Oceń
"Mam alergię na święta" – słysząc to wyznanie większość z nas myśli, że chodzi raczej symboliczne określenie niechęci do świątecznych przygotowań i wspólnego, rodzinnego świętowania. Tymczasem niektóre osoby rzeczywiście mogą mieć alergię na święta, a dokładnie alergicznie reagować na drzewko świąteczne. Jak to możliwe?
Wiele osób w sezonie jesienno-zimowym choruje. Ma katar, uczucie zatkanego nosa, odczuwa ogólne osłabienie. Jednak symptomy te mogą być objawem uczulenia na choinkę (syndrom choinki). Okazuje się, że około 7 proc. populacji doświadcza objawów alergii w wyniku kontaktu z choinką, a u 35 proc. pojawia się katar sienny. Jak odróżnić prawdziwe przeziębienie od alergii na choinkę? Zdaniem lekarzy jest to bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Działa się tak, jak w przypadku alergii na pyłki, czyli obserwuje organizm i moment pojawienia się niepokojących objawów. Jeśli co roku w okolicach Bożego Narodzenia i Nowego Roku chorujesz, to jest spore prawdopodobieństwo, że należysz do tych 7 proc. osób uczulonych na świąteczne drzewko.
Alergia na choinkę – objawy
Uczulenie na drzewko świąteczne ma bardzo podobne objawy do przeziębienia. Mogą pojawić się:
- katar,
- kichanie,
- kaszel,
- uczucie zatkanego nosa,
- swędzenie i łzawienie oczu,
- cienie pod oczami,
- ogólne osłabienie,
- zmiany skórne (zwana też bożonarodzeniowym zapaleniem skóry).
Uczulenie na choinkę może również nasilać astmę lub nasilać objawy innych alergii. W skrajnych przypadkach może dojść do zapalenia oskrzeli lub zapalenia płuc.
Alergia na choinkę – przyczyny
W większości przypadków czynnikami uczulającymi są pleśń, roztocza oraz kurz, które zebrały się na choince. Gdy wnosimy świąteczne drzewko do domu, w pokoje nie są regularnie wietrzone, wszystkie te czynniki zaczynają krążyć w pomieszczeniu, wywołując opisane powyżej objawy.
Potwierdzają to badania, których wyniki zostały opublikowane w "Annals of Allergy, Asthma and Immunologia" w 2011 r. W próbkach pobranych z wielu żywych choinek kupowanych na święta wyizolowano między innymi aż 50 różnych rodzajów pleśni.
Innym czynnikiem uczulającym mogą być również pyłki, ale nie pyłki drzewka (bo drzewa iglaste pylą zwykle w maju), ale pyłki chwastów, którymi choinka może być pokryta.
Jednak to nie wszystko. Są osoby, które mają uczulenie na wydzielaną z choinki żywicę, która może być substancją drażniącą i przyczyniać się do pojawienia się na ciele wysypki (bożonarodzeniowe zapalenie skóry).
Żywa choinka czy sztuczna – co jest lepsze dla alergika?
Sztuczne drzewa mogą być lepszą alternatywą dla alergika. Jednak tego typu dekoracje przechowujemy na strychach i w piwnicach – miejscach, w których również jest duże ryzyko pojawienia się pleśni i kurzu. Można spróbować wytrzeć sztuczną choinkę i ozdoby świąteczne przed ich ustawieniem w mieszkaniu, ale nie zawsze bywa to skuteczne (choć może zmniejszyć liczbę potencjalnych alergenów).
Chcesz mieć choinkę w domu? O tym pamiętaj
- Zanim wniesiesz świąteczne drzewko do domu, najpierw poproś, aby sprzedawca otrząsnął je z brudu i martwych igieł. Następnie, o ile masz taką możliwość, spryskaj drzewko wodą i wstaw do piwnicy lub garażu na kilka dni, by wyschła.
- Sztuczną choinkę wraz ze stojakiem dokładnie umyj przed wniesieniem do domu. Pozwól jej wyschnąć. W ten sposób oczyścisz ją z kurzu i brudu.
- Podczas oczyszczania i dekorowania choinki, noś rękawiczki i ubrania z długim rękawami i nogawkami. Po zakończeniu tych czynności zdejmij ubrania i daj do prania. Ty w tym czasie weź prysznic.
- Po świętach zapakuj ozdoby świąteczne, lampki i choinkę do opakowań, które można szczelnie zamknąć. To zapobiegnie gromadzeniu się kurzu i wilgoci.
- W czasie świąt stosuj w pokoju z choinką oczyszczacze powietrza.
- Przygotuj się na święta i odpowiednio wcześnie skontaktuj się z alergologiem. Zapisze ci leki, które złagodzą dolegliwości, a w przyszłości może zleci immunoterapię, czyli odczulanie.
Źródło: "Allergic to Christmas: How your christmas tree could be triggering your allergies", Allergy & Immunology London Center
"Christmas trees and asthma", National Asthma Council, Australia
"Skin microbiota: a source of disease or defence?", Cogen, A. L., Nizet, V., & Gallo, R. L. (2008, March), British Journal of Dermatology, 158(3), 442-455
Oceń artykuł