Zamknij

Alergia na choinkę – co tak naprawdę uczula nas w święta?

20.12.2022
Aktualizacja: 20.12.2022 15:03

Masz zatkany nos, co chwilę kichasz lub masz katar? To może być uczulenie na świąteczną choinkę. Dowiedz się, jak to rozpoznać i co zrobić, by zminimalizować ryzyko uczulenia.

Alergia na choinkę - co nas uczula?
fot. Shutterstock

"Mam alergię na święta" – słysząc to wyznanie większość z nas myśli, że chodzi raczej symboliczne określenie niechęci do świątecznych przygotowań i wspólnego, rodzinnego świętowania. Tymczasem niektóre osoby rzeczywiście mogą mieć alergię na święta, a dokładnie alergicznie reagować na drzewko świąteczne. Jak to możliwe?

Wiele osób w sezonie jesienno-zimowym choruje. Ma katar, uczucie zatkanego nosa, odczuwa ogólne osłabienie. Jednak symptomy te mogą być objawem uczulenia na choinkę (syndrom choinki). Okazuje się, że około 7 proc. populacji doświadcza objawów alergii w wyniku kontaktu z choinką, a u 35 proc. pojawia się katar sienny. Jak odróżnić prawdziwe przeziębienie od alergii na choinkę? Zdaniem lekarzy jest to bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Działa się tak, jak w przypadku alergii na pyłki, czyli obserwuje organizm i moment pojawienia się niepokojących objawów. Jeśli co roku w okolicach Bożego Narodzenia i Nowego Roku chorujesz, to jest spore prawdopodobieństwo, że należysz do tych 7 proc. osób uczulonych na świąteczne drzewko.

Alergia na choinkę – objawy

Uczulenie na drzewko świąteczne ma bardzo podobne objawy do przeziębienia. Mogą pojawić się:

Uczulenie na choinkę może również nasilać astmę lub nasilać objawy innych alergii. W skrajnych przypadkach może dojść do zapalenia oskrzeli lub zapalenia płuc.

Alergia na choinkę – przyczyny

W większości przypadków czynnikami uczulającymi są pleśń, roztocza oraz kurz, które zebrały się na choince. Gdy wnosimy świąteczne drzewko do domu, w pokoje nie są regularnie wietrzone, wszystkie te czynniki zaczynają krążyć w pomieszczeniu, wywołując opisane powyżej objawy.

Potwierdzają to badania, których wyniki zostały opublikowane w "Annals of Allergy, Asthma and Immunologia" w 2011 r. W próbkach pobranych z wielu żywych choinek kupowanych na święta wyizolowano między innymi aż 50 różnych rodzajów pleśni.

Innym czynnikiem uczulającym mogą być również pyłki, ale nie pyłki drzewka (bo drzewa iglaste pylą zwykle w maju), ale pyłki chwastów, którymi choinka może być pokryta.

Jednak to nie wszystko. Są osoby, które mają uczulenie na wydzielaną z choinki żywicę, która może być substancją drażniącą i przyczyniać się do pojawienia się na ciele wysypki (bożonarodzeniowe zapalenie skóry).

Żywa choinka czy sztuczna – co jest lepsze dla alergika?

Sztuczne drzewa mogą być lepszą alternatywą dla alergika. Jednak tego typu dekoracje przechowujemy na strychach i w piwnicach – miejscach, w których również jest duże ryzyko pojawienia się pleśni i kurzu. Można spróbować wytrzeć sztuczną choinkę i ozdoby świąteczne przed ich ustawieniem w mieszkaniu, ale nie zawsze bywa to skuteczne (choć może zmniejszyć liczbę potencjalnych alergenów).

Ważne!

Jeśli podejrzewasz, że masz alergię na drzewko świąteczne, zgłoś się do alergologa, który zleci badania, by potwierdzić lub odrzucić tę diagnozę.

Chcesz mieć choinkę w domu? O tym pamiętaj

  1. Zanim wniesiesz świąteczne drzewko do domu, najpierw poproś, aby sprzedawca otrząsnął je z brudu i martwych igieł. Następnie, o ile masz taką możliwość, spryskaj drzewko wodą i wstaw do piwnicy lub garażu na kilka dni, by wyschła.
  2. Sztuczną choinkę wraz ze stojakiem dokładnie umyj przed wniesieniem do domu. Pozwól jej wyschnąć. W ten sposób oczyścisz ją z kurzu i brudu.
  3. Podczas oczyszczania i dekorowania choinki, noś rękawiczki i ubrania z długim rękawami i nogawkami. Po zakończeniu tych czynności zdejmij ubrania i daj do prania. Ty w tym czasie weź prysznic.
  4. Po świętach zapakuj ozdoby świąteczne, lampki i choinkę do opakowań, które można szczelnie zamknąć. To zapobiegnie gromadzeniu się kurzu i wilgoci.
  5. W czasie świąt stosuj w pokoju z choinką oczyszczacze powietrza.
  6. Przygotuj się na święta i odpowiednio wcześnie skontaktuj się z alergologiem. Zapisze ci leki, które złagodzą dolegliwości, a w przyszłości może zleci immunoterapię, czyli odczulanie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: "Allergic to Christmas: How your christmas tree could be triggering your allergies", Allergy & Immunology London Center
"Christmas trees and asthma", National Asthma Council, Australia
"Skin microbiota: a source of disease or defence?", Cogen, A. L., Nizet, V., & Gallo, R. L. (2008, March), British Journal of Dermatology, 158(3), 442-455