Zamknij

Maseczka chroni nie tylko przed wirusami. Także przed jedną z chorób sezonowych

01.04.2021
Aktualizacja: 02.04.2021 18:12
Maseczka chroni przed alergią
fot. Shutterstock

Maseczki, które trzeba nosić jako ochronę przed zakażeniem koronawirusem, chronią także przed ciężkim przebiegiem wiosennych alergii na pyłki. Co jeszcze możesz zrobić, by zmniejszyć objawy uczulenia na pyłki?

Choć noszenie maseczki nie należy do przyjemności, to akurat w przypadku alergii na pyłki bardzo pomaga w minimalizowaniu objawów uczulenia. Podobnie działa też to, że większą ilość czasu spędzamy teraz w domu (w pomieszczeniach jest mniej alergenów).

Maseczka chroni przed alergią na pyłki

Dzięki maseczkom uczuleni na pyłki mogą się czuć w tym sezonie lepiej niż w poprzednich latach. W 2020 r. przeprowadzono badanie, które wykazało, że „objawy alergicznego nieżytu nosa [kataru siennego] wśród pielęgniarek zostały znacznie zmniejszone dzięki stosowaniu masek twarzowych podczas pandemii COVID-19” - jak oświadczył w komunikacie Do-Yeon Cho, profesor nadzwyczajny otolaryngologii na Uniwersytecie Alabama w Birmingham.
Naukowiec podkreślił też, że każdy rodzaj osłony twarzy może znacznie zmniejszyć ilość pyłków i alergenów, które mogą dostać się do nosa i ust. Ważne jest jednak, aby nie dotykać przedniej strony maski podczas jej zdejmowania i nie odwracać jej podczas ponownego użycia.

Jak jeszcze zmniejszyć objawy wiosennych alergii?

Oprócz noszenia maski są też inne sposoby, by objawy alergii na pyłki były mniej dokuczliwe. Przede wszystkim trzeba zaprzyjaźnić się z  kalendarzem pylenia roślin. Prof. Do-Yeon Cho zaleca również poniższe metody.

  1. Jeśli jesteś uczulony na pyłki roślin, ogranicz aktywność na świeżym powietrzu, gdy liczba pyłków jest wysoka.
  2. Śledź raporty dotyczące stężenia pyłków w powietrzu – są one na bieżąco aktualizowane na stronach internetowych lub w specjalnych aplikacjach.
  3. Jeśli masz taką możliwość korzystaj z oczyszczaczy powietrza, które wyłapują również alergeny.
  4. Przyjmuj leki na alergię, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem sezonu pylenia, aby zapobiec uwalnianiu przez organizm histamin i innych substancji, które powodują objawy alergii.
  5. Bierz kąpiel i myj włosy szamponem codziennie przed pójściem spać, aby zmyć z nich pyłki.
  6. Po wejściu do domu z dworu najlepiej od razu zmieniaj ubranie i przemywaj nos solą fizjologiczną.
  7. Pościel i ubrania pierz w gorącej wodzie z dodatkiem środków piorących. Uprane rzeczy najlepiej susz w suszarce do ubrań (jeśli ją masz) lub w pomieszczeniu, a nie na świeżym powietrzu, gdzie alergenów jest zdecydowanie więcej.
  8. Wychodź na dwór po deszczu, bo wtedy w powietrzu unosi się mniej pyłków.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: WebMD.com