Zamknij

Objawy uczulenia na truskawki – kto nie powinien jeść tych owoców?

14.06.2021
Aktualizacja: 14.10.2021 22:38

Truskawki są zaliczane do potencjalnych alergenów, ale uczulenie na te owoce występuje dość rzadko – częściej zdarza się u dzieci niż u dorosłych. Objawy alergii na truskawki mogą dotyczyć różnych obszarów ciała. Zobacz, jakie są objawy uczulenia na te owoce i kto nie powinien ich jeść.

Objawy uczulenia na truskawki
fot. Shutterstock
 1. Uczulenie na truskawki – co powoduje alergię?
 2. Jakie są objawy uczulenia na truskawki?
 3. Co robić, gdy wstąpi uczulenie na truskawki?
 4. Czy kobiety w ciąży i karmiące piersią mogą jeść truskawki?

Choć zdarza się rzadko, uczulenia na truskawki nie można lekceważyć, dlatego warto znać jego objawy. Alergia na te owoce to alergia krzyżowa – jest większe prawdopodobieństwo, że osoby uczulone na pyłek brzozy, pyłki traw oraz rośliny z rodziny różowatych, a także brzoskwinię, gujawę, banana, mandarynki i winogrona, alergicznie zareagują także na truskawki.

Uczulenie na truskawki – co powoduje alergię?

Powodem wystąpienia objawów alergii na truskawki są białka wchodzące w skład komórek tych owoców. Spożycie ich powoduje nieprawidłową reakcję układu odpornościowego, za którą odpowiadają przeciwciała w klasie IgE, skierowane przeciwko temu składnikowi pokarmu. Wydzielana jest wtedy histamina, która powoduje objawy uczulenia, np. obrzęk, duszność.

Po zjedzeniu truskawek może też wystąpić tzw. pseudoalergia, czyli reakcja niepożądana nie na sam alergen, tylko na substancje naturalnie występujące w produkcie, np. histaminę, lub dodane do niego, np. konserwanty. Truskawki są zaliczane do tzw. stymulatorów histaminy – reakcja uczuleniowa po ich zjedzeniu może się więc wiązać z nietolerancją histaminy.

Jakie są objawy uczulenia na truskawki?

Objawy alergii na truskawki mogą dotyczyć jamy ustnej, skóry, układu oddechowego i pokarmowego. Symptomami uczulenia na truskawki mogą być:

 • mrowienie i swędzenie języka
 • obrzęk ust, języka, gardła i twarzy
 • mrowienie i pieczenie podniebienia
 • duszność z powodu skurczu dróg oddechowych
 • nudności i wymioty
 • ból brzucha
 • biegunka
 • wysypka i pokrzywka
 • świąd skóry
 • atopowe zapalenie skóry

U dzieci najczęściej występują objawy skórne uczulenia na truskawki. Najgroźniejszym objawem reakcji alergicznej na truskawki jest skurcz dróg oddechowych prowadzący do duszności (krótki świszczący oddech) – zwykle występuje dość szybko po spożyciu owoców i może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Konieczna jest wtedy szybka pomoc medyczna.

Każdy z objawów uczulenia na truskawki wymaga jednak konsultacji lekarskiej.

Co robić, gdy wstąpi uczulenie na truskawki?

Jedynym sposobem na alergię pokarmową jest wyłączenie z diety uczulającego składnika. Jeśli wystąpią objawy reakcji alergicznej na truskawki, należy natychmiast przestać je jeść – jeśli objawy nie są ciężkie, po pewnym czasie powinny minąć. Zawsze warto też skonsultować się z lekarzem, czy konieczne jest całkowite wyeliminowanie tych owoców z diety.

W przypadku wstrząsu anafilaktycznego po zjedzeniu truskawek trzeba wezwać pogotowie ratunkowe, a zanim przyjedzie, udzielić pierwszej pomocy w przypadku wstrząsu anafilaktycznego.

Warto pamiętać, że największe właściwości alergogenne mają świeże owoce – po obróbce termicznej, np. gotowaniu (dżem), pieczeniu, truskawki zdecydowanie rzadziej wywołują objawy alergii. Istnieją też gatunki truskawek, które nie powodują alergii – to tzw. truskawki białe.

Czy kobiety w ciąży i karmiące piersią mogą jeść truskawki?

Kobiety w ciąży bez przeszkód mogą jeść truskawki, zwłaszcza w sezonie. Poza sezonem na truskawki lepiej z nich zrezygnować, bo na czas transportu są one pokrywane chemicznymi konserwantami, których lepiej unikać. Nieuzasadnione są obawy, że truskawki jedzone przez przyszłą mamę mogą spowodować uczulenie u dziecka – lekarze zapewniają, że jedzenie truskawek w ciąży i innych potencjalnych alergenów nie ma związku ze zwiększeniem ryzyka alergii u dziecka.

Mamy karmiące piersią także mogą jeść bez obaw truskawki – najnowsze zalecenia są takie, że karmiąc piersią, można jeść wszystko. Karmiąca mama nie może jeść truskawek tylko wtedy, gdy sama ma na nie uczulenie – czyli jedynie w trosce o swój stan zdrowia.

loader