Zamknij

Uczulenie na chlor, wodę w basenie. Jak rozpoznać objawy?

25.07.2022
Aktualizacja: 25.07.2022 17:20
Miejski basen
fot. Shutterstock

Objawy uczulenia na chlor występują najczęściej po kąpieli w basenie. Wtedy u osób wrażliwych na tę substancję mogą pojawić się wysypki skórne, bóle brzucha, a nawet wymioty. Czy można "odczulić się" na chlor? Jak łagodzić objawy uczulenia? Sprawdź, co warto wiedzieć.

  1. Objawy uczulenia na chlor
  2. Leczenie uczulenia na chlor

Chlor jest pierwiastkiem z grupy fluorowców. To substancja szkodliwa dla zdrowia, a w czystej postaci ma silnie trująca. Jednak w odpowiednio niskim stężeniu w reakcji z wodą tworzy mieszankę dezynfekującą. Chlor od wielu lat wykorzystywany jest w celu uzdatniania wody (w tym wody z kranu) i oczyszczania jej z patogenów, co jest szczególnie ważne w przypadku pływalni publicznych. 

Z powodu obecności chloru w wodzie mogą szczypać oczy, a także skóra - na przykład skóra nóg podrażniona po goleniu. Niektóre osoby są jednak bardziej wrażliwe na działanie chloru i oprócz swędzenia i zaczerwienia oczu, skarżą się na przykre dolegliwości. Taką sytuację można nazwać uczuleniem, ale nie alergią na chlor. Substancja ta nie jest alergenem, w związku z czym nie jest możliwa immunoterapia. 

Objawy uczulenia na chlor

Uczulenie na chlor objawia się głównie na skórze. Charakterystyczne objawy to: świąd, zaczerwienie, wysypka na skórze, a także wysuszenie, łuszczenie się skóry. 

Chlor w kontakcie z układem pokarmowym (po wypiciu wody) może wywołać silny ból brzucha, biegunkę, wymioty, nudności.

Na chlor wrażliwe są też usta i oczy, które swędzą, łzawią i są zaczerwienione. Osoby uczulone na chlor mogą też odczuwać bóle gardła, mieć katar i kaszel po kontakcie z tą substancją. 

Leczenie uczulenia na chlor

Ponieważ chlor nie jest alergenem, to nie można się na niego "odczulić". W celu łagodzenia objawów stosuje się więc preparaty, które ograniczają świąd skóry - głównie są to leki przeciwhistaminowe. Jeśli wysypka na skórze nie chcę się goić lub preparaty w aptece nie pomagają, warto się zgłosić do lekarza POZ, który zleci odpowiednie badania lub skieruje do dermatologa.

Aby uniknąć objawów uczulenia na chlor, lepiej unikać kontakt z wodą chlorowaną na pływalniach. Jeśli to możliwe, lepiej wybierać naturalne akweny wodne. W celu poprawy jakości wody z kranu można zastosować filtry montowane do rur wodociągowych lub specjalne dzbanki przelewowe z wymiennymi wkładami filtrującymi. Osoby, które mają problemy skórne po kontakcie z wodą, powinny do zmywania zakładać rękawice i unikać częstego oraz długiego moczenia skóry. Podrażnienia i zaczerwienia, można smarować środkami natłuszczającymi z emolientami.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl)