Alergia na sierść… Jak żyć ze zwierzakiem, który uczula?

Aleksandra Supryn
09.10.2015 16:08
Alergia na sierść… Jak żyć ze zwierzakiem, który uczula?
Fot. Uczulenie na zwierzęta - sposoby na alergię [PORADNIK]

Alergia na sierść może wywoływać łzawienie, katar, lekkie podrażnienie dróg oddechowych lub może nawet doprowadzić do astmy. Co zrobić, gdy jeden z domowników jest uczulony na ukochanego kota lub psa? Radzimy, jak skutecznie walczyć z uczuleniem na zwierzęta domowe.

Pożegnanie się z kotem lub psem, którego sierść uczula, to najbardziej drastyczna metoda walki z alergią. Istnieją jednak prostsze porady, które złagodzą objawy uczulenia na domowego zwierzaka.

Ogranicz kontakt ze zwierzakiem do minimum

Jeśli ograniczmy kontakt z alergenem, na który jesteśmy uczuleni do minimum, zminimalizujemy w ten sposób ryzyko występowania reakcji alergicznych. W praktyce może to oznaczać mniej czasu spędzonego z domowym pupilem. Najzdrowszym rozwiązaniem byłoby trzymanie psa lub kota poza domem lub nieprzebywanie w pomieszczeniach, w których zostawia sierść. 

Trzymaj zwierzęta z dala od tkanin

Warto usunąć z otoczenia zwierzaka dywany, koce i inne tkaniny, które łatwo wchłaniają sierść zwierząt. Wszystkie materiały, z którymi zwierzęta mają styczność, należy regularnie odkurzać i prać. Eksperci odradzają także sypianie z psem lub kotem w jednej pościeli. Łóżko to prawdziwa bomba alergiczna, która szybko wywołuje reakcje uczuleniowe, zwłaszcza na skórze.

Jak usunąć sierść z domu?

Nie tylko odkurzacz może usunąć sierść. Częste mycie podłóg mopem antystatycznym ułatwia zlokalizowanie i zebranie kłaków, które roznosi nasz pupil. Z kolei włosy, które utknęły w pomiędzy włóknami dywanu usuniemy przy pomocy turboszczotki – obracającej się rolki napędzanej powietrzem. Kłaki z odzieży doskonale wyciągnie tradycyjny wałek do czyszczenia ubrań. Trudno dostępne włosy z tapicerki meblowej zbierzemy zaś przecierając ją dłonią w gumowej rękawicy.

Zadbaj o higienę domowego zwierzaka

Naukowcy przekonują, że systematyczne kąpiele i wyczesywanie psa lub kota ogranicza wypadanie sierści. Eksperci z Journal of Allergy i Clinical Immunology już w 1999 roku wykazali w badaniach, że kąpanie psa dwa razy w ciągu tygodnia zmniejsza poziom alergenów sierści o 85%. W sklepach zoologicznych można kupić szczotki i grzebienie do rozczesywania kłaków, a także specjalne preparaty do kąpieli, które poprawiają kondycję okrywy włosowej.

Źródło: health.com