Zamknij

Jak odczulić się na kota? Dostępna jest tylko jedna metoda leczenia

26.04.2022
Aktualizacja: 26.04.2022 14:20

Immunoterapię alergenową, którą potocznie nazywa się odczulaniem, przeprowadza się obecnie na dwa sposoby: za pomocą szczepionek podjęzykowych lub szczepionek podawanych podskórnie. W odczulaniu na kota stosuje się tylko jedną z tych metod.

Odczulanie na kota - jaką metodą się odczulić?
fot. Shutterstock
 1. Jakie są objawy alergii na kota?
 2. Jakie są sposoby leczenia alergii?
 3. Jaki sposób odczulania jest dostępny w przypadku alergii na kota?

Koty to zwierzęta domowe, które najczęściej i najsilniej uczulają. Właściwości alergizujące ma kocia sierść, na której znajdują się substancje wydzielane ze śliną i moczem oraz związki zawarte w naskórku zwierzaka. W przypadku alergii na kota alergenem jest białko Fel d 1 (sekretoglobina), które znajduje się przede wszystkim w kociej ślinie. Reakcja alergiczna na to konkretne białko dotyczy 80-90 proc. osób uczulonych na koty.

Jakie są objawy alergii na kota?

Najczęściej objawy uczulenia na kota dotyczą układu oddechowego. Alergeny wnikają do nosa i oskrzeli alergika podczas normalnego wdechu. Osoba uczulona po kontakcie ze zwierzęciem narzeka na:

 • katar
 • kaszel
 • drapanie w gardle
 • łzawienie
 • przekrwienie błony śluzowej nosa
 • swędzenie oczu
 • obrzęk powiek
 • wysypka
 • swędzenie i zaczerwienienie skóry.

W przypadku alergii na kota nie trzeba się go od razu pozbywać z domu – jak dawniej zalecali lekarze. Możliwe jest leczenie objawowe, ale dostępne jest też odczulanie na sierść kota – warto je wypróbować, choć może zająć nawet kilka lat. Im później zdiagnozowana alergia, tym odczulanie może potrwać dłużej.

Jakie są sposoby leczenia alergii?

Alergię można leczyć objawowo przyjmując bezpieczne leki, które niwelują negatywne skutki tej choroby. Można też zastosować tzw. odczulanie, czyli immunoterapię alergenową. Podając organizmowi alergen doprowadza się do tego, by zaczął on tolerować ten czynnik.
– Właściwsze od farmakologicznego leczenia objawowego alergii jest szukanie leczenia przyczynowego, szukanie czegoś, co może wpływać na przyczynę alergii. Takim postępowaniem jest tzw. odczulanie, to jest nazwa potoczna immunoterapii alergenowej. Podając stopniowo wzrastające dawki alergenu wpływamy na układ immunologiczny, zmieniając jego reaktywność i aktywujemy mechanizmy immunologiczne pozwalające „tolerować” alergen, który poprzednio wywoływał objawy nadwrażliwości, tj. alergii – tłumaczy prof. Marita Nittner-Marszalska z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Alergologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Ekspertka podkreśla, że w ostatnich dwóch dekadach w immunoterapii alergenowej zauważalny jest bardzo dynamiczny rozwój, a na rynek wprowadzane są nowe formy szczepionek. Obok dostępnych dotychczas szczepionek iniekcyjnych podawanych podskórnie, dostępne są szczepionki alergenowe w postaci roztworów i tabletek podawane podjęzykowo, które pacjent może przyjmować w domu.

Jaki sposób odczulania jest dostępny w przypadku alergii na kota?

Prof. Marita Nittner-Marszalska wyjaśnia, że lekarze nie dysponują szczepionkami przeciwko wszystkim alergenom. Istnieje jednak możliwość stosowania immunoterapii drogą podskórną przeciwko alergiom wziewnym na pyłki traw, drzew, chwastów, pleśni, alergiom na jad owadów błonkoskrzydłych i alergiom na kota i psa. Natomiast drogą podjęzykową immunoterapia jest stosowana w alergii na brzozę, trawy i roztocza.

Leczenie obiema postaciami szczepionek musi być kontrolowane przez alergologa. W wypadku szczepionek podskórnych wszystkie zastrzyki odbywają się w gabinecie alergologa, początkowo co 7-14 dni, potem średnio co 30 dni. Immunoterapia podjęzykowa wymaga natomiast podania pierwszej dawki w gabinecie alergologa, a wizyty monitorujące leczenie są ustalane indywidualnie co kilka miesięcy. Ta druga metoda jest więc znacznie wygodniejsza dla pacjenta. Niestety, na razie nie jest ona dostępna w przypadku alergii na kota.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: Zdrowie.radiozet.pl / PAP/Roman Skiba