Oceń
Alergia to nadmierna odpowiedź immunologiczna organizmu na czynniki zewnętrzne, która prowadzi do wystąpienia objawów chorobowych. Choć bywa wyjątkowo uciążliwa, alergia sama w sobie nie jest chorobą, a mechanizmem, który prowadzi do choroby.
U osób dorosłych i starszych dzieci najczęstszą przyczyną występowania alergii są alergeny wziewne, które są odpowiedzialne za wystąpienie objawów alergicznego nieżytu nosa oraz astmy. Wyróżnia się dwie grupy alergenów wziewnych: alergeny zewnątrzdomowe, czyli pyłki roślin, zarodniki grzybów oraz wewnątrzdomowe - to roztocza kurzu domowego, zarodniki grzybów, sierści zwierząt, alergeny karaluchów.
U osób zdrowych alergeny nie wywołują żadnych nieprzyjemnych reakcji, ale u alergików po zetknięciu się z kurzem, pyłkami drzew i traw lub sierścią zwierząt, zaczynają występować męczące objawy, które utrudniają normalne funkcjonowanie.
Jak rozpoznać objawy alergii wziewnej?
Alergia wziewna może charakter sezonowy lub całoroczny. Alergia sezonowa występuje w określonych porach roku, gdy alergen wywołujący objawy jest obecny w otoczeniu. Natomiast alergia całoroczna utrzymuje się bez względu na porę roku, to na przykład alergia na sierść i ślinę zwierząt oraz kurz.
Objawy alergii wziewnej przypominają przeziębienie lub grypę, jednak utrzymują się znacznie dłużej niż zwykłe przeziębienie.
Zaczyna się zwykle od zatkanego nosa i lejącego się, wodnistego kataru oraz uporczywego kichania. Charakterystyczne dla alergii wziewnej jest także łzawienie i zaczerwienie oczu, a także suchy, męczący kaszel.
Najbardziej charakterystyczne objawy alergii:
- nawracający katar, zatkany nos, kichanie;
- przekrwione, łzawiące, opuchnięte oczy;
- suchy, męczący kaszel;
- drapanie w gardle, duszność;
- świąd skóry i wysypki;
- bóle głowy, zmęczenie.
Alergia wziewna może prowadzić do rozwoju takich chorób jak zapalenie spojówek, alergiczny nieżyt nosa, infekcje górnych dróg oddechowych, pokrzywka alergiczna, astma oskrzelowa. Niektóre z tych chorób mogą mieć charakter przewlekły, ale istnieją skuteczne sposoby łagodzenia objawów.
Jakie badania wykonać?
Objawy alergii wziewnej nie zawsze są jednoznaczne, ale nie wolno ich lekceważyć. Nie wykryta i nieleczona alergia może się zaostrzać, a objawy nasilać, co po pewnym czasie skutecznie utrudnia normalne funkcjonowanie - pracę, uczenie się, prowadzenie pojazdów, a nawet sen i wypoczynek.
Aby potwierdzić lub wykluczyć alergię wziewną należy zgłosić się do lekarza alergologa. Specjalista po zebraniu szczegółowego wywiadu skieruje na testy skórne i/lub badanie oznaczające stężenie swoistych IgE we krwi. Testy skórne polegają na nałożeniu na skórę specjalnego roztworu z zawartością alergenu i nakłuciu skóry, tak by nałożony roztwór wszedł w reakcję z tkankami organizmu. Pojawiający się na skórze bąbel oznacza obecność przeciwciał swoistych dla danego alergenu – to potwierdzenie, że występuje reakcja alergiczna na dany alergen.
Jak łagodzić objawy alergii wziewnej?
Podstawą skutecznego radzenia sobie z alergią wziewną jest unikanie kontaktu z alergenem. Nie zawsze jest to możliwe, ale należy dążyć do eliminacji alergenów z otoczenia.
Jak ograniczyć kontakt z alergenami?
- Należy unikać spacerów i prac w ogrodzie w dni o wysokim stężeniu pyłków.
- W okresach pylenia warto spać przy zamkniętych oknach.
- Aby ograniczyć kontakt alergenów ze spojówkami, należy nosić okulary przeciwsłoneczne.
- Po spacerze należy się wykąpać, umyć włosy i zmienić odzież.
- Osoby uczulone na pleśń powinny unikać miejsc, w których widoczne są wykwity pleśni na ścianach. Powinny też usunąć z domu rośliny doniczkowe.
- Pomieszczenia należy odkurzać odkurzaczem z filtrem wysokiej efektywności HEPA.
- Pościel należy prać regularnie, przynajmniej raz w tygodniu w wysokiej temperaturze.
- Alergicy powinni unikać przedmiotów, w których gromadzi się kurz – dywanów, ciężkich zasłon, domowych bibelotów, pościeli z wełny.
- Uczuleni na sierść i ślinę zwierząt powinni dla własnego dobra, unikać kontaktu z pupilami.
W objawowym chorób alergicznych stosuje się leki o działaniu przeciwhistaminowym hamujące działanie histaminy, która pełni funkcję mediatora procesów zapalnych (odczynu alergicznego). Po zażyciu leku objawy alergii ustępują. Tego typu preparaty można jednak stosować tylko przez jakiś czas, najlepiej w porozumieniu z lekarzem.
Osoby, które chcą się pozbyć alergii raz na zawsze, mogą rozważyć odczulanie. Jest to proces długotrwały, prowadzony pod kontrolą lekarza. O wadach i zaletach odczulania należy rozmawiać indywidualnie ze specjalistą.
Oceń artykuł