Zamknij

Wyczytaj dietę z twarzy. Zobacz, co cera „mówi” o Twoim odżywianiu

Aleksandra Supryn
28.12.2015 11:41

„Jesteśmy tym co jemy”. Nic więc dziwnego, że jakość diety bardzo szybko odzwierciedla się na naszej twarzy. Pewne produkty sprawiają, że wygląda ona świeżo, młodo i nieskazitelnie, inne mogą sprawić, że wyglądamy na zmęczonych i niezdrowych.

Dieta w wygląd skóry na twarzy. Czego unikać, aby mieć piękną cerę?
fot. ---

Regularna i naturalna pielęgnacja może świetnie wpłynąć na naszą cerę. Wiele osób poleca dietę składającą się jedynie z surowych produktów lub mycie twarzy wodą gazową. To jednak nie wszystko. Aby wyglądać pięknie, należy uważać na to co jemy.

Kosmetolog Nigma Talib twierdzi, że z chwilą, gdy klienci przekraczają próg jej gabinetu, wie z czego składa się ich dieta.

Sprawdź, jak poszczególne grupy pokarmowe mogą wpływać na stan skóry na Twojej twarzy.

Za dużo cukru w diecie

Jeśli w Twojej diecie jest bardzo dużo cukru, zauważysz to na swojej twarzy. Na czole pojawią się zmarszczki, a pod oczami opuchlizna. Twarz będzie lekko szarawa, a sama skóra bardzo cienka i wrażliwa. Co więcej, na całej jej powierzchni będą pojawiać się bolesne wypryski (często występujące w skupiskach).

Wszystko dlatego, że cukier bardzo źle wpływa na cerę. Podczas rozkładania go powstają molekuły, które niszczą kolagen oraz elastynę w skórze. Przez to zmarszczki są bardziej widoczne, a skóra mniej napięta.

Na skórze odzwierciedla się też to co dzieje się w układzie trawiennym. Duża ilość cukru, to większa ilość bakterii, które przyczyniają się do powstawania niedoskonałości.

Za dużo alkoholu w diecie

Jeśli kieliszek wina lub butelka piwa towarzyszy Ci niemal codziennie, możesz zauważyć, że pomiędzy oczami pojawiła się wyraźna pionowa zmarszczka lub zaczerwienienie, a powieki są lekko opadnięte. Zmienia się również kolor Twojej cery: policzki oraz okolice nosa są cały czas lekko zaczerwienione. Skóra na twarzy cały czas będzie przesuszona, a pory rozszerzone. Często pojawia się również wyraźna bruzda nosowo-wargowa.

Dawni medycy łączyli pewne części twarzy z konkretnymi narządami wewnętrznymi. Punkt między oczami był połączony z wątrobą. Stąd więc wspomniane zaczerwienienie lub zmarszczka, kiedy wątroba jest nadwyrężona.

Wszyscy wiemy również, że alkohol jest bardzo odwadniający. Nic więc dziwnego, że odzwierciedla się to na skórze, a zmarszczki są bardziej widocznie. Częste picie podrażnia również naczynka włosowate przez co skóra jest zaczerwieniona.

Nietolerancja glutenu

Jeśli jesteś uczulony na gluten, to oprócz dolegliwości żołądkowych możesz zauważyć również zaczerwienione, lekko opuchnięte policzki oraz ciemne plamy oraz pryszcze w okolicach brody.

Stan zapalny w organizmie to reakcja spowodowana uczuleniem na związki białek roślinnych, występujących w niektórych zbożach, czyli gluten. Co więcej, może to również doprowadzić do zmian hormonalnych, które manifestują się niedoskonałościami w okolicach brody.

Nietolerancja laktozy

Spuchnięte powieki, podkrążone oczy oraz małe, białe guzki w okolicach brody to częste objawy nietolerancji laktozy, czyli cukru znajdującego się w produktach mlecznych.

Uczulenie na laktozę lub jej nietolerancja również powodują stany zapalne. Najczęściej są one widoczne w okolicach oczu. Jeśli chodzi natomiast o zmiany na brodzie, to są one spowodowane zwiększoną produkcją komórek skóry, które następnie blokują pory i zwiększają produkcję łoju skórnego (sebum).

___

ZdrowoBardzo / AS