidłową pracę nerek.
  • Nie jedz zbyt dużo soli, która sprzyja nadciśnieniu!
  • Stosuj zdrową dietę, by uniknąć nadwagi i nie doprowadzić do zbyt wysokiego poziomu cholesterolu.
  • Nie pal papierosów, by nie zwiększać ryzyka chorób układu krwionośnego!
  • Nie zapominaj o aktywności fizycznej i nie narażaj organizmu na skutki siedzącego trybu życia!

Donald Trump odwiedził żonę po operacji

Już po zabiegu embolizacji, w odwiedziny do Pierwszej damy udał się prezydent Donald Trump. Polityk zapowiedział na swoim Twitterze, że:

Udaję się do Walter Reed National Military Medial Center, by zobaczyć wspaniałą Pierwszą damę, Melanię. Zabieg się udał i jest w dobrym nastroju. Dziękuję wszystkim za życzenia powrotu do zdrowia.

Przeczytaj: Melania Trump przeszła zabieg chirurgiczny. Odwiedził ją Donald Trump

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: CNN/patients.uroweb.com/leczymymiesniaki.pl/ABC World News Tonight

______

zdrowie.radiozet.pl/π