Zamknij

Które rośliny pylą w lutym? Zimowa alergia

07.02.2018
Aktualizacja: 06.02.2023 18:12

Odczuwasz objawy alergii na pyłki roślin? To nic dziwnego, pylenie roślin odbywa się również zimą. Osoby uczulone na pyłki niektórych roślin mogą czuć charakterystyczne objawy szczególnie podczas spacerów. W lutym pylą aż dwie rośliny, które bywają zmorą alergików. Osoby uczulone powinny zatem szczególnie uważać na swoje objawy. W razie potrzeby konieczna może być wizyta u alergologa lub wspomaganie się lekami przeciwhistaminowymi. Sprawdź, co pyli w lutym.

East News
fot. ---

Pyłki roślin są jedną z najczęstszych przyczyn alergii. Okres pylenia roślin trwa przez prawie cały rok. Pylenie rozpoczyna się w lutym każdego roku i trwa aż do października. O tym, jak ciężki to czas wiedzą alergicy, którzy przez wiele miesięcy muszą zmagać się z przykrymi objawami. Niesłusznie zatem przyjmuje się, że alergia na pyłki pojawia się wiosną, ponieważ już w lutym pylą olsza (olcha) i leszczyna, które oprócz brzozy wywołują najcięższe objawy alergii.

Kalendarz pylenia powinny regularnie śledzić osoby, które w nieprzyjemny sposób odczuwają objawy alergii na pyłki roślin. Do charakterystycznych objawów należą: kichanie, zatkany i cieknący nos, swędzenie nosa i oczu, zaczerwienienie i łzawienie oczu. Osoby zmagające się z objawami alergii na pyłki mogą odczuwać także senność, rozdrażnienie i uczucie ciężkiej głowy. Aby potwierdzić, że przyczyną objawów alergii są pyłki roślin, należy zgłosić się do alergologa i wykonać specjalne testy. Wizyta u alergologa bywa niezbędna, gdy objawy nasilają się, utrudniając, normalne funkcjonowanie. Alergicy mogą pomagać sobie, stosując leki przeciwalergiczne dostępne w aptece bez recepty.

Zobacz także

Pylenie olszy (olchy) w lutym

Olsza, nazywana również olchą, to wysokie drzewo z miękkimi, wiszącymi żółtobrązowymi kwiatami. Olsza zakwita przed rozwinięciem się liści i zaczyna pylić bardzo wcześnie. Pyłek produkowany jest w liściach i rozprzestrzeniany przez podmuchy wiatru. Utrudnieniem w pyleniu są: deszcz, śnieg i duża wilgotność powietrza. Olsza pyli już zimą, ale tylko wtedy, gdy warunki atmosferyczne są sprzyjające.
Z danych Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych wynika, że w lutym olsza pyli najmocniej. Pylenie tej rośliny rozpoczyna się już na początku miesiąca i nasila się w miarę upływu czasu. Wyjątkowo wysokie stężenie pyłków olszy notuje się pod koniec lutego. To wtedy alergicy mogą odczuwać najwięcej objawów.

Alergeny pyłku olszy są po alergenach pyłku brzozy najczęstszą przyczyną kataru alergicznego w okresie późnej zimy i wiosny.

Pylenie leszczyny w lutym

Leszczyna jest wysokim krzewem lub drzewem. Jej kwiatostan przypomina długie bazie (kotki) i wytwarzany jest późnym latem i jesienią. Leszczyna kwitnie jeszcze przed rozwinięciem się liści, jest jedną z pierwszych zakwitających roślin, a początek jej kwitnienia ma miejsce jeszcze zimą. Gdy zima jest łagodna, leszczyna zaczyna pylić już w lutym, a nawet w styczniu. Po długiej i mroźnej zimie roślina zaczyna pylić w marcu lub kwietniu.

Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych odnotowuje pylenie leszczyny już pod koniec stycznia. Jednak największe stężenie pyłków ma miejsce w połowie lutego i pod koniec tego miesiąca. Taka sytuacja utrzymuje się z reguły do połowy marca. Największe stężenie alergenów odnotowuje się w pobliżu ogrodów, parków i ogródków działkowych. Warto sprawdzić, gdzie w pobliżu miejsca zamieszkania rośnie leszczyna i omijać te tereny w czasie największego pylenia. Alergeny zawarte w ziarenkach pyłku leszczyny wykazują często reakcje krzyżowe z alergenami pyłku olszy i brzozy, co dodatkowo potęguje objawy alergii u osób uczulonych.

Zobacz także

Zobacz, jak wyglądają kwiaty olszy i leszczyny:

EN_90136294_0056
fot.

Fot. East News                                   Olsza                                                                                                                               Leszczyna

Jak radzić sobie z alergią na pyłki roślin?

  • Korzystaj z informacji dla alergików i sprawdzaj kalendarz pyleń. W okresach, gdy rośliny pylą najmocniej, staraj się unikać miejsc z największym stężeniem alergenów: parków, ogrodów i ogródków działkowych.
  • Wychodząc z domu, zakładaj okulary, by zabezpieczyć oczy. Po powrocie weź prysznic, umyj włosy i zmień ubranie, by pozbyć się osadzonych ziaren pyłku.
  • Podczas jazdy samochodem pozamykaj okna i jeśli to możliwe, ustaw klimatyzację na obieg wewnętrzny.
  • Jeśli objawy są wyjątkowo nieprzyjemne, zastosuj łagodne leki przeciwhistaminowe dostępne w aptece bez recepty lub od razu zgłoś się do alergologa.

Jak odróżnić objawy alergii od objawów przeziębienia?

ALERGIA: wszystkie objawy pojawiają się jednocześnie, wydzielina z nosa jest wodnista i przezroczysta, objawy mogą utrzymywać się przez wiele tygodni lub miesięcy.

PRZEZIĘBIENIE: objawy pojawiają się stopniowo i ustępują w ciągu 7-10 dni, wydzielina z nosa jest gęsta i może mieć żółte zabarwienie.

Uwaga! Komunikaty Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych opracowywane są na podstawie stężenia ziaren pyłku danej rośliny w objętości 1 m³ powietrza na dobę. Stężenie pyłku rośliny może się różnić na przestrzeni lat, natomiast dane umieszczane w kalendarzu pylenia to średnia pomiarów wyliczana na podstawie kilkunastu lat. Kalendarz powinno się traktować jako wskazówkę. Na niektóre wartości mają wpływ zmiany warunków atmosferycznych.

Źródło: odetchnijspokojnie.pl; alergia-allegra.pl; alergen.info.pl

_______

zdrowie.radiozet.pl/nk