Zamknij

Zimą objawy alergii mogą się nasilać. Na te symptomy zwróć uwagę

19.12.2022
Aktualizacja: 19.12.2022 14:57

Okres grzewczy i dłuższe przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach zwiększają stężenie czynników uczulających, dlatego objawy alergii mogą się nasilać. Sprawdź, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Objawy alergii na roztocze
fot. Shutterstock

Zimą alergia może się nasilać, a jej objawy mogą być bardziej dokuczliwe. Dlaczego się tak dzieje?

– Zimą pacjenci z alergią całoroczną gorzej czują się, czemu sprzyja okres grzewczy i dłuższe przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych – uważa prof. Ewa Czarnobilska, alergolog, kierownik Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, i dodaje: – W tym okresie nasilają się objawy uczulenia na alergeny całoroczne, czyli roztocze kurzu domowego, oraz alergeny odzwierzęce, głównie kota i psa.

Alergia na roztocze – objawy

Spośród wszystkich alergii wziewnych uczulenie na roztocze jest najczęstsze, a w sezonie grzewczym, czyli późną jesienią i zimą, jej objawy się nasilają.

Objawy alergii na roztocze kurzu domowego nie są tak charakterystyczne, jak te wywołane alergenami sezonowym, np. przez pyłek traw, drzew czy chwastów. Te ostatnie z łatwością można rozpoznać. Należą do nich napadowe kichanie, lejący katar czy łzawienie z oczu. Natomiast roztocza – które uczulają szczególnie zimą – powodują:

A te objawy kojarzone są zwykle z infekcjami jesienno-zimowymi. Tymczasem rozpoznanie alergii na roztocze ma kluczowe znaczenie. Dlaczego?

– Niezdiagnozowane odpowiednio wcześniej i nieleczone prowadzi do rozwoju astmy oskrzelowej oraz wtórnych infekcji wirusowych i bakteryjnych – tłumaczy prof. Czarnobilska i dodaje: – Wbrew obiegowym opiniom nie każda ujemna temperatura zabija roztocze. Giną one dopiero przy minus 20 st. C. Jednak samo zamrożenie ich nie usuwa alergenów, ponieważ pozostają one na powierzchni poddanych niskiej temperaturze przedmiotów, dlatego należy je dodatkowo oczyścić.

Zimą nasila się alergia na koty i psy

W okresie zimowym u osób uczulonych na kota lub psa lekarze również obserwują nasilone objawy alergii, zwłaszcza uporczywy kaszel i przewlekły katar.

– O tej porze roku, zwierzęta domowe dłużej przebywają w zamkniętych pomieszczeniach, co w oczywisty sposób zwiększa ekspozycje na alergeny odzwierzęce. Dlatego swoim pacjentom radzę, by nie wpuszczali do sypialni swojego psa czy kota, bo to tylko nasili uczulenie – tłumaczy alergolog i dodaje, że jedyną skuteczną metodą leczenia tego rodzaju alergii jest immunoterapia swoista (odczulanie – red.), dostępna w formie nie tylko zastrzyków, ale również tabletek czy kropli podawanych podjęzykowo.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP Beata Kołodziej