Zamknij

Pogoda dla alergików. Sprawdź, kiedy jest najlepsza pora na spacery

15.03.2022
Aktualizacja: 15.03.2022 15:36

Nadchodzi wiosna i już czujesz, że nos powoli się zatyka, a z oczu lecą łzy. Niedługo każde wyjście na spacer lub szybkie zakupy będzie wiązało się z występowaniem nieprzyjemnych objawów alergii na pyłki. Dlatego warto wiedzieć, jaka pogoda sprzyja alergikom, a jaka nasila objawy alergii. Kiedy najlepiej udać się na spacer? Kiedy wietrzyć mieszkanie? WYJAŚNIAMY.

Alergia a pogoda
fot. Shutterstock

Pogoda ma w przypadku alergików duże znaczenie. Deszcz, wiatr i inne zjawiska pogodowe mają wpływ na stężenie pyłków unoszących się w powietrzu. 

Pogoda ma istotny wpływ na nasilenie się symptomów alergicznych. Determinuje to, kiedy pękają nasiona i kwitną kwiaty, a kierunek wiatru decyduje o tym, w jakim kierunku i tempie rozprzestrzenią się pyłki.

Nie istnieje coś takiego, jak idealna pogoda dla alergików, ale zazwyczaj alergicy najlepiej czują się w chłodne, deszczowe dni lub tuż po opadach deszczu. Wszystko dlatego, że niższe temperatury nie pozwalają na szybki i intensywny wzrost roślinom wytwarzającym pyłek. Poza tym krople deszczu powodują opadanie pyłków, co przynosi chwilową ulgę.

Jednak po opadach, gdy wzrasta temperatura powietrza i zmniejsza się jego wilgotność, ilość pyłków w powietrzu wzrasta.

Suche, ciepłe powietrze i wiatr to najgorsza pogoda dla alergików. Wiatr rozprzestrzenia pyłki, a wysoka temperatura nasila objawy alergii. W takie dni najlepiej wyposażyć się w maseczkę zakrywającą usta i nos, a w razie wystąpienia objawów zażyć lek przeciwhistaminowy i zastosować krople do oczu dla alergików. Najlepiej jednak unikać dłuższych spacerów w tym czasie, zwłaszcza na terenach, gdzie rośnie dużo drzew i traw (parki, ogródki działkowe).

Porady pogodowe dla alergików

Warto wiedzieć, że najwięcej pyłków unosi się o porankach, popołudniami i wczesnymi wieczorami, najmniej zaś nocami. Dlatego wietrzenie pomieszczeń należy zostawić na noc, a w ciągu dnia szczelnie zamykać okna, by pyłki nie przedostawały się do pomieszczeń.

Po przyjściu z dworu warto wziąć prysznic, by zmyć ze skóry i włosów pyłki. Po szybkiej kąpieli i zmianie odzieży można poczuć szybką ulgę. 

Osoby, które zmagają się z silną alergią na pyłki, powinny w okresie pylenia częste przecierać podłogi i meble na mokro, by pozbyć się osiadających na nich pyłków. Warto również zainwestować w dobry oczyszczacz powietrza (można wybrać taki ze specjalnym filtrem zatrzymującym alergeny).

W przypadku alergików najlepszym miejscem na wypoczynek są góry lub wybrzeże, zwłaszcza gdy wieje od morza. W tych miejscach stężenie pyłków jest niższe.

Źródło: twojapogoda.pl