Zamknij

Uczulenie (alergia) na hybrydę. Co może uczulać w manicure hybrydowym?

03.08.2021
Aktualizacja: 14.10.2021 21:32

Wiele kobiet uwielbia manicure hybrydowy. Jednak produkty stosowane w tym sposobie stylizacji paznokci mogą uczulać. Dowiedz się, co się kryje pod pojęciem "uczulenie, alergia na hybrydę" i jak je rozpoznać.

Uczulenie na hybrydę (alergia)
fot. Shutterstock
 1. Uczulenie (alergia) na hybrydę – co to jest?
 2. Uczulenie (alergia) na hybrydę – jakie objawy mu towarzyszą?
 3. Uczulenie (alergia) na hybrydę – jakie produkty mogą je wywołać?
 4. Uczulenie (alergia) na hybrydę – jak wygląda leczenie?
 5. Uczulenie (alergia) na hybrydę – czy to na zawsze?
 6. Uczulenie (alergia) na hybrydę – o czym warto pamiętać?

Manicure hybrydowy jest niezwykle popularny w ostatnich latach. Przede wszystkim dlatego, że poprawnie wykonany utrzymuje się nawet do 3 tygodni. Wcześniej był on wykonywany głównie w profesjonalnych gabinetach, jednak teraz można już w sklepach kupić zestawy do samodzielnego wykonywania tego typu stylizacji paznokci.
Gwarancją bezpieczeństwa stosowania manicure'u hybrydowego jest poprawne jego wykonanie, znajomość zasad korzystania ze światłoutwardzalnych preparatów, a także bezpiecznego korzystania z lampy UV/ LED. Niestety trzeba też pamiętać o możliwych działaniach niepożądanych, czyli o tzw. uczuleniu na hybrydę.

Uczulenie (alergia) na hybrydę – co to jest?

Uczulenie na hybrydę to potoczna nazwa określająca reakcję alergiczną pojawiającą się na palcach, tuż przy paznokciach. Chodzi o alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, do którego prowadzi najczęściej stosowanie akrylanów. Tego typu alergia może się pojawić nie tylko u osób, które mają robioną hybrydę, ale także u manikiurzystek, które ją wykonują.  Dotychczasowe badania wskazują, że ten rodzaj alergii pojawia się znacznie częściej u kosmetyczek, manikiurzystek, które są przez długi czas narażone na kontakt w akrylanami w pracy, a także u osób, które wykonują manicure hybrydowy samodzielnie w domu.

Możliwe alergeny to:

 • metakrylan  2-hydroksyetylu (2-HEMA),  
 • akrylan  2-hydroksyetylu  (2-HEA),
 • dimetakrylan glikolu etylenowego (EGDMA),
 • metakrylan 2-hydroksypropylu (2-HPMA).

Substancje te znajdują się w światłoutwardzalnych lakierach hybrydowych. Ale ta lista może być znacznie dłuższa. Wszystko zależy od indywidualnych reakcji organizmu.

Uczulenie (alergia) na hybrydę – jakie objawy mu towarzyszą?

Uczulenie na hybrydę może objawiać się w postaci zmian skórnych:

 • swędzenia i zaczerwienienia skóry tuż przy paznokciach,
 • małych pęcherzyków na skórze wokół paznokcia,
 • puchnięcia palców i ich tkliwości,
 • bólu palców,
 • suchej, łuszczącej się skóry wokół paznokcia,
 • twardniejących i pękających opuszków palców.

Reakcja alergiczna może być natychmiastowa (wczesna) – objawy mogą pojawić się od razu po nałożeniu produktów, lub późna (objawy pojawiają się po kilku godzinach od aplikacji). Oprócz zmian skórnych w przypadku uczulenia na akrylany mogą pojawić się również: swędzenie uszu, wysięki w kanale słuchowym, opuchlizna na szyi, ustach. Istnieje również  ryzyko  narażenia  inhalacyjnego.  Substancje  alergenne unoszące się w powietrzu mogą m.in. podrażniać oczy lub gardło. W przypadku bardzo silnej reakcji alergicznej może dojść do niebezpiecznej dla zdrowia i życia sytuacji, czyli wstrząsu anafilaktycznego.

W każdym przypadku należy jak najszybciej zdjąć hybrydę, bo uczulenie może prowadzić do poważnych uszkodzeń skóry i paznokcia. Na przykład może dojść do onycholizy, czyli oddzielania się płytki paznokcia od łożyska. Dolegliwość ta sprzyja infekcjom bakteryjnym i drożdżakowym, które dodatkowo mogą pogorszyć kondycję paznokcia.

Uczulenie (alergia) na hybrydę – jakie produkty mogą je wywołać?

Alergię na hybrydę mogą wywołać:

 • lakier hybrydowy, czasem może to być tylko jeden konkretny kolor,
 • baza pod lakier.

Do dolegliwości związanych z uczuleniem na lakier hybrydowy może również prowadzić  lampa do utwardzania hybrydy, jeśli ma zbyt słabą moc. W takiej sytuacji lakier z wierzchu będzie utwardzony, a pod spodem, tuż przy płytce, płynny.

Uczulenie (alergia) na hybrydę – jak wygląda leczenie?

Po pojawieniu się objawów uczulenia na hybrydę należy jak najszybciej zdjąć lakier (nie należy tego robić produktami na bazie acetonu, bo może on zaostrzać objawy alergii). Podrażnione miejsca można posmarować maścią z panthenolem. Jeśli objawy uczulenia utrzymują się lub stan zdrowia pogarsza się, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem dermatologiem lub alergologiem. Leczenie może trwać nawet kilka tygodni.

Ważne!

W przypadku pojawienia się uczulenia (alergii) na lakier hybrydowy nie należy nakładać go ponownie, bo grozi to zniszczeniem paznokcia, a nawet jego utratą.

Uczulenie (alergia) na hybrydę – czy to na zawsze?

Jeśli pojawiła się u ciebie reakcja alergiczna na manikiur hybrydowy, to lepiej na jakiś czas zrezygnować z niego, aby skóra mogła się zregenerować. Po kilku miesiącach można podjąć kolejną próbę, ale tylko – ważne! – po konsultacji z lekarzem i wyeliminowaniu produktów, które doprowadziły do reakcji alergicznej. W przypadku silnej reakcji alergicznej z manicure'u hybrydowego trzeba zrezygnować na zawsze.

Uczulenie (alergia) na hybrydę – o czym warto pamiętać?

 1. Jeśli nigdy nie miałaś robionej hybrydy, idź do profesjonalnego gabinetu. Manikiurzystka z doświadczeniem sprawdzi stan twojej płytki paznokciowej i podejmie decyzję, czy taką stylizację można wykonać.
 2. Wykonując hybrydę w domu, unikaj uszkodzeń zarówno płytki paznokciowej (nie piłuj jej zbyt mocno), jak i skóry wokół niej (nie wycinaj skórek zbyt głęboko).
 3. Nakładając bazę, lakier czy top nie dojeżdżaj pędzelkiem do samych skórek, by uniknąć kontaktu tych substancji ze skórę. To szczególnie niebezpieczne, gdy jest ona uszkodzona lub podrażniona.
 4. Rób przerwy od hybrydy i daj odpocząć paznokciom.
 5. Jeśli wykonujesz hybrydę w domu, nie kupuj produktów słabej jakości. Wybieraj produkty, które mają certyfikaty bezpieczeństwa, wymagane w krajach europejskich.

Źródło: "Lakiery hybrydowe z punktu widzenia oceny bezpieczeństwa", Urszula Ptaszek-Rodhe, Świat Przemysłu Kosmetycznego 1/20

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.