Zamknij

Ból w lewym boku - na co może wskazywać?

Marta Wilczkowska
09.07.2018
Aktualizacja: 02.12.2020 16:15
Ból w lewym boku - objawy
fot. shutterstock

Ból w lewym boku może mieć wiele przyczyn. Dolegliwości bólowe mogą być wynikiem pęknięcia śledziony, wrzodów żołądka i wielu innych chorób oraz schorzeń. Koniecznie sprawdź, jak wygląda diagnostyka oraz leczenie bólu i kłucia w lewym boku.

Odczuwasz ból w lewym boku i zastanawiasz się, czy należy zgłosić się do lekarza? Koniecznie sprawdź, jakie są niepokojące objawy, i kiedy dolegliwości bólowe wskazują na poważną chorobę.

Zobacz także: Ból w kolanie - może być objawem wielu chorób. Koniecznie sprawdź jakich!

Ból w lewym boku pod żebrami - problemy ze śledzioną

Ból w lewym boku pod żebrami może zwiastować problemy ze śledzioną. Do uszkodzenia tego narządy, który jest umiejscowiony pod żebrami z lewej strony jamy brzusznej może dojść np. w trakcie wypadku samochodowego.

Po pewnym czasie śledziona pęka i dochodzi do krwotoku. Gdy jest on bardzo silny - dochodzi do stanu zagrożenia życia. Dlatego pęknięcie śledziony, zawsze wymaga hospitalizacji.

Ból śledziony może wynikać także z jej nieprawidłowego rozmiaru. Powiększenie śledziony współtowarzyszy:

 • niedokrwistości,
 • wtórnemu nadciśnieniu,
 • zakażeniu bakteryjnemu,
 • zakażeniu pasożytniczemu,
 • infekcji wirusowej,
 • reumatoidalnemu zapaleniu stawów,
 • nowotworom.

Ból i kłucie w lewym boku - problemy z żołądkiem

Dolegliwości żołądkowe mogą także objawiać się bólem w lewym boku. Uporczywym bólem może objawiać się zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Ból z lewej strony może także wywoływać nadżerki powstałe na błonach śluzowych oraz wrzody żołądka.

Ból w lewym boku - dolegliwości ginekologiczne

Za bólem i kłuciem w lewym boku u kobiet mogą być odpowiedzialne schorzenia i choroby ginekologiczne.

Ból w lewym boku może powodować:

 • ciąża pozamaciczna,
 • skręt jajnika,
 • owulacja,
 • nowotwór jajnika,
 • torbiel jajnika,
 • stan zapalny przydatków macicznych,
 • pęknięcie jajnika.

Bardzo często choroby i schorzenia ginekologiczne oprócz bólu w lewym boku, objawiają się wysoką gorączką.

Ból w lewym boku - schorzenia kręgosłupa

Ból w lewym boku może być także spowodowany schorzeniami kręgosłupa, a także uciskaniem na kręgi. Ból może pojawić się na wskutek przybierania nieprawidłowej postawy ciała w trakcie siedzenia oraz snu.

Na dolegliwości bólowe, które związane z kręgosłupem zaleca się regularną aktywność fizyczną oraz przybieranie właściwej postawy ciała.

W przypadku, gdy ból kręgosłupa odczuwalny w lewy, boku jest spowodowany zwyrodnieniami oraz poważnymi chorobami wymagane jest specjalistyczne leczenie i rehabilitacja.

Zobacz także:  Ból z tyłu głowy – nie lekceważ go! Kiedy konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza?

Ból w lewym boku - urazy i wysiłek fizyczny

Ból w lewym boku może być także wynikiem nadmiernego wysiłku fizycznego, w trakcie którego dochodzi do zbyt dużej pracy mięśni. Dolegliwości bólowe mogą wywoływać także wcześniejsze urazy, głównie żeber u brzucha.

Ból w lewym boku - kolka nerkowa

Ból i kłucie w lewym boku występuje także wtedy, gdy w drogach moczowych gromadzą się nierozpuszczalne złogi. To schorzenia nazywa się kamica, która objawia się kolką nerkową.

Ból oraz kłucie w lewym boku towarzyszy atakom kolki. Inne objawi to także: parcie na mocz, krwiomocz, gorączka, nudności i wymioty. W niektórych przypadkach w trakcie kolki nerkowej dochodzi do spadku ciśnienia tętniczego i omdlenia.

Ból w lewym boku - zaburzenia pracy jelit

Częstą przyczyną dolegliwości bólowych są czynnościowe zaburzenia jelit, między innymi - zespół jelita drażliwego. Inne objawy towarzyszące, które wskazują na zaburzenia pracy jelit to: biegunki oraz zaparcia, a także niestrawność.

Ból w lewym boku - diagnostyka i leczenie

Żeby stwierdzić konkretną przyczynę bólu w lewym boku lekarz musi najpierw przeprowadzić wywiad z pacjentem. Warto zapamiętać, jaki jest charakter bólu, kiedy się nasila i jego dokładną lokalizację.

Następnie lekarz przeprowadzi badanie palpacyjne, które polega na ocenie zmian w obrębie narządów wewnętrznych za pomocą dotyku.

Lekarz może też zlecić wykonanie badania ultrasonograficznego (tzw. USG), a także RTG, badanie endoskopowe, gastrologiczne oraz kolonoskopie.

Dodatkowo przeprowadzić należy także badanie laboratoryjne krwi, które pozwoli wskazać stany zapalne w organizmie.

Leczenie bólu w lewym boku

Leczenie dolegliwości bólowych uzależnione jest od bezpośredniej przyczyny. W przypadku pęknięcia śledziony oraz rozwoju zmian nowotworowych, konieczna będzie interwencja chirurgiczna.

W niektórych przypadkach leczenie może polegać na podawaniu antybiotyków.

Zobacz także: Ból mięśni - kiedy należy zgłosić się do lekarza?

 

Autor: Sylwia Bagińska