Zamknij

Jak często zmieniać pościel? Mikrobiolodzy znają odpowiedź

11.07.2022
Aktualizacja: 11.07.2022 15:45
Jak często zmieniać pościel w lecie?
fot. Shutterstock

W łóżku nigdy nie jesteśmy sami. Są z nami również roztocza i bakterie, które żywią się naszym martwym naskórkiem. Warto o tym pamiętać zwłaszcza latem. Dowiedz się, jak często zmieniać pościel.

Jak często zmieniasz pościel latem? Co dwa tygodnie, co tydzień, co dwa dni, codziennie? Zdaniem mikrobiologów powinno się to robić nie rzadziej niż raz na tydzień. Pościel jest siedliskiem bakterii, roztoczy, grzybów, a czasem – gdy pozwalamy spać w łóżku zwierzętom – również bytującym na ich ciałach pasożytom. Ich pożywką jest naskórek, włosy, sierść zwierząt. Rozwojowi roztoczy służą też wilgotność i temperatura powyżej 20 st. C.

Przeciętny człowiek zrzuca dziennie 1,5 g martwego naskórka, to około trzech ósmych łyżeczki. Wizualnie niewiele, ale dla roztoczy to prawdziwa uczta, zwłaszcza gdy dodamy do tego ślinę i włosy. 

Roztocza to stworzenia zbyt małe, by można było je zobaczyć gołym okiem. Nie gryzą, jak pluskwy i nie zagrzebują się pod skórą, jak to ma miejsce w przypadku świerzbu. Mimo to te małe stworzenia mogą sprawić wiele problemów.

Obecność roztoczy w pościeli, a właściwie ich odchody i odnóża, a także grzybów, może przyczynić się do rozwoju alergii, astmy czy atopowego zapalenia skóry. Jej objawami mogą być katar, kaszel, problemy skórne, np. zapalenie mieszków włosowych. W skrajnych przypadkach może pojawić się również duszność.

Jak często więc trzeba wymieniać pościel? Trzeba to robić przynajmniej raz w tygodniu, a nawet częściej, jeśli śpią z nami zwierzęta albo nadmiernie się pocimy, mamy problemy skórne lub pojawiają się inne symptomy alergii.

  1. Zmieniając pościel, warto pamiętać o odkurzeniu materaca.
  2. Pościel powinna być prana w temperaturze 60 st. C.
  3. Najlepiej byłoby, gdyby pościel, w której śpimy, była bawełniana, lniana, czyli z materiałów oddychających.
  4. Pościel warto po praniu i wyschnięciu wyprasować.
  5. Warto też pamiętać o praniu koca, kołdry i poduszek. Na szczęście można to robić rzadziej, czyli co 3-6 miesięcy.

Jest jeszcze jedna rzecz, o której warto pamiętać: każdego ranka, zanim pościelisz łóżko, pozwól jej wyschnąć. Dopiero później możesz ją schować. Dzięki temu zmniejsza się wilgotność i tym spowalnia się rozwój bakterii i roztoczy.