Zamknij

Czy alergia może być przyczyną moczenia nocnego? Wyjaśniamy

01.06.2021
Aktualizacja: 14.10.2021 22:16
Czy alergia może być przyczyną moczenia nocnego?
fot. Shutterstock

Moczenie nocne to przykra dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn. Okazuje się, że jedną z nich może być alergia pokarmowa lub wziewna. Dlaczego? Wyjaśniamy.

  1. Moczenie nocne na tle alergicznym: przyczyny
  2. Moczenie nocne na tle alergicznym: leczenie
  3. Moczenie nocne na tle alergicznym: studium przypadku

Moczenie nocne to dość częsta i przykra dolegliwość, która pojawia się głównie u dzieci, ale czasem zdarza się również u osób dorosłych. Przyczyn moczenia nocnego może być wiele, m.in. infekcje lub wady wrodzone układu moczowego, zaburzenia psychoemocjonalne u dziecka lub jego rodziny, a także – o czym się rzadko pisze – również alergia lub nadwrażliwość na pokarmy. Dowiedli tego angielscy lekarze, którzy przeprowadzili badania potwierdzone podwójnie ślepą próbą. Wynika z nich, że nadwrażliwość, alergia lub pseudoalergia mogą być przyczyną aż 60 proc. przypadków moczenia nocnego.

Moczenie nocne na tle alergicznym: przyczyny

Moczenie nocne mogą wywołać:

  • alergeny pokarmowe, np. nabiał pochodzenia krowiego, środki konserwujące, barwniki spożywcze, warzywa i owoce (np. jabłka, seler, pietruszka, groch),  
  • alergeny wziewne, np. znajdujące się w łóżku dziecka (pierze, roztocze, sierść zwierząt).

Mechanizm moczenia nocnego o podłożu alergicznym nie został jeszcze dokładnie rozpoznany, ale przypuszcza się, że alergen może wywoływać skurcz mięśni gładkich pęcherza. Podobny mechanizm leży u podstaw skurczu oskrzeli, który jest jednym z objawów astmy.

Moczenie nocne na tle alergicznym: leczenie

U wielu dzieci moczenie nocne ustępuje po wprowadzeniu diety eliminacyjnej i usunięciu z jadłospisu pokarmów wywołujące alergię, a także po podaniu leków przeciwalergicznych. Natomiast powraca, gdy dziecko znowu zaczyna jeść produkty uczulające.

"Pod opieką mojej przychodni znajduje się kilkadziesiąt dzieci z wielonarządową alergią i nadwrażliwością na pokarmy, u których leczenie dietą eliminacyjną na przykład kataru, astmy, atopowego zapalenia skóry czy biegunki spowodowało również ustąpienie moczenia nocnego. Prowokacja szkodliwymi pokarmami nieodmiennie wywoływała nawrót dolegliwości" – napisała w książce "Oswoić alergie. Skąd się biorą uciążliwe dolegliwości i jak sobie z nimi radzić" dr n. med. Danuta Myłek. I dodała: "Do naszej poradni zgłaszają się dzieci, którym nie pomogły żadne formy leczenia (operacje, antybiotyki, psychoterapia). Tylko u 10 proc. z nich objawy nie ustępują po przeprowadzenia kompleksowego leczenia alergicznego i dietetycznego. Pozostałe przestają się moczyć w ciągu kilku dni od odstawienia szkodliwych substancji".

Moczenie nocne na tle alergicznym: studium przypadku

Dr Danuta Myłek w swojej książce opisuje kilka przypadków moczenia nocnego na tle alergicznym. Jej najstarszy pacjent z moczeniem nocnym miał 32 lata. Przyczyną tej dolegliwości były niektóre warzywa i sery. Dieta eliminacyjna rozwiązała jego problem. Podobnie było w przypadku 18-letniej dziewczyny, która przez całe życie moczyła się. Przyczyn upatrywano w jej ciężkim dzieciństwie (była wychowanką domu dziecka). Okazało się, że była uczulona na jabłka, seler, pietruszkę i groch, a także na występujące powszechnie w żywności środki konserwujące oraz barwniki. Wyeliminowanie tych produktów oraz farmakoterapia sprawiły, że moczenie nocne ustąpiło.

To jak istotne jest całkowite odstawienie alergenów i ostrożność w wyszukiwaniu zamienników świadczą inne dwa przypadki opisane przez dr Danutę Myłek. Specjalistka opisała w swojej książce historię 4,5-letniego chłopca, który cierpiał na nawracające zapalenia oskrzeli, bóle brzucha oraz moczenie nocne. Okazało się, że miał uczulenie na wiele pokarmów i roztocze. Chłopcu zmieniono dietę, wyeliminowano wiele pokarmów, w tym soki i napoje słodzone. Zamiast nich chłopiec pił wodę. Okazało się, że objawy ustąpiły, ale po kilku miesiącach wróciły. Śledztwo rodzinne wykazało, że babcia chłopca, nie mogąc się pogodzić z tym, że chłopiec pije tylko wodę, podawała mu – bez wiedzy rodziców – soki owocowe z kartoników.

Inna historia dotyczyła 5-letniego chłopca, który miał alergię na mleko krowie i to ono było przyczyną jego wielu dolegliwości, w tym moczenia nocnego. Produkty, które go uczulały, wyeliminowano z jego diety i wprowadzono mleko zastępcze. Niestety nie smakowało mu ono, więc rodzice zmienili je na mleko kozie. Moczenie nocne wróciło. Dr Myłek podkreśla, że niektóre białka koziego mleka są podobne do białek mleka krowiego i mogą uczulać krzyżowo.

Czy Twoje dziecko ma problem z moczeniem nocnym, a może ty borykasz się z tą dolegliwością? Jeśli tak, to zgłoś się do alergologa, który zleci wykonanie koniecznych badań i ustali, jakie produkty warto w Twoim przypadku (lub przypadku Twojego dziecka) wyeliminować z diety. Nie rób tego na własną rękę, bo eliminowanie pokarmów bez kontroli lekarza lub dietetyka może prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia niedoborów.

Źródło: Oswoić alergie. Skąd się biorą uciążliwe dolegliwości i jak sobie z nimi radzić, dr n. med. Danuta Myłek, Wydawnictwo Burda 2018

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.