Zamknij

Do czego prowadzi nieleczona alergia? LISTA niebezpiecznych chorób

06.05.2022
Aktualizacja: 06.05.2022 10:00

Alergia potrafi być uciążliwa. Mimo to niektórzy bagatelizują jej objawy, czekając aż minie sezon pylenia. To błąd, który może powodować rozwój poważnych chorób. Zobacz, jakie są skutki nieleczonej alergii

Nieleczona alergia: LISTA powikłań
fot. Shutterstock
  1. Choroby autoimmunologiczne
  2. Choroby dróg oddechowych
  3. Kolejne uczulenia
  4. Schorzenia wątroby
  5. Choroby dróg rodnych
  6. Cukrzyca
  7. Zaburzenia układu krążenia
  8. Depresja

Alergia to inaczej nieprawidłowa reakcja immunologiczna organizmu na alergeny występujące w środowisku. U niektórych objawy są na tyle delikatne, że nie uniemożliwiają codziennego funkcjonowania, jednak u innych alergia jest na tyle silna, że może powodować gorączkę, ból głowy, obrzęki, światłowstręt, zaburzenia snu.  Niezależnie od tego, jak bardzo nasilone są objawy alergii, niezbędne jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Niekontrolowanie stanu zdrowia u alergika może mieć poważne konsekwencje. Jakie choroby mogą rozwinąć się w konsekwencji nieleczenia alergii?  Najczęstsze skutki nieleczonej alergii to:

Choroby autoimmunologiczne

Osoby z nieleczonymi alergiami są bardziej podatne na schorzenia autoimmunologiczne, takie jak celiakia, choroba Leśniowskiego-Crohna, toczeń.

Choroby dróg oddechowych

Nieleczona alergia powoduje nawracające przeziębienia. U wielu alergików brak specjalistycznego leczenia prowadzi do astmy. To właśnie nieleczona alergia jest najczęstszą przyczyną astmy u dzieci (ok. 80 procent).

Kolejne uczulenia

Nieleczona alergia sprawia, że objawy się nasilają, a układ immunologiczny działa coraz gorzej, co prowadzi do reakcji alergicznej na kolejne substancje.

Schorzenia wątroby

Najważniejszym zadaniem wątroby jest usuwanie toksyn z organizmu. Gdy zmagamy się z alergią, wątroba pracuje dużo ciężej, przez co działa mniej efektywnie. Problemem jest również przyjmowanie leków antyhistaminowych na własną rękę, bez kontroli lekarza, co może być bardzo obciążające dla wątroby. Nieprawidłowe leczenie może prowadzić m.in. do polekowego uszkodzenia wątroby, a w skrajnych przypadkach nawet do niewydolności narządu.

Choroby dróg rodnych

Nieleczona alergia może wpływać na rozwój chorób dróg rodnych. U kobiet zmagających się z alergią mogą wystąpić stany zapalne dróg rodnych (pochwy, sromu). Podczas ciąży alergia może prowadzić do poważnych powikłań (nawet poronienia).

Cukrzyca

Alergia u dziecka może przyczynić się do rozwoju cukrzycy. Ryzyko wzrasta, jeśli w rodzinie  dziecka są cukrzycy i alergicy. Pomiędzy białkiem mleka krowiego (beta laktoglobuliną) a komórkami trzustki może wystąpić reakcja krzyżowa.

Zaburzenia układu krążenia

Alergia może powodować skoki ciśnienia, omdlenia. Objawia się również przyśpieszoną akcją serca. Ciągłe wahania ciśnienia i kołatanie serca przyczyniają się do rozwoju schorzeń układu krążenia.

Depresja

Nasilone objawy alergii mogą być przyczyną drażliwości, spadku nastroju, problemów z pamięcią i koncentracją. Badania przeprowadzone w 2017 roku przez naukowców z Columbia Mailman School of Public Health wykazano, że alergie pokarmowe zwiększają poziom lęku społecznego i ogólnego niepokoju u dzieci.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: socalregenclinic.com, zdrovi.pl, allergycliniclondon.co.uk