Zamknij

Alergia - jak groźna jest dla życia i zdrowia?

20.12.2020
Aktualizacja: 20.12.2020 22:43

Alergia to nadwrażliwość organizmu na alergeny, które doprowadzają do reakcji alergicznych. Objawy alergii można pomylić z wieloma innymi chorobami, nawet z przeziębieniem. Jeśli borykasz się z problemem alergii, koniecznie sprawdź, które metody leczenia są najskuteczniejsze.

Objawy alergii
fot. Shutterstock

Alergia - liczba osób z tą chorobą z roku na rok rośnie, zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Objawy alergii łatwo pomylić z objawami przeziębienia. Całkowite i trwałe wyleczenie alergii jest niemożliwe, jednak środki farmakologiczne i odczulanie łagodzą objawy i poprawiają jakość życia.

Alergia - to nadmierna reakcja organizmu na alergeny. Nieleczona może doprowadzić do wielu poważnych chorób. Jeśli jesteś alergikiem lub ktoś z Twojego otoczenia - koniecznie sprawdź jak udzielić mu pomocy w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.

Alergia - objawy

Alergeny, które nie są tolerowane przez organizm, powodują wytwarzanie przeciwciał IgE, wszystkie reakcje alergiczne wynikają z nadmiernego działania układu immunologicznego. Podwyższony poziom przeciwciał znajduję się zazwyczaj w skórze, płucach, jelitach i drogach oddechowych. Część objawów alergii może ustępować samoistnie. Jednak jeśli do takiej sytuacji nie dojdzie, trzeba wyeliminować alergen wywołujący reakcje alergiczne.

Objawy alergii to m.in.:

Objawy alergii mogą wystąpić od razu po zetknięciu alergenu z organizmu lub w odstępie czasowym. Bardzo groźnym objawem alergii jest wstrząs anafilaktyczny, który może doprowadzić nawet do śmierci.

Alergia - leczenie 

Jeśli zauważyłeś niepokojące symptomy, które mogą być objawami alergii - umów się na wizytę do alergologa. Aby rozpocząć leczenie alergii, koniecznie wcześniej trzeba ustalić substancje (alergen), który doprowadza do reakcji uczuleniowej. Żeby ustalić substancje uczulającą, trzeba wykonać testy alergiczne lub badanie laboratoryjne. 

Najważniejsze w leczeniu alergii jest wyeliminowanie alergenu powodującego reakcje uczuleniowe. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Alergię można leczy za pomocą środków farmakologicznych (leki antyhistaminowe) lub przez odczulanie (immunoterapie alergenem), która nie może być wykonana u wszystkich alergików (trzeba spełniać odpowiednie wymagania). Odczulanie może trwać nawet 5 lat.

Są trzy rodzaje testów alergicznych:

  1. Testy alergiczne z krwi.
  2. Testy alergiczne skórne.
  3. Testy alergiczne prowokacyjne.

Alergia - najczęściej uczulające alergeny

Alergeny to antygeny zewnątrzpochodne, które wywołują reakcje alergiczne. Mogą pochodzić ze związków chemicznych, substancji zwierzęcych i roślinnych. Alergeny są ściśle powiązane z alergią, bo są czynnikiem wywołującym reakcję alergiczną.  

Najczęściej uczulające alergeny to:

Pyłki roślinne       Leki        Artykuły spożywcze
wiąz   sanicylany   orzechy
leszczyna   penicylina   białko jaj
wierzba   sunfolamidy   mleko
babka lancetowata   środki znieczulenia miejscowego   kukurydza
buk   antybiotyki β-laktamowe   ryby
grab       owoce morza
olcha       czekolada
trawy       rośliny strączkowe
komosa       truskawki
topola       sezam
szczaw       gluten
pokrzywa       soja
jesion       kakao
brzoza       cytrusy
lipa drobnolistna       przyprawy
bez czarny        
dąb        

Najczęściej uczulające alergeny to także:

Alergia - przyczyny 

Problem z alergią ma coraz więcej osób. Naukowcy twierdzą, że za rozwojem alergii stoją takie czynniki jak: zanieczyszczone powietrze, przetworzona żywność bogata w wiele konserwantów, a także postęp cywilizacyjny, który dostarcza ludziom wiele nowych środków medycznych, np. szczepionki, leki. Organizm nie musi walczyć z drobnoustrojami (robią to za niego leki i szczepionki) i sam wynajduje sobie substancje neutralne, z którymi zaczyna walkę (np. białko jaja). Za wystąpienie alergii odpowiedzialne są także geny i uszkodzona bariera jelitowa (uszkodzenie może dojść na wskutek antybiotyków oraz działania bakterii i wirusów).

Nieleczona alergia i jej skutki

Alergia, która daje silnie, nawracające objawy powinna być leczona. Kluczowe jest także wyeliminowanie z życia codziennego alergenu, który jest przyczyną wystąpienia reakcji uczuleniowych. Nieleczona alergia może doprowadzić do częstych wstrząsów analitycznych, nieżytu nosa, astmy oskrzelowej, zapalenia jelita, atopowego zapalenia skóry. alergicznego wytrysku kontaktowego, pokrzywki, nawracającego zapalenia płuc.  Dodatkowo nieleczona alergia obniża mocno jakość życia, powodując ciągłe zmęczenie i bezsenność.

Alergia - groźny wstrząs anafilaktyczny

Wstrząs anafilaktyczny, inaczej anafilaksja to bardzo groźna dla zdrowia i życia reakcja alergiczna. Wstrząs anafilaktyczny wywołują alergeny, których organizm nie toleruje (są to np. pokarmy, jad owadów, lateks).

Objawy anafilaksji:

Aby pomóc osobie z wstrząsem anafilaktycznym, koniecznie jest przerwanie kontaktu z alergenem wywołującym reakcje, podanie adrenaliny, glikokortykosteroidów oraz płynów i leków przeciwhistaminowych. W niektórych przypadkach anafilaksji konieczne jest przeprowadzenie akcji ratunkowej. Wstrząs anafilaktyczny może skończyć się także śmiercią.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!