Zamknij

Objawy alergii uprzykrzają życie. Jak skutecznie łagodzić objawy alergii wziewnej?

Obecnie każdy ma w swoim otoczeniu alergika. Kaszel, kichanie, katar i łzawienie oczu wywołane narażeniem na pyłki roślin, sierść zwierząt lub kurz nie robią już na nikim wrażenia. To problem bardzo powszechny, który niestety wciąż się pogłębia. Szacuje się, że nawet 40% Polaków może mieć alergię objawową. Warto zatem wiedzieć, jak sobie radzić z objawami alergii wziewnej, by nie zawładnęła codziennym życiem.

Objawy alergii uprzykrzają życie. Jak skutecznie łagodzić objawy alergii wziewnej?
fot. Shutterstock

Alergia to nadmierna odpowiedź immunologiczna organizmu na czynniki zewnętrzne, która prowadzi do wystąpienia objawów chorobowych. Choć bywa wyjątkowo uciążliwa, alergia sama w sobie nie jest chorobą, a mechanizmem, który prowadzi do choroby.

U osób dorosłych i starszych dzieci najczęstszą przyczyną występowania alergii są alergeny wziewne, które są odpowiedzialne za wystąpienie objawów alergicznego nieżytu nosa oraz astmy. Wyróżnia się dwie grupy alergenów wziewnych: alergeny zewnątrzdomowe, czyli pyłki roślin, zarodniki grzybów oraz wewnątrzdomowe - to roztocza kurzu domowego, zarodniki grzybów, sierści zwierząt, alergeny karaluchów.

U osób zdrowych alergeny nie wywołują żadnych nieprzyjemnych reakcji, ale u alergików po zetknięciu się z kurzem, pyłkami drzew i traw lub sierścią zwierząt, zaczynają występować męczące objawy, które utrudniają normalne funkcjonowanie.

Jak rozpoznać objawy alergii wziewnej?

Alergia wziewna może charakter sezonowy lub całoroczny. Alergia sezonowa występuje w określonych porach roku, gdy alergen wywołujący objawy jest obecny w otoczeniu. Natomiast alergia całoroczna utrzymuje się bez względu na porę roku, to na przykład alergia na sierść i ślinę zwierząt oraz kurz.

Objawy alergii wziewnej przypominają przeziębienie lub grypę, jednak utrzymują się znacznie dłużej niż zwykłe przeziębienie.

Zaczyna się zwykle od zatkanego nosa i lejącego się, wodnistego kataru oraz uporczywego kichania. Charakterystyczne dla alergii wziewnej jest także łzawienie i zaczerwienie oczu, a także suchy, męczący kaszel.

Najbardziej charakterystyczne objawy alergii:

 • nawracający katar, zatkany nos, kichanie;
 • przekrwione, łzawiące, opuchnięte oczy;
 • suchy, męczący kaszel;
 • drapanie w gardle, duszność;
 • świąd skóry i wysypki;
 • bóle głowy, zmęczenie.

Alergia wziewna może prowadzić do rozwoju takich chorób jak zapalenie spojówek, alergiczny nieżyt nosa, infekcje górnych dróg oddechowych, pokrzywka alergiczna, astma oskrzelowa. Niektóre z tych chorób mogą mieć charakter przewlekły, ale istnieją skuteczne sposoby łagodzenia objawów.

CLATRA_ALLERGY_BANER_970x250px_11_2022_modRA_anim
fot.

Jakie badania wykonać?

Objawy alergii wziewnej nie zawsze są jednoznaczne, ale nie wolno ich lekceważyć. Nie wykryta i nieleczona alergia może się zaostrzać, a objawy nasilać, co po pewnym czasie skutecznie utrudnia normalne funkcjonowanie - pracę, uczenie się, prowadzenie pojazdów, a nawet sen i wypoczynek.

Aby potwierdzić lub wykluczyć alergię wziewną należy zgłosić się do lekarza alergologa. Specjalista po zebraniu szczegółowego wywiadu skieruje na testy skórne i/lub badanie oznaczające stężenie swoistych IgE we krwi. Testy skórne polegają na nałożeniu na skórę specjalnego roztworu z zawartością alergenu i nakłuciu skóry, tak by nałożony roztwór wszedł w reakcję z tkankami organizmu. Pojawiający się na skórze bąbel oznacza obecność przeciwciał swoistych dla danego alergenu – to potwierdzenie, że występuje reakcja alergiczna na dany alergen.

Jak łagodzić objawy alergii wziewnej?

Podstawą skutecznego radzenia sobie z alergią wziewną jest unikanie kontaktu z alergenem. Nie zawsze jest to możliwe, ale należy dążyć do eliminacji alergenów z otoczenia.

Jak ograniczyć kontakt z alergenami?

 • Należy unikać spacerów i prac w ogrodzie w dni o wysokim stężeniu pyłków.
 • W okresach pylenia warto spać przy zamkniętych oknach.
 • Aby ograniczyć kontakt alergenów ze spojówkami, należy nosić okulary przeciwsłoneczne.
 • Po spacerze należy się wykąpać, umyć włosy i zmienić odzież.
 • Osoby uczulone na pleśń powinny unikać miejsc, w których widoczne są wykwity pleśni na ścianach. Powinny też usunąć z domu rośliny doniczkowe.
 • Pomieszczenia należy odkurzać odkurzaczem z filtrem wysokiej efektywności HEPA.
 • Pościel należy prać regularnie, przynajmniej raz w tygodniu w wysokiej temperaturze.
 • Alergicy powinni unikać przedmiotów, w których gromadzi się kurz – dywanów, ciężkich zasłon, domowych bibelotów, pościeli z wełny.
 • Uczuleni na sierść i ślinę zwierząt powinni dla własnego dobra, unikać kontaktu z pupilami.

W objawowym chorób alergicznych stosuje się leki o działaniu przeciwhistaminowym hamujące działanie histaminy, która pełni funkcję mediatora procesów zapalnych (odczynu alergicznego). Po zażyciu leku objawy alergii ustępują. Tego typu preparaty można jednak stosować tylko przez jakiś czas, najlepiej w porozumieniu z lekarzem.

Osoby, które chcą się pozbyć alergii raz na zawsze, mogą rozważyć odczulanie. Jest to proces długotrwały, prowadzony pod kontrolą lekarza. O wadach i zaletach odczulania należy rozmawiać indywidualnie ze specjalistą.