Oceń
Użądlenie szerszenia, zwłaszcza w okolicy gardła i ust, może przyczynić się do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet śmierci. Dowiedz się, jakie objawy pojawiające się po użądleniu szerszenia powinny nas zaniepokoić i jak udzielić pierwszej pomocy.
Ugryzienie szerszenia wiąże się z ogromnym bólem i opuchlizną. W przypadku użądlenia przez kilka szerszeni trzeba natychmiast wezwać pomoc lekarską. Na te owady powinny szczególnie uważać osoby, które są uczulone na jad szerszeni, bo użądlenie w ich przypadku może zakończyć się wstrząsem anafilaktycznym.
Ugryzienie szerszenia: objawy
Objawy, które występują po ugryzieniu szerszenia to między innymi:
- zaczerwienienie skóry,
- ostry, nagły ból,
- świąd skóry,
- obrzęk,
- opuchlizna,
- odczyn zapalny.
U osób uczulonych na jad szerszenia mogą pojawić się też inne objawy, np.:
- gorączka,
- duszności,
- ból w klatce piersiowej,
- dreszcze,
- ból brzucha,
- biegunka,
- wymioty i nudności,
- zawroty głowy,
- zaburzenia mowy,
- osłabienie,
- niepokój,
- zapaść,
- wstrząs anafilaktyczny.
Na forach internetowych – często opisywane są reakcje organizmu po użądleniu szerszenia:
Miałam spotkanie z szerszeniem 3 lata temu. Ugryzł mnie w mały palec, który dość szybko zrobił się grubszy od kciuka. Spuchła cała dłoń, a później lekko opuchła też ręka do łokcia.
Ugryzienie szerszenia: pierwsza pomoc
- Przemyj miejsce na skórze, na którym doszło do ugryzienia (woda z mydłem, spirytus salicylowy, woda utleniona, a także każdy inny środek odkażający).
- W miejsce użądlenia przyłóż kompres (kostka lodu, zimne metale) lub okład (sok z cytryny lub ocet) – okład musi być koniecznie o słabym odczynie kwaśnym.
- Jeśli po użądleniu pojawi się obrzęk lub zaczerwienienie, trzeba podać leki odczulające i przeciwzapalne.
- Jeśli użądlona została osoba z uczuleniem na jad szerszeni lub doszło do użądlenia w okolicy ust, warg, gardła lub doszło do wielokrotnego użądlenia przez szerszenie, koniecznie wezwij pogotowie ratunkowe lub udaj się z poszkodowanym do najbliższego szpitala.
Osoby użądlone na jad owadów błonkoskrzydłych w okresie letnim często noszą przy sobie adrenalinę i leki przeciwhistaminowe – udzielając pomoc takiej osobie upewnij się, czy ma przy sobie te substancje.
Ugryzienie szerszenia, a groźny wstrząs anafilaktyczny
Wstrząs anafilaktyczny może wystąpić u osób, których organizm nie toleruje alergenu, jakim jest jad szerszenia. Anafilaksja (inaczej wstrząs anafilaktyczny) stanowi bezpośrednie zagrożenia dla życia i może doprowadzić do śmierci.
Objawy wstrząsu anafilaktycznego:
- spadek ciśnienia krwi,
- pokrzywka,
- zaburzenia mowy,
- trudności z oddychaniem,
- zapaść,
- utrata przytomności.
Jeśli jesteś świadkiem wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego – koniecznie zadzwoń po pogotowie ratunkowe i udziel pierwszej pomocy!
Ugryzienie szerszenia – zapobieganie
Najlepiej przed wyjściem na świeże powietrze stosuj specjalnie preparaty, które chronią przed owadami. Pamiętaj też o odpowiednim ubiorze. Jeśli wybierasz się do lasu lub na łąkę, koniecznie zakładaj długi rękaw i długie spodnie, czapkę na głowę i kryte buty.
Oceń artykuł