Zamknij

Dlaczego z powodu alergii może kręcić się nam w głowie?

04.05.2022
Aktualizacja: 04.05.2022 15:55

Zawroty głowy mogą być objawem wielu chorób i dolegliwości, w tym również alergii. Szacuje się, że ten objaw może pojawiać się nawet u 5 proc. osób uczulonych. Dlaczego z powodu alergii może nam się kręcić w głowie? Wyjaśniamy.

Zawroty głowy z powodu alergii
fot. Shutterstock
  1. Dlaczego alergie mogą wywoływać zawroty głowy?
  2. Jak postępować w przypadku zawrotów głowy z powodu alergii?
  3. Mam zawroty głowy. Co robić?

Zawroty głowy, przejawiające się uczuciem braku równowagi czy uczuciem kręcenia się, są stosunkowo rzadkim objawem alergii. O wiele częściej pojawiają się inne dolegliwości, takie jak katar, swędzenie oczu czy kichanie.

Dlaczego alergie mogą wywoływać zawroty głowy?

Zawroty głowy mogą pojawić się, gdy trąbki Eustachiusza (małe trąbki słuchowe łączące uszy z zatokami) stają się – na przykład w wyniku alergii – opuchnięte lub zatkane i nie mogą pełnić swoich funkcji, m.in. odprowadzania wydzielin z ucha środkowego czy też wyrównania ciśnienia podczas zmian wysokości, przełykania, ziewania czy kichania. Trąbki Eustachiusza są powiązane z układem przedsionkowym znajdującym się w uchu wewnętrznym, który jest odpowiedzialny za wysyłanie do mózgu sygnałów dotyczących równowagi. Gdy przesyłanie tych sygnałów zostaje zaburzone, mogą właśnie pojawiać się zawroty głowy lub zaburzenia równowagi.

– Kiedy masz stan zapalny w nosie i zatokach, możesz również mieć stan zapalny w trąbkach Eustachiusza i wokół nich, co może powodować zaburzenie ich pracy – wyjaśnia alergolog Mark Aronica, pracujący w Cleveland Clinic (Ohio, USA) i dodaje: – Płyn może następnie gromadzić się za uchem i wpływać na układ przedsionkowy, co może powodować zawroty głowy.

Jak postępować w przypadku zawrotów głowy z powodu alergii?

Aby pozbyć się zawrotów głowy wywołanych alergią, należy leczyć ich przyczynę, czyli alergię. W tym celu należy skontaktować się z lekarzem alergologiem, który zaproponuje doraźne środki łagodzące objawy alergii (np. sterydowe krople do nosa, które zmniejszają stan zapalny w nosie, zatokach oraz trąbkach Eustachiusza), a także skuteczne metody leczenia (np. odczulanie, czyli immunoterapię alergenową). Ważne również jest przyjmowanie leków przeciwhistaminowych i unikanie alergenów (o ile to oczywiście możliwe). Jeśli alergenem są pyłki roślin, zaleca się zamykanie okien w okresie największego pylenia, zakładanie okularów przeciwsłonecznych (można też stosować maseczki), zmianę ubrań i wzięcie prysznica po przyjściu z dworu.

Mam zawroty głowy. Co robić?

Jeśli masz zawroty głowy, idź koniecznie do lekarza. Mogą być one objawem wielu chorób, niektóre z nich są niebezpieczne. Jeśli są one konsekwencją alergii, pomóc może alergolog lub otolaryngolog.

Ważne!

Jeśli jesteś alergikiem i masz zawroty głowy, powiedz o tym swojemu lekarzowi. To może być cenna wskazówka, która pomoże szybciej postawić diagnozę.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: "Wszystko o alergiach" Joanne Clough, Świat Książki, Warszawa 2007/ health.clevelandclinic.org/