Zamknij

Zespół świątecznego drzewka, czyli alergia na święta

10.12.2018 15:29

Czy można mieć alergię na święta? Okazuje się, że tak! Osoby chorujące na alergię i astmę mogą zaobserwować u siebie wystąpienie objawów choroby po wniesieniu do domu… choinki. Sprawdź, co dokładnie im szkodzi.

Zespół świątecznego drzewka, czyli alergia na święta
fot. Shutterstock

Ubieranie choinki kojarzy się z migotającymi lampkami, feerią barw i pięknym aromatem lasu. Tymczasem niektórzy z nas na choinkę mogą reagować alergicznie. I wcale nie chodzi tu o odczuwanie psychicznego dyskomfortu spowodowanego świąteczną zawieruchą, a fizyczne objawy alergii, takie jak katar, kichanie, łzawienie oczu czy duszności.

Alergia na pleśń

W 1970 roku dr Derek M. Wyse w Canadian Medical Association Journal opublikował artykuł pt. „Alergia na choinkę: pleśń i badania pyłkowe”. Naukowiec poinformował, że aż 7 proc. alergików obserwuje u siebie objawy po przyniesieniu do domu świątecznego drzewka. Nie był jednak w stanie zidentyfikować konkretnego alergenu, ponieważ w dziesięciu przebadanych przez niego domach występowały różne zarodniki pleśni.

Na spotkaniu American College of Allergy, Asthma & Immunology w Dallas w 2007 roku dr Phillip Hemmers ogłosił, że na wybranej przez niego do eksperymentu choince zarodniki pleśni w ciągu 14 dni wzrosły ponad pięciokrotnie, osiągając liczbę 5000 zarodników na metr sześcienny. Cztery lata później dr Lawrence E. Kurlandsky z Upstate Medical University w Nowym Jorku na 28 przebadanych choinkach zidentyfikował 53 rodzaje pleśni. Zespół świątecznego drzewka został potwierdzony.

Zalecenia dla alergików

Dziś wiadomo, że alergię powodują głównie cztery gatunki pleśni: Alternaria, Cladosporium, Penicillium i Aspergillus. Zarodniki pleśni stają się niebezpieczne, gdy osiągną krytyczny poziom. Z badań wynika, że dla Alternaria poziom ten wynosi zaledwie 80 zarodników na metr sześcienny, podczas gdy dla Cladosporium jest to 2800 zarodników na metr sześcienny.

Zobacz także: Dlaczego kichamy? Kichanie jest potrzebne i ma swój cel 

Eksperci podpowiadają konkretne rozwiązania, które mogą zmniejszyć tempo rozwoju pleśni w domu. Warto zwrócić uwagę szczególnie na nasze codzienne przyzwyczajenia.

Zalecenia dla osób uczulonych na grzyby mikroskopowe:

  • regularnie wietrz dom;
  • starannie wycieraj buty przed wejściem;
  • rozwieszaj przemoczoną odzież;
  • dokładnie wycieraj kuchnię i łazienkę;
  • susz ręczniki i ścierki po użyciu;
  • zrezygnuj z tapet: pleśnie żywią się zarówno papierem, jak i klejem;
  • usuń kwiaty doniczkowe.

Jeśli zaś chodzi o samą choinkę, to dr Lawrence Kurlandsky z Upstate Medical University zaleca umycie drzewka przed wniesieniem go do środka. Zdaniem naukowca dobrym pomysłem jest także kupno oczyszczacza powietrza, który pomoże utrzymać stężenie alergenów w ryzach. Zaleca też alergikom trzymanie choinki w domu przez możliwie najkrótszy czas.

Nawiasem mówiąc, ten argument każdy z nas może wykorzystać do odparcia zarzutu teściowej o kupno choinki na ostatnią chwilę.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: medicalnews.com, mp.pl