Zamknij

Masz ciemne cienie pod oczami? To może być objaw alergii

26.04.2022
Aktualizacja: 26.04.2022 09:50

Alergia potrafi uprzykrzyć życie alergikowi. Katar, uczucie zatkania nosa, łzawienie oczu, a do tego cienie pod oczami... Dowiedz się, czym są cienie alergiczne i jak im zapobiec. 

Alergiczne cienie pod oczami
fot. Shutterstock
 1. Dlaczego cienie alergiczne pojawiają się pod oczami?
 2. Alergiczne cienie pod oczami – kiedy do lekarza?
 3. Alergiczne cienie pod oczami – czy można ich uniknąć?

Ciemne cienie pod oczami mogą być objawem alergicznego nieżytu nosa, czyli zapalenia śluzówek nosa i zatok wywołanego kontaktem z alergenami. Pojawiają się one w wyniku zapalenia zatok i towarzyszą im zwykle inne objawy kataru siennego. Cienie opisuje się jako sinoróżowe przebarwienia skóry poniżej powieki dolnej, przypominające siniaki. W literaturze medycznej stosuje się nazwę cienie alergiczne (z ang. allergic shiners).
Oczywiście cienie pod oczami mogą być objawem wielu innych dolegliwości czy chorób, dlatego przyjmuje się, że z cieniami alergicznymi mamy do czynienia, gdy ich pojawieniu się towarzyszą inne objawy, takie jak:

Wymienione powyżej objawy pojawiają się, gdy osoba uczulona ma kontakt z alergenem, a więc wczesną wiosną i latem, gdy pylą rośliny. Natomiast w przypadku uczulenia na roztocze kurzu, łupieżu zwierzęcego, pleśni, grzybów etc. mogą pojawiać się przez cały rok, z nasileniem objawów, gdy stężenie alergenów w powietrzu jest najwyższe (najczęściej w zimie, gdy spędzamy sporo czasu w domach i gdy zanieczyszczenie powietrza jest największe).

Dlaczego cienie alergiczne pojawiają się pod oczami?

Gdy błona śluzowa nosa i zatok, a także oczy są ciągle podrażniane przez alergeny (np. pyłki roślin), to rozwija się stan zapalny. W wyniku czego dochodzi do obrzęku nabłonka w nosie i zatokach. Miejsca te stają się zaczerwienione, obrzęknięte, zwiększa się przez to ilość produkowanych wydzielin, dochodzi przekrwienia zatok, a w konsekwencji również do wysięku z umiejscowionych tam małych naczyń krwionośnych (również tych pod oczami). Krew gromadzi się tam, a nabrzmiałe żyły rozszerzają się i ciemnieją, tworząc cienie i obrzęki.

Alergiczne cienie pod oczami – kiedy do lekarza?

Jeśli podejrzewamy u siebie alergię wziewną, należy skonsultować się z lekarzem alergologiem. Im szybciej, tym lepiej. Objawy alergii wziewnej mogą być bardzo dokuczliwe. Nie tylko obniżają samopoczucie, ale również koncentrację, co może wpływać na pogorszenie wyników i wydajności w szkole czy pracy.

Ważne!

Wizyta u lekarza jest konieczna, gdy pojawia się gorączka, wydzielina z nosa na kolor zielony, pojawia się ból zatok, lub gdy leki przeciwalergiczne nie pomagają w łagodzeniu dolegliwości.

Alergiczne cienie pod oczami – czy można ich uniknąć?

Najskuteczniejszym sposobem leczenia alergii jest unikanie alergenu, ale w praktyce jest to niemożliwe, więc zwykle zaleca ograniczenie ekspozycji na alergen oraz stosowanie leków przeciwhistaminowych, zmniejszających przekrwienie śluzówki, a także przeciwzapalnych kropli do oczu czy sterydowych sprejów do nosa. Warto również pomyśleć o odczulaniu, czyli o immunoterapii.

Aby ograniczyć ekspozycję na alergeny, warto wprowadzić kilka zmian w stylu życia, np.:

 • w okresie pylenia nie otwierać okien i korzystać, o ile jest taka możliwość, z klimatyzatora,
 • używać oczyszczacza powietrza z filtrem HEPA,
 • używać nawilżacza, aby nawilżyć powietrze i złagodzić podrażnione tkanki oraz opuchnięte naczynia krwionośne w nosie,
 • używać antyalergicznych pokrowców na materac, koce i poduszki,
 • oczyścić dom z kurzu, pleśni i sierści zwierząt,
 • myć ręce po kontakcie ze zwierzęciem,
 • nosić okulary przeciwsłoneczne na zewnątrz, aby pyłki nie dostały się do oczu,
 • śledzić na bieżąco lokalną prognozę pogody pod kątem stężenia pyłków i zostać w domu, gdy jest ono najwyższe,
 • stosować mgiełkę solną do nosa dwa razy dziennie, aby usunąć pyłek z nosa oraz nadmiar śluzu,
 • doprawiać jedzenie kurkumą, która hamuje reakcje alergiczne (o ile nasz organizm ją dobrze toleruje),
 • dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: healthline.com/ "Wszystko o alergiach. Praktyczny poradnik", Joanne Clough, Świat Książki, 2007