Polski wynalazek zmieni życie alergików?

Redakcja
22.07.2015 16:15
Polski wynalazek zmieni życie alergików?
fot. Łódź: Naukowcy opatentowali specjalną tkaninę dla alergików

Ten wynalazek może znacznie poprawić jakość życia osób cierpiących na alergię! Łódzcy naukowcy opatentowali nową tkaninę, która przepuszcza powietrze, ale nie przepuszcza groźnych dla alergików odchodów roztoczy kurzu domowego. 

Roztocza to drobne żyjątka obecne w naszym otoczeniu. Mieszkają w materacach, poduszkach, pościeli... Wydzielają białka, które są silnymi alergenami. 

Tkanina opracowana w Łodzi tworzy pewnego rodzaju barierę, która - upraszczając - chroni alergika przed roztoczami, bo nie dopuszcza ich do niego. Zdaniem specjalistów, stosowanie pokrowców z nowego materiału umożliwia obniżenie stężenia alergenów w otoczeniu chorego.

- Musieliśmy uzyskać taką strukturę materiału, która przepuszcza parę wodną i powietrze, a nie przepuszcza alergennych odchodów roztoczy kurzu domowego. Innowacyjność polega na zastosowaniu specjalnych przędz, opracowaniu specjalnej struktury tkaniny i powłoki polimerowej, która spełniałaby nasze założenia - tłumaczy Małgorzata Cieślak z Instytutu Włókiennictwa w Łodzi.

Lekarze podkreślają, że alergia naprawdę może uprzykrzyć życie. Osoby uczulone cierpią z powodu astmy oskrzelowej, nieżytu nosa, a czasami zmian skórnych.

Źródło: PAP