Zamknij

Która szczepionka dla alergików? Tylko jedna nie zawiera uczulającego składnika

30.03.2021 14:17
Szczepienie na COVID kwalifikacja
fot. Shutterstock

Podczas kwalifikacji do szczepień lekarze rodzinni coraz częściej odsyłają alergików na konsultację u alergologów. Przed szczepieniem pacjenci mają też problem z odpowiedzią na pytanie o uczulające składniki w ankiecie przed szczepieniem.

Lekarze POZ coraz częściej kierują pacjentów niezakwalifikowanych do szczepienia na konsultację do alergologów. Tymczasem „tylko ciężka reakcja alergiczna związana z anafilaksją może być przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw COVID-19” – podkreśla prof. Ewa Czarnobilska, małopolski konsultant w dziedzinie alergologii.

Problemem dla pacjentów jest też pytanie w kwestionariuszu przed szczepieniem o to, czy są uczuleni na glikol polietylenowy.

Czy alergicy powinni bać się szczepienia na COVID-19?

Nie. Zdaniem prof. Ewy Czarnobilskiej większość osób z chorobami alergicznymi, które są właściwie leczone, nie wymaga dodatkowej kwalifikacji przez alergologa przed podaniem szczepionki przeciw COVID-19. Do tych schorzeń należą m.in.: astma oskrzelowa, alergiczny nieżyt nosa, atopowe zapalenie skóry, pokrzywka czy alergia pokarmowa.
Niepożądane odczyny poszczepienne dotyczą głównie tych, którzy przebyli epizody anafilaksji po lekach, pokarmach, szczepionkach lub bez określonej przyczyny. Jak jednak zauważa profesor, również w tej grupie pacjentów jest możliwość bezpiecznego zaszczepienia się przeciw koronawirusowi, dzięki przeprowadzeniu testów alergologicznych z preparatem, który będzie podany pacjentowi. - Takie testy wykonujemy już w naszym szpitalu i przy ujemnych wynikach dają szanse na przyjęcie szczepionki także osobom, które wcześniej nie przeszły kwalifikacji – informuje prof. Ewa Czarnobilska kierująca Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Co to jest glikol polietylenowy?

Glikol polietylenowy (PEG) to grupa syntetycznych polimerów tlenku etylenu. W medycynie stosuje się go m.in. jako substancję pomocniczą w farmaceutykach. Jest uznawany za bezpieczny, ale w przypadku leków zawierających Makrogol (PEG) zgłaszano występowanie reakcji typu alergicznego.

Pytanie o glikol polietylenowy w kwestionariuszu

Problem sprawia też pytanie o uczulenie na glikol polietylenowy (PEG) z kwestionariusza wypełnianego przed szczepieniem. Nie tylko pacjenci, ale także lekarze nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie o glikol polietylenowy (PEG) lub inne substancje zawarte w danej szczepionce przeciwko COVID-19, bo do tej pory nikt nie badał takiego uczulenia.
Prof. Czarnobilska wyjaśnia: - Nie dysponujemy glikolem polietylenowym, z którym można by wykonać testy skórne potwierdzające lub wykluczające alergię na tę substancję. Jak zaznacza w rozmowie z PAP, jedynym wyjściem z tej sytuacji jest przeprowadzenie testów ze szczepionkami Pfizera i Moderny, które zawierają glikol polietylenowy, lub z preparatem AstryZeneki, który go nie zawiera (ale ma w swoim składzie polisorbat 80).

Która szczepionka najlepsza dla alergików?

Prof. Czarnobilska uważa, że dla osób, które zgłaszają ciężkie reakcje anafilaktyczne po wielu lekach, w których obecny jest glikol polietylenowy, występujący też pod nazwą Makrogol, po przeprowadzeniu testów najlepsza może okazać się szczepionka AstraZeneca, która nie zawiera tej substancji.

Źródło: PAP