Zamknij

Koronawirus i alergia sezonowa: jak odróżnić objawy?

20.04.2020
Aktualizacja: 03.04.2021 10:17

Wraz z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, rozprzestrzenia się jeszcze jedna choroba - lęk przed objawami. Mamy niestety złą wiadomość. Wraz z pojawieniem się wiosny pojawią się także objawy alergii. Warto wtedy wiedzieć, jak je odróżnić od objawów SARS-CoV-2.

Koronawirus i alergia sezonowa
fot. Shutterstock

Pandemia koronawirusa zbiega się z okresem, gdy u wielu osób zaczynają pojawiać się objawy alergii sezonowej. Katar, łzawienie oczu, drapanie w gardle i złe samopoczucie mogą zatem wzbudzać niepokój i prowokować do pytań: to alergia, czy koronawirus?

W miarę zbliżania się wiosny alergia może wywoływać objawy, które mogą utrudniać ustalenie, z czym dokładnie organizm walczy. Alergicy powinni zatem znać subtelne różnice między objawami alergii i objawami zakażenia koronawirusem.

Objawy alergii sezonowej

Alergię sezonową, jak sama nazwa wskazuje, cechuje sezonowość, czyli występowanie objawów tylko w niektórych okresach roku. Objawy alergii na pyłki roślin mogą ujawniać się już na początku roku, ale najpoważniejsze objawy alergicy odczuwają na wiosnę - w kwietniu i w maju, gdy kwitnie najwięcej roślin.

U niektórych alergików objawy alergii na pyłki mogą być naprawdę silne i dosłownie zwalać z nóg.

Typowe objawy alergii sezonowej na pyłki roślin:

 • katar: wyciek bezbarwnej i wodnistej wydzieliny z nosa;
 • swędzenie i zaczerwienienie nosa;
 • swędzenie i zaczerwienienie spojówek i uszu;
 • drapanie w gardle, suchy i męczący kaszel;
 • suchość w jamie ustnej;
 • uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła;
 • podwyższona temperatura;
 • napady kichania w seriach;
 • trudności z zasypianiem i koncentracją;
 • złe samopoczucie.

Co warto wiedzieć? Charakterystyczne dla alergii na pyłki roślin jest występowanie objawów wyłącznie w okresie pylenia. Do najczęstszych należą zazwyczaj katar (nieżyt nosa), zaczerwienienie spojówek, kichanie i kaszel.

Gdy pojawią się objawy, warto zadać sobie pytanie, czy ta sytuacja pojawia się regularnie każdego roku, czy może jest to pierwszy raz. Jeśli objawy te cechuje sezonowość i ustępują po zastosowaniu leków przeciwhistaminowych, to można założyć, że mamy do czynienia z alergią.

ZOBACZ: Kalendarz pylenia roślin. Kiedy pylą trawy i drzewa?

Objawy zakażenia koronawirusem

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może przebiegać bezobjawowo lub skąpoobjawowo, może również przypominać grypę. Tylko u niektórych osób, głównie starszych i przewlekle chorych, przebieg zakażenia koronawirusem jest ciężki.

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba ta najczęściej objawia się:

 • kaszlem;
 • gorączką;
 • dusznościami;
 • bólami mięśni;
 • zmęczeniem.

Ciężkie zakażenia koronawirusem mogą powodować zapalenie płuc, a także poważne, zagrażające życiu zmiany w płucach.

Czy to objawy koronawirusa? Twoja osobista historia może, choć nie musi dać na to pytanie odpowiedź. Podróżowałeś niedawno w rejony, w których występują zakażenia koronawirusem? Miałeś kontakt z kimś, kto przyjechał z takich regionów? Spędzałeś czas w dużych skupiskach ludzi? Są to czynniki ryzyka zakażenia koronawirusem i na pewno będą brane pod uwagę podczas ewentualnej rozmowy z lekarzem.

ZOBACZ: Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, pandemia 

Należy zwrócić uwagę na to, czy objawy nasilają się z czasem. Objawy alergii są stałe i utrzymują się przez cały sezon pylenia lub do momentu wdrożenia leczenia przeciwalergicznego. Objawy koronawirusa przypominają grypę - mogą wystąpić nagle i nasilać się z czasem, ale w ciągu tygodnia-dwóch ustępują. Jeśli masz suchy kaszel, gorączkę i czujesz silne zmęczenie, to możesz mieć koronawirusa.

Tym, co może pomóc w odróżnieniu zakażenia koronawirusem od grypy i alergii, jest duszność. To częsty objaw COVID-19, który występuje przed rozwojem zapalenia płuc.

Jeśli podejrzewasz u siebie objawy zakażenia SARS-CoV-2, zadzwoń pod bezpłatny numer 800 190 590 lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego, lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.