Zamknij

Przez katar sienny mamy więcej neuronów w mózgu

11.08.2016 16:57

Reakcja alergiczna zachodząca pod wpływem uczulenia na pyłki wspomaga proces neurogenezy w hipokampie pobudzając obszar odpowiedzialny za pamięć i uczenie się.

Tina Franklin, flickr.com, CC By 2.0
fot. ---

A psik! - Na zdrowie - zwykliśmy wedle tradycji życzyć wszystkim, którzy kichają albo z powodu przeziębienia lub nadmiernej wrażliwości na unoszące się w powietrzu alergeny. Okazuje się, że wbrew pozorom wcale się nie mylimy. Dlaczego?

Austriackim naukowcom z Uniwersytetu w Sazburgu właśnie udało się dowieść, że stan zapalny związany z katarem siennym może mieć bezpośredni wpływ na dezaktywowanie komórek mikroglejowych, które jako komórki centralnego układu nerwowego, biorą udział w odpowiedzi immunologicznej chroniącej nas przed atakiem alergenów, co ma bezpośredni wpływ na powstawanie nowych neuronów.

Na łamach Frontiers in Cellular Neuroscience specjaliści przekonują, że reakcja alergiczna zachodząca pod wpływem działania pyłków trawy wspomaga proces neurogenezy w hipokampie i pobudza tym samym te części mózgu, które mają związek z procesem zapamiętywania i gromadzenia informacji oraz przyswajaniem wiedzy.

Eksperci są na tyle zaskoczeni wynikami badań, że planują już dalsze prace nad wyjaśnieniem, w jaki sposób alergie sezonowe mogą wpływać na funkcje poznawcze mózgu.

Podczas kichania wyrzucamy z siebie ponad 40 tys. kropel na odległość około 3 metrów. Pamiętajmy, że lepiej osłonić się zgiętym ramieniem niż kichać w dłonie, by roznosić mniej zarazków.

Przeczytaj: Z mikrobów w ludzkim nosie można stworzyć... antybiotyk!

___

Redakcja Zdrowo Bardzo/π