Zamknij

Uczulenie na miód: objawy. Kaszel, wysypka, ból brzucha po miodzie

15.02.2022
Aktualizacja: 16.02.2022 12:05
Miód
fot. Shutterstock

Po zjedzeniu miodu masz przykre dolegliwości? Możesz mieć na ten produkt uczulenie. Choć miód uznawany jest za produkt zdrowy, to niektórzy nie mogą go spożywać. Sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o uczuleniu na miód.

 1. Objawy uczulenia na miód. Jak rozpoznać alergię?
 2. Leczenie uczulenia na miód. Jak łagodzić objawy?

Miód na kanapce, miód do herbatki, do ciasta lub wyjadany łyżeczką ze słoika jako pyszny deser — miód może uczulać niezależnie od tego jak jest podany. Choć jest pyszny i zdrowy, nie każdy może się nim delektować.

Uczulenie na miód występuje rzadko, zazwyczaj u osób uczulonych na alergeny powietrznopochodne: pyłki drzew, traw, chwastów oraz zarodniki grzybów mikroskopowych.

Najczęściej uczula miód spadziowy, rzadziej wielokwiatowy i akacjowy.

Objawy uczulenia na miód. Jak rozpoznać alergię?

Uczulenie na miód związane jest przede wszystkim z domieszką pyłków roślin, grzybów, części ciała pszczół. Objawy alergii może też wywoływać rozkruszek, szkodnik zaliczany do pajęczaków, którym może być zanieczyszczony miód.

Objawy uczulenia na miód dotyczą przewodu pokarmowego, skóry, układu oddechowego. Bardzo rzadko występują ciężkie reakcje ogólnoustrojowe (wstrząs anafilaktyczny) zagrażające życiu.

Objawy uczulenia na miód [LISTA]:

 • wymioty,
 • biegunka,
 • nudności,
 • świąd skóry,
 • wysypka,
 • pokrzywka,
 • obrzęk gardła,
 • duszności,
 • kaszel.

Warto wiedzieć

Miód dla dzieci

Miód można podawać dopiero po ukończeniu 12 miesiąca życia dziecka. We wcześniejszym okresie istnieje ryzyko rozwoju botulizmu dziecięcego — zespołu toksycznych objawów wywołanego spożyciem występującej naturalnie np. w miodzie bakterii Clostridium botulinum.

Leczenie uczulenia na miód. Jak łagodzić objawy?

Objawy uczulenia na miód można łagodzić, stosując leki przeciwalergiczne blikujące wydzielanie histaminy. 

Jednak najlepszym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnych objawów uczulenia jest unikanie miodu.

W przypadku alergii można rozważyć kuracje odczulające miodem. Ważne, aby do takiego zabiegu użyć miodu wielokwiatowego z okolic miejsca zamieszkania, ponieważ zawiera on pyłki, które najczęściej występują w otoczeniu. Co za tym idzie, jesteśmy na nie najbardziej wrażliwi. Terapię odczulającą należy przeprowadzić wyłącznie pod kontrolą lekarza. 

Ciężkie objawy uczulenia na miód, takie jak duszność, ścisk w gardle, kołatanie serca, uczucie silnego zmęczenie, wymioty wymagają pilnej konsultacji z lekarzem. Wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego wymaga szybkiego podania adrenaliny.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl); mojealergie.pl