Zamknij

Użądlenie szerszenia: pierwsza pomoc. Uważaj na te objawy

29.03.2021
Aktualizacja: 29.03.2021 20:09

Użądlenie szerszenia, zwłaszcza w okolicy gardła i ust, może przyczynić się do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet śmierci. Dowiedz się, jakie objawy pojawiające się po użądleniu szerszenia powinny nas zaniepokoić i jak udzielić pierwszej pomocy.

Użądlenie szerszenia - pierwsza pomoc
fot. Shutterstock

Ugryzienie szerszenia wiąże się z ogromnym bólem i opuchlizną. W przypadku użądlenia przez kilka szerszeni trzeba natychmiast wezwać pomoc lekarską. Na te owady powinny szczególnie uważać osoby, które są uczulone na jad szerszeni, bo użądlenie w ich przypadku może zakończyć się wstrząsem anafilaktycznym

Ugryzienie szerszenia: objawy

Objawy, które występują po ugryzieniu szerszenia to między innymi:

  • zaczerwienienie skóry,
  • ostry, nagły ból,
  • świąd skóry,
  • obrzęk,
  • opuchlizna,
  • odczyn zapalny.

U osób uczulonych na jad szerszenia mogą pojawić się też inne objawy, np.:

Na forach internetowych – często opisywane są reakcje organizmu po użądleniu szerszenia:

Miałam spotkanie z szerszeniem 3 lata temu. Ugryzł mnie w mały palec, który dość szybko zrobił się grubszy od kciuka. Spuchła cała dłoń, a później lekko opuchła też ręka do łokcia.

Ugryzienie szerszenia: pierwsza pomoc

  1. Przemyj miejsce na skórze, na którym doszło do ugryzienia (woda  z mydłem, spirytus salicylowy, woda utleniona, a także każdy inny środek odkażający).
  2. W miejsce użądlenia przyłóż kompres (kostka lodu, zimne metale) lub okład (sok z cytryny lub ocet) – okład musi być koniecznie o słabym odczynie kwaśnym.
  3. Jeśli po użądleniu pojawi się obrzęk lub zaczerwienienie, trzeba podać leki odczulające i przeciwzapalne.
  4. Jeśli użądlona została osoba z uczuleniem na jad szerszeni lub doszło do użądlenia w okolicy ust, warg, gardła lub doszło do wielokrotnego użądlenia przez szerszenie, koniecznie wezwij pogotowie ratunkowe lub udaj się z poszkodowanym do najbliższego szpitala.

Osoby użądlone na jad owadów błonkoskrzydłych w okresie letnim często noszą przy sobie adrenalinę i leki przeciwhistaminowe – udzielając pomoc takiej osobie upewnij się, czy ma przy sobie te substancje.

Ugryzienie szerszenia, a groźny wstrząs anafilaktyczny

Wstrząs anafilaktyczny może wystąpić u osób, których organizm nie toleruje alergenu, jakim jest jad szerszenia. Anafilaksja (inaczej wstrząs anafilaktyczny) stanowi bezpośrednie zagrożenia dla życia i może doprowadzić do śmierci.

Objawy wstrząsu anafilaktycznego:

Jeśli jesteś świadkiem wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego – koniecznie zadzwoń po pogotowie ratunkowe i udziel pierwszej pomocy!

Ugryzienie szerszenia – zapobieganie

Najlepiej przed wyjściem na świeże powietrze stosuj specjalnie preparaty, które chronią przed owadami. Pamiętaj też o odpowiednim ubiorze. Jeśli wybierasz się do lasu lub na łąkę, koniecznie zakładaj długi rękaw i długie spodnie, czapkę na głowę i kryte buty.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.