Zamknij

Czy katar sienny może wywołać ból gardła? Wyjaśniamy

19.05.2022
Aktualizacja: 19.05.2022 16:25
Ból gardła a katar sienny
fot. Shutterstock

Czasami objawem towarzyszącym katarowi siennemu jest ból gardła. Czy pojawienie się tej dolegliwości powinno być powodem do niepokoju?

Katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa, może prowadzić do bólu gardła, ale nie ma to nic wspólnego z infekcją. Przyczyna tej dolegliwości jest inna.

Normalnie oddychamy przez nos, którego zadaniem jest ogrzanie i nawilżenie powietrza, zanim dostanie się ono do płuc. Jednak w trakcie kataru siennego nos jest zatkany i oddychamy ustami. Dostające się przez usta powietrze nie jest ani właściwie ogrzane, ani właściwie nawilżone, więc może podrażniać gardło. Ta dolegliwość może być odczuwana jako ból gardła.

Aby unikać takiej dolegliwości, należy leczyć katar sienny (immunoterapia alergenowa) oraz odpowiednio nawilżać gardło. Czasem ból gardła czy dyskomfort gardła utrzymuje się dłuższy czas i chorzy domagają się leczenie, np. podania antybiotyku. To błąd. Antybiotyki są nieskuteczne w przypadku kataru siennego oraz infekcji wirusowej. Lekarz może przepisać tego typu leki, jeśli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego, bo antybiotyki są skuteczne tylko w przypadku infekcji bakteryjnych.

Warto jednak pamiętać, że nie należy antybiotyków nadużywać, bo mają one wiele skutków ubocznych, m.in. mogą wywołać bóle brzucha, biegunkę. Lekarz wypisze je tylko wtedy, gdy inne leczenie będzie nieskuteczne, i zastosowanie antybiotyku uzna za konieczne.

Ważne!

Jeśli ból gardła utrzymuje się przez dłuższy czas, pojawia się gorączka, lub gorsze samopoczucie, skontaktuj się z lekarzem.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: "Wszystko o alergiach", Joanne Clough, Świat Książki, Warszawa 2007