Oceń
Ubieranie choinki kojarzy się z migotającymi lampkami, feerią barw i pięknym aromatem lasu. Tymczasem niektórzy z nas na choinkę mogą reagować alergicznie. I wcale nie chodzi tu o odczuwanie psychicznego dyskomfortu spowodowanego świąteczną zawieruchą, a fizyczne objawy alergii, takie jak katar, kichanie, łzawienie oczu czy duszności.
Alergia na pleśń
W 1970 roku dr Derek M. Wyse w Canadian Medical Association Journal opublikował artykuł pt. „Alergia na choinkę: pleśń i badania pyłkowe”. Naukowiec poinformował, że aż 7 proc. alergików obserwuje u siebie objawy po przyniesieniu do domu świątecznego drzewka. Nie był jednak w stanie zidentyfikować konkretnego alergenu, ponieważ w dziesięciu przebadanych przez niego domach występowały różne zarodniki pleśni.
Na spotkaniu American College of Allergy, Asthma & Immunology w Dallas w 2007 roku dr Phillip Hemmers ogłosił, że na wybranej przez niego do eksperymentu choince zarodniki pleśni w ciągu 14 dni wzrosły ponad pięciokrotnie, osiągając liczbę 5000 zarodników na metr sześcienny. Cztery lata później dr Lawrence E. Kurlandsky z Upstate Medical University w Nowym Jorku na 28 przebadanych choinkach zidentyfikował 53 rodzaje pleśni. Zespół świątecznego drzewka został potwierdzony.
Zalecenia dla alergików
Dziś wiadomo, że alergię powodują głównie cztery gatunki pleśni: Alternaria, Cladosporium, Penicillium i Aspergillus. Zarodniki pleśni stają się niebezpieczne, gdy osiągną krytyczny poziom. Z badań wynika, że dla Alternaria poziom ten wynosi zaledwie 80 zarodników na metr sześcienny, podczas gdy dla Cladosporium jest to 2800 zarodników na metr sześcienny.
Zobacz także: Dlaczego kichamy? Kichanie jest potrzebne i ma swój cel
Eksperci podpowiadają konkretne rozwiązania, które mogą zmniejszyć tempo rozwoju pleśni w domu. Warto zwrócić uwagę szczególnie na nasze codzienne przyzwyczajenia.
Zalecenia dla osób uczulonych na grzyby mikroskopowe:
- regularnie wietrz dom;
- starannie wycieraj buty przed wejściem;
- rozwieszaj przemoczoną odzież;
- dokładnie wycieraj kuchnię i łazienkę;
- susz ręczniki i ścierki po użyciu;
- zrezygnuj z tapet: pleśnie żywią się zarówno papierem, jak i klejem;
- usuń kwiaty doniczkowe.
Jeśli zaś chodzi o samą choinkę, to dr Lawrence Kurlandsky z Upstate Medical University zaleca umycie drzewka przed wniesieniem go do środka. Zdaniem naukowca dobrym pomysłem jest także kupno oczyszczacza powietrza, który pomoże utrzymać stężenie alergenów w ryzach. Zaleca też alergikom trzymanie choinki w domu przez możliwie najkrótszy czas.
Nawiasem mówiąc, ten argument każdy z nas może wykorzystać do odparcia zarzutu teściowej o kupno choinki na ostatnią chwilę.
TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:
- Co „żyje” na naszych telefonach? Sprawdź, która część telefonu jest najbrudniejsza
- Pleśń w lunchboksie – czy może zaszkodzić dzieciom?
- Grasz na instrumentach dętych? Zalegająca w nich pleśń może szkodzić płucom!
Źródło: medicalnews.com, mp.pl
Oceń artykuł