Zamknij

Objawy alergii na pyłki coraz cięższe. Polscy badacze odkryli przyczynę

11.05.2022
Aktualizacja: 11.05.2022 12:30
Objawy alergii na pyłki coraz silniejsze
fot. Shutterstock

Zmiany klimatyczne nasilają przebieg alergii wziewnej, zwłaszcza u osób mieszkających w miastach. Polscy naukowcy znaleźli na to dowód.

Alergia na pyłki roślin ma od kilku lat ostrzejszy przebieg, zwłaszcza u pacjentów mieszkających w miastach. Polscy naukowcy odkryli przyczynę tego zjawiska – podaje PAP.

– Wiedzieliśmy już od dawna, że pyłki działają coraz agresywniej, ale niedawno odkryliśmy mechanizm, dlaczego tak się dzieje – powiedziała prof. Ewa Czarnobilska, alergolog z Zakładu Alergologii Klinicznej i Środowiskowej CM UJ. Jej zespół przeprowadził badania i niedawno opublikował ich wyniki.

Zmiany klimatu przyczyną nasilenia alergii

Za intensywniejszy sezon alergii odpowiadają zmiany klimatyczne oraz zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza w miastach.

Badacze zebrali pyłki brzozy z terenów o dużym zanieczyszczeniu, m.in. w Krakowie, przy głównych traktach komunikacyjnych, a także z obszarów o mniejszym zanieczyszczeniu, np. w Niepołomicach. Następnie porównywano skład białek tych pyłków (odpowiedzialnych za reakcję alergiczną).

– Okazało się, że pyłek z krakowskich drzew zawierał więcej alergenów w porównaniu do tych rosnących w czystszym środowisku – tłumaczyła prof. Ewa Czarnobilska i dodała: – Obserwujemy, że obecnie pacjenci uczuleni na pyłek brzozy, którzy mieszkają w miastach, mają nie tylko objawy alergicznego nieżytu nosa i zapalenia spojówek, ale również astmę sezonową. Z drugiej strony osoby, które nigdy wcześniej nie miały alergii, teraz w wieku dorosłym zgłaszają się do lekarza, najczęściej z ciężkim zapaleniem spojówek, a my potwierdzamy u nich uczulenie na brzozę.

Pyłki agresywniejsze, sezon pylenia dłuższy

Zdaniem alergolożki, obecnie pyłki są bardzo agresywne, ponieważ z jednej strony mają więcej w sobie alergenów, a dodatkowo transportują na swojej powierzchni pył zawieszony. Działają też dłużej, bo zmiany klimatyczne wydłużają sezony pylenia, szczególnie drzew, np. brzozy czy olchy, a wyższe temperatury powietrza powodują wcześniejsze pylenie.

– Z roku na rok, na wiosnę trafia do mnie coraz więcej pacjentów z objawami łzawiących i piekących oczu, często z uporczywym świądem, nasilonym katarem, a nawet dusznościami wskazującymi na astmę – tłumaczy alergolog i zachęca do odczulania. Najlepiej zacząć je jesienią, przed sezonem pylenia.

Źródło: PAP Beata Kołodziej